Menu

5lat

Dzisiaj jest: 18 Listopad 2017    |    Imieniny obchodzą: Aniela, Klaudyna, Roman
NAJNOWSZE:
Admin

Admin

URL strony: http://www.brzozowiana.pl

„Droga ku wolnej Polsce”. Wieczornica w Trześniowie

10 listopada roku uczciliśmy 99 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Jak co roku, społeczność Trześniowa obchodziła to święto w sposób bardzo uroczysty.

            Tradycyjnie odbył się przemarsz pocztów sztandarowych pod pomnik ofiar poległych w czasie I Wojny Światowej i wojny polsko – bolszewickiej, by złożyć kwiaty i zapalić znicze. Następnie uczestnicy uroczystości wraz z Pocztami Sztandarowymi Szkoły Podstawowej i Ochotniczej Straży Pożarnej w Trześniowie udali się do Domu Ludowego na uroczystą akademię.

            Swoją obecnością uświetnili ją zaproszeni goście: Pan Stanisław Jakiel – Wójt Gminy Haczów, Pan Tadeusz Wójcik – Radny Rady Gminy Haczów i sołtys wsi Trześniów, Radny Rady Gminy Haczów a zarazem sołtys wsi Buków – Pan Jan Siudyła, ks. Wikariusz Michał Szubra, delegacja Związku Żołnierzy Wojska Polskiego reprezentowana przez: gen. Januarego Komańskiego, płk. Andrzeja Iskrowicza, płk. dr. Tomasza Kędrę, płk. Marka Borkowskiego, st. sierż. Ryszarda Proroka oraz przedstawiciele instytucji i organizacji współpracujących ze szkołą. Serdecznie przywitała ich Dyrektor Szkoły Pani Joanna Kaczor, która w swoim wystąpieniu przybliżyła zebranym historię naszego kraju – czasów, gdy Polska straciła niepodległość i zniknęła na 123 lata z mapy świata.

Po części oficjalnej z programem artystycznym wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej w Trześniowie pod kierunkiem Pani Magdaleny Kruczek, Pani Beaty Rymarowicz, oraz Pana Bogusława Malinowskiego. Spektakl „Droga ku wolnej Polsce” w nowatorski sposób przedstawiał losy Polaków w dążeniu do wolności. Na scenie pojawiły się postacie białe – symbolizujące Polaków oraz czarne – zaborców. Wywiązała się bitwa, niszczone były symbole polskości. Największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Wykorzystano przejmującą muzykę, elementy pantomimy, wszystko działo się w ruchu. Całość dopełniły pieśni patriotyczne i żołnierskie bliskie sercu każdego Polaka oraz tańce: polonez i taniec polskiej flagi. Uczniowie wykazali się talentami aktorskimi i w przedstawione postacie wcielili się znakomicie. Program dostarczył widzom wielu wzruszeń i został nagrodzony gromkimi brawami.

Dzień ten dla wielu był lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

     Magdalena Kruczek

           

Irlandzka przygoda uczniów ZSB w Brzozowie

 11 listopada trzynastoosobowa grupa uczniów Zespołu Szkół Budowlanych w Brzozowie wróciła z miesięcznego pobytu w Irlandii.

Wyjazd ten był częścią projektu „Praktyki w Irlandii szansą na lepszy start w zawodową przyszłość” finansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego”. 7 chłopaków z kierunku technik budownictwa i 6 dziewczyn kształcących się na kierunku technik architektury krajobrazu przebywało na praktykach zawodowych w irlandzkim mieście Youghal położonym 40 km na wschód od Cork.

Uczniowie zostali powitani na Zielonej Wyspie przez huragan Ophelia, który na szczęście nie wyrządził zbyt poważnych szkód. Po przejściu huraganu na niebie pokazało się słońce i nasi dzielni uczniowie rozpoczęli zajęcia adaptacyjne w siedzibie firmy Your International Training w Mallow. Tygodniowy kurs językowo-kulturowy prowadzony przez Panią Ausrę Grigoriene pozwolił uczniom na oswojenie się z komunikacją w języku obcym i tutejszymi zwyczajami.

Po zakończeniu kursu i niezbędnym kilkugodzinnym szkoleniu z zasad bezpieczeństwa „safe pass” uczniowie zostali ulokowani w nadmorskiej miejscowości Youghal. Wszyscy zostali zakwaterowani w prywatnych domach, dzięki czemu mogli poznać życie irlandzkich rodzin. Gospodarze dokładali wszelkich starań, żeby wszyscy mogli poczuć się jak u siebie.

W drugim tygodniu pobytu po zaaklimatyzowaniu się i zapoznaniu z topografią terenu przyszedł czas na pracę. Dziewczyny z architektury krajobrazu zostały przydzielone do Youghal Tidy Town, a chłopcy pracowali w Redbarn Construction oraz Joe Ahern Construction. Wszyscy dali się poznać jako sumienne, pracowite osoby i byli chwaleni przez pracodawców za rzetelną pracę. Nasi budowlańcy pracowali na osiedlu domków jednorodzinnych, gdzie wykonywali ocieplenia budynków, prace murarskie i tynkarskie oraz prace porządkowe. Z kolei dziewczyny porządkowały tereny zielone w parku w Youghal, zajmowały się sadzeniem roślin ozdobnych i ich pielęgnacją oraz pracowały w Garden Centre.

W czasie wolnym od pracy nie mogliśmy narzekać na nudę. Żeńska część naszej grupy uczestniczyła w lekcji tenisa prowadzonej przez Eamonna O’Brien’a, naszego opiekuna i byłego trenera. Kilkakrotnie odwiedziliśmy lokalny pub z muzyką na żywo, uczestniczyliśmy w obchodach Halloween, a konkretnie inscenizacji nocy Samhain. Zwiedzaliśmy okolicę podczas wycieczek do Mahon Falls w górach Comeragh oraz do miasta Waterford najstarszego w Irlandii. Wybraliśmy się także do Ardmore, gdzie mogliśmy podziwiać piękne klify i poszaleć na plaży. Odwiedziliśmy też pozostałości po dworku Ballysaggartmore Towers oraz zamki w Blarney i Lismore. Na zakończenie przeszliśmy się malowniczymi uliczkami miasteczka Cobh, nad którym góruje przepiękna katedra. Nie zabrakło też wizyt w centrach handlowych i sklepach z pamiątkami w Cork i Kilkenny, bo jakże tu wrócić z Irlandii bez skrzata Leprechauna.

Nasz irlandzki partner zapewnił naszym uczniom bardzo dobre warunki pracy i pobytu, a także zadbał o atrakcyjny program kulturalny, w ramach którego mogliśmy podziwiać różnorodność tego pięknego kraju – od gór poprzez pełne historii miasta aż po nadmorskie plaże. Dzięki firmie Your International Training pobyt w Irlandii będzie niezapomniany. Doskonała współpraca z naszym partnerem sprawiła, że planowane są następne projekty i kolejne wyjazdy na praktyki zagraniczne uczniów naszej szkoły.

Magdalena Folczyk

zobacz zdjęcia:   KLIKNIJ TU

 

„Leśne dyktando”. VII edycja Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego, ZSZ w Dynowie

            14 listopada w auli Zespołu Szkół Zawodowych im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Dynowie odbyła się VII edycja Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego pod hasłem „Leśne dyktando” dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjum i ponadgimnazjalnych z województwa podkarpackiego.  

Patronat honorowy nad konkursem sprawowali: Pan Józef Jodłowski Starosta Rzeszowski, Pani Grażyna Zagrobelna Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Pan Zygmunt Frańczak Burmistrz Dynowa, natomiast patronat medialny Polskie Radio Rzeszów S.A. Organizatorami konkursu byli: Nadleśnictwo Dynów, Zespół Szkół Zawodowych im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Dynowie, Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Dynowie.

Uroczystego otwarcia konkursu dokonali: Pani Halina Cygan - Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Dynowie, Pan Adam Tarabuła – Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Dynów, Pan Stanisław Tymowicz – Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie. 

  Uczestnicy konkursu 88 osób z 19 szkół (przygotowanych przez 33 opiekunów) z całego województwa podkarpackiego mieli za zadanie napisanie poprawnie wysłuchanego tekstu, który zawierał słownictwo związane z lasem, jego mieszkańcami (autorem tekstu była Pani Małgorzata Kaczorowska). Jury konkursowe, które stanowili nauczyciele – opiekunowie po sprawdzeniu wszystkich prac wyłoniło zwycięzców w poszczególnych grupach wiekowych.

W kategorii szkół podstawowych (klasy IV – VII):

I miejsce Seweryn Chrapek – Szkoła Podstawowa w Dąbrówce Starzeńskiej

II miejsce Łukasz Bielec – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Ignacego Krasickiego w Dubiecku

III miejsceEliza Tyka  - Szkoła Podstawowa w Dąbrówce Starzeńskiej

Wyróżnienie Kamila Taras – Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Lipie, Olga Żugaj – Szkoła Podstawowa w Nozdrzcu

W kategorii szkół podstawowych (kl. VII) i klas II i III gimnazjum

I miejsce Kamil Szymański – Szkoła Podstawowa w Bachórzu

II miejsce Dominika Maszczak - Szkoła Podstawowa w Nozdrzcu

III miejsce Jakub Cymbalista – Szkoła Podstawowa w Dylągowej                        

WyróżnienieJakub Hyjek – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Dynowie, Barbara Sowa - Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Dynowie    

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:

I miejscePatrycja Wrotniak - Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Dynowie

II miejsceCelestyna Blama - Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Dynowie

III miejsceAleksandra Król – Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Dynowie

WyróżnienieKamila BułdakZespół Szkół Zawodowych im. Kard. S. Wyszyńskiego w Dynowie, Klaudia Janiczek – Zespół Szkół Leśnych w Lesku

Nagrodę specjalną dla najlepszego uczestnika ufundowaną przez Zespół Szkół Zawodowych im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Dynowie i Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie otrzymała Patrycja Wrotniak.

Wszyscy nagrodzeni, wyróżnieni, ich opiekunowie a także pozostali uczestnicy otrzymali nagrody, dyplomy, podziękowania, które wręczyli: Pani Halina Cygan - Dyrektor szkoły, Pan Tomasz Kałamarz z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Pan Adam Tarabuła – Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Dynów, Pan Stanisław Tymowicz – Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie, Pani Małgorzata Kaczorowska - starszy specjalista służby leśnej z Nadleśnictwa Dynów, Pani Anna Marszałek z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dynowie, Pan Piotr Zdeb – Wicedyrektor szkoły.

            Podsumowując konkurs Pani Halina Cygan podziękowała bardzo serdecznie wszystkim przybyłym gościom i uczestnikom oraz zaprosiła za rok na VIII edycję konkursu. W oczekiwaniu na ogłoszenie wyników konkursu, jego uczestnicy mogli obejrzeć - uczestniczyć w pokazach chemicznych przygotowanych przez Koło Naukowe Studentów Chemii ”ESPRIT” z Politechniki Rzeszowskiej i pokazy JU-JITSU wykonane przez Uczniowski Klub Sportowy KIGAI Wara.

Fundatorem nagród głównych było: Nadleśnictwo Dynów, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, Miejska Biblioteka Publiczna w Dynowie, Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie oraz Zespół Szkół Zawodowych im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Dynowie. Pieczę merytoryczną nad całością sprawowała Pani Małgorzata Kaczorowska z Nadleśnictwa Dynów, natomiast Zespół Szkół Zawodowych im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Dynowie i Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie byli odpowiedzialni za stronę techniczną i organizacyjną konkursu. (ch)

„Dynów jedną śpiewającą rodziną”

W sobotę 11 listopada w 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w hali sportowej Liceum Ogólnokształcącego w Dynowie, już po raz szósty odbył się wieczór patriotyczny pod hasłem „Dynów jedną śpiewającą rodziną”. Organizatorem tego wydarzenia było Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Dynowie ,Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej oraz Miejski Ośrodek Kultury.

Około godziny 18 w hali zaaranżowanej na kawiarenkę ,pojawiali się pierwsi goście, by wspólnie świętować rocznicę odzyskania niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnym polskim polonezem w wykonaniu zespołu tanecznego dorosłych działającego przy Liceum, prowadzonego przez p. dyrektor Elżbietę Klaczak- Łach. Po nim wszyscy zebrani odśpiewali rotę. Wielu wzruszeń dostarczył przybyłym program artystyczny „Bo wolność to jest tyle, ile nas poległo I wolność to jest tyle ile nas  dziś żyje” w wykonaniu licealnej młodzieży (instrumentaliści: Julia Wandas, Kamil Spławiński, Michał Daraż , Radosław Słaby, Piotr Rebizak, wokaliści: Aleksandra Sacharzec,  Alicja Frańczak, Ewa Gajewska, Magdalena Witkowska, Wiktoria Siry, Bartosz Tereszczak, recytatorzy: Martyna Kłyż, Weronika Kryczyk, Celestyna Blama, Hubert Kozdra). Następnie na scenie pojawili się uczniowie dynowskiego gimnazjum w paradzie historyczno-literackiej, prezentujący stroje z XIX wieku oraz muzykalna rodzina Państwa Maziarzów, którzy zaśpiewali utwór, „Wojenko, wojenko”. Raz jeszcze pokazał się zespół taneczny, tym razem w skocznym krakowiaku. Po prezentacjach scenicznych wszyscy zebrani wspólnie śpiewali piękne polskie pieśni patriotyczne. W przerwie można było raczyć się smakołykami, kawą i herbatą serwowanymi w kawiarence oraz zakupić śpiewniki i kotyliony przygotowane przez młodzież działającą w Spółdzielni Uczniowskiej powstałej w tym roku przy szkole.

Wszystkim gościom, tak licznie przybyłym w progi naszego liceum, serdecznie dziękujemy. Miło nam, że co roku liczba śpiewających się powiększa. Nasza szkoła jest otwarta na tego rodzaju inicjatywy. Już dziś zapraszamy na kolędowanie po dynowsku.

 Podziękowania należą się również uczniom czuwającym nad odpowiednim nagłośnieniem i techniczną stroną przedsięwzięcia-Michałowi Pyrze, Bartoszowi Słyszowi, Karolowi Wandasowi oraz Patrykowi Pantołowi.

  Katarzyna Kłyż

Gmina Brzozów

 • Brzozów
 • Górki
 • Grabownica Starzeńska
 • Humniska
 • Przysietnica
 • Stara Wieś
 • Turze Pole
 • Zmiennica
 •  

Gmina Domaradz

 • Domaradz 
 • Barycz
 • Golcowa

Gmina Dydnia

 • Dydnia
 • Grabówka
 • Hroszówka
 • Jabłonka
 • Jabłonica Ruska
 • Końskie
 • Krzemienna
 • Krzywe
 • Niebocko
 • Niewistka
 • Obarzym
 • Temeszów
 • Ulucz
 • Witryłów
 • Wydrna

Gmina Haczów

 • Buków
 • Haczów
 • Jabłonica Polska
 • Jasionów
 • Malinówka
 • Trześniów
 • Wzdów

Gmina Jasienica Rosielna

 • Jasienica Rosielna
 • Blizne
 • Orzechówka
 • Wola Jasienicka
 •  

Gmina Nozdrzec

 • Nozdrzec
 • Hłudno
 • Huta Poręby
 • Izdebki
 • Siedliska
 • Wara
 • Wesoła
 • Wołodź

Gmina Dynów

 • Dynów
 • Bachórz
 • Dąbrówka Starzeńska
 • Dylągówka
 • Harta
 • Laskówka
 • Łubno
 • Pawłokoma
 • Ulanica
 • Wyręby
 •  

Powiat

 • Warto zobaczyć
 • Inne zdjęcia
 • Regionalne