Menu
Dzisiaj jest: 20 Kwiecień 2024    |    Imieniny obchodzą: Agnieszka, Teodor, Czesław

czerwiec 2014 - Brzozowiana.pl - Regionalny Portal Informacyjno-Kulturalny

Ogólnopolski Festiwal Tańca „INTERMEDIUM” w Krośnie. Zespół GEST z Grabownicy Starzeńskiej - znowu wśród najlepszych!

  • Dział: Inne

    W sobotę 28 czerwca Formacja Tańca Estradowego GEST z Grabownicy, brała udział w Ogólnopolskim Festiwalu Tańca „INTERMEDIUM”  w Krośnie. W naszym programie znalazły się układy „Klatka z papugami” i „Selekcja”.

    Po części konkursowej nadszedł czas na ogłoszenie wyników i nominacji do koncertu galowego laureatów i wielkiego finału. Po raz kolejny GEST znalazł się wśród najlepszych! Prezentacje konkursowe oceniała Komisja Artystyczna w składzie: Joanna Boruch – nauczycielka tańca klasycznego w Szkole Baletowej w Bytomiu, Edyta Mędrek-Śliwa – instruktor, choreograf, trener Mistrzów Polski i finalistów Mistrzów Europy oraz medalistów Mistrzostw Świata zespołu SOUL DANCE, Małgorzata Lis-Pasionek – choreograf i instruktor zespołów MINI ŻABKI, BIESZCZADZKIE ŻABKI i FOKS.

    Za układ „Klatka z papugami” otrzymaliśmy wyróżnienie. W imieniu zespołu dyplomy, statuetkę, pamiątkowe zegary oraz nagrodę pieniężną odbierały przedstawicielki zespołu Magdalena Marszał , Emilia Knurek, Dominika Krok i Martyna Krok. Nagradzany skład zespołu: Julia Węgrzyn, Karol Sobczak, Wiktoria Kędra, Julia Wojnicka, Emilia Tomoń, Karolina Sokalska, Gabriela Miszczyszyn, Patrycja Mazur, Anna Wojnar, Jagoda Stachura, Zuzanna Stachura, Urszula Stefaniak, Martyna Korfanty, Martyna Krok, Dominika Krok, Julia Florek, Karolina Mazur, Aleksandra Pilszak, Marta Filip, Gabriela Sobaś, Aleksandra Zajdel, Blanka Borek, Patrycja Borkowska, Weronika Prugar, Julia Dąbrowska, Jakub Żak, Julia Partyńska, Martyna Huber, Karolina Niemiec, Patrycja Dżoń, Jolanta Hałasowska, Weronika Szczepek,  Julia Wal, Emilia Knurek, Julia Ginalska, Aleksandra Borkowska i Magdalena Marszał.

    To kolejny ogromny sukces zespołu! W Festiwalu brały udział między innymi formacje  z Konina, Rzeszowa, Łańcuta, Lublina, Małogoszcza, Krosna czy Starego Sącza. W czasie kiedy inni mają już wakacje my nadal pracujemy. Był to dla zespołu bardzo udany sezon. Moje wszystkie choreografie zostały nagradzane na Ogólnopolskich Festiwalach Tańca!  Słowa uznania, które słyszałem i tym razem od jurorów świadczą o dobrym kierunku rozwoju i właściwym szkoleniu zespołu.

Koszty akredytacji oraz przejazdu na Festiwal w całości zostały pokryte przez dzieci i opiekunów. Nagrodę finansową w całości przeznaczamy na nasz wakacyjny biwak i nagrody w konkursach tam organizowanych. Za pomoc w opiece nad zespołem dziękuję Pani Radosławie Borek, która pozostała ze mną do ostatniego w tym roku szkolnym wyjazdu.

    Jeżeli są osoby, które chcą nas wspierać i pomagać w wyjazdach i zakupie kostiumów - zapraszam do współpracy.

Marek Grządziel

Czytaj dalej...

50-lecia Zespołu Obrzędowego i Kapeli Ludowej „Graboszczanie”, odznaczenia i wyróżnienia. Gratulacje dla Pani Zofii Olejko

     W minioną niedzielę (29 czerwca) Zespół Obrzędowy i Kapela Ludowa „Graboszczanie” z Grabownicy Starzeńskiej, obchodzili swoje półwiecze. Podsumowanie minionych lat odbyło się w Małym Skansenie grabownickim u Tomasza Kędry. Imprezie patronował burmistrz Brzozowa Józef Rzepka a współorganizatorami byli: sołtys wsi Dominik Arendarczyk, miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich, radni gminy Brzozów z Grabownicy, miejscowe OSP, Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Wsi Grabownica Starzeńska i ksiądz proboszcz Stanisław Jachowicz. Nie sposób nie wspomnieć o przybyłych gościach:  swą obecnością imprezę zaszczycili min. wojewoda podkarpacki -  Małgorzata Chomycz-Śmigielska, wicestarosta brzozowski Janusz Draguła, przewodniczący Rady Gminy w Brzozowie Stanisław Pilszak i inni.

    W okolicznościowym wystąpieniu burmistrz Rzepka powiedział swoje sukcesy i osiągnięcia, te o zasięgu regionalnym i krajowym, budzą szacunek. Należy wspomnieć o laurach „Graboszczan” na najbardziej prestiżowych festiwalach kultury ludowej w Kazimierzu nad Wisłą, w Toruniu, w Kielcach czy Tarnogrodzie, jak też o udziale w dziesiątkach innych festiwali. Nie do przecenienia jest także wkład „Graboszczan” w utrwalanie i przekazywanie tradycji związku pokoleń mieszkańców Grabownicy Starzeńskiej i okolic(...)Nie do przeceniania jest taż państwa rola edukacyjna, na twórczości „Graboszczan”, koncertach, warsztatach folklorystycznych wychowywały się kolejne roczniki dzieci i młodzieży(… )Dzisiejsza uroczystość jest okazją aby wyrazić wdzięczność dawnym i obecnym „Graboszczanom”… Bóg zapłać za to wszystko co zrobiliście dla nas, dla Grabownicy Starzeńskiej, dla gminy Brzozów, której jesteście prawdziwą wizytówką i żywą reklamą(…)opaczność sprawiła,  a splątane polskie drogi sprowadziły tutaj (z Wileńszczyzny) niepospolitych ludzi Franciszka Michańczyka z żoną i dziećmi;  nieżyjącym już Kazimierzem Michańczykiem i przede wszystkim obecną wśród nas Panią Zofią Olejko. Pani Zofio, jest pani założycielem, organizatorem, kierownikiem artystycznym „Graboszczan” a przede wszystkim dusza zespołu(…) Wraz z podziękowaniami składam Pani wyrazy najgłębszego szacunku. Gorąco dziękuję, za twórczy trud i wysiłek artystyczny. Na Pani ręce składam podziękowania artystom, którzy oddali „Graboszczanom” cząstkę siebie… 

    A potem były odznaczenia, które wręczała jubilatom wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska.  Srebrne Krzyże Zasługi otrzymali – Adamski Zbigniew Jan, Czupski Franciszek, Dżoń Ryszard Wincenty, Konopacki Michał, Korfanty Agata, Misztak Mirosława, Pytlak Tadeusz, Tybor Marian. Z rąk burmistrza Rzepki okolicznościowe podziękowania otrzymali: Anna Dziok, Bernardyna Jagusztyn,  Elżbieta Koryto, Anetta Krzywicka, Lucyna Prugar, Maria Suwała, Barbara Tomaszek, Teresa Sąsiadek, Anna Sawicka, Jolanta Zarych,  Władysław Delimat, Zenon Dąbrowski, Jan Dżoń, Marcin Gratkowski, Zbigniew Kowalski, Jan Trześniowski, Bronisław Krzysztyński, Mieczysław Niemiec, Andrzej Podulka,  a Pani Zofia Olejko od zespołu - kosz kwiatów.

 Listy gratulacyjne Jubilatom przesłali: posłanka do Parlamentu Europejskiego - Elżbieta Łukacijewska, poseł na Sejm - Piotr Tomański, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie - Marek Jastrzębski, Rafał Jasiński, w imieniu Marszałka Województwa Podkarpackiego – Władysława Ortyla i Tadeusza  Pióro członka władz województwa - odczytał okolicznościowe gratulacje. Wicestarosta brzozowski – Janusz Draguła przekazał życzenia od siebie i odczytał gratulacje od Starosty Zygmunta Błaża. Stwierdził min. Starosta brzozowski postanowił, jako taki drobny prezent z okazji tego jubileuszu, sfinansować wycieczkę dla Kapeli Ludowej i Zespołu Obrzędowego, według programu, który zaproponuje Pani Zofia Olejko. Jubilaci otrzymali łącznie około 20 listów gratulacyjnych i podziękowań za społeczną pracę i zaangażowanie, wybrane zamieszczone zostały w galerii zdjęć.

   Po gratulacjach przyszedł czas na występy. Koncertowały zaprzyjaźnione kapele ludowe: „Kamraty” z Sanoka, „Wiśniowianie” z Wiśniowej i „Przysietczanie” z Przysietnicy. Był czas na degustację potraw, zwiedzanie skansenu i rozmowy nie tylko o jubileuszu. (inf. wł.)

Czytaj dalej...

LKS Haczów w klasie okręgowej. "Siarka" Tarnobrzeg kontra reprezentacja powiatu brzozowskiego

     Drużyna LKS Haczów zakończyła tegoroczne rozgrywki w klasie „A” na drugim miejscu i awansowała do krośnieńskiej klasy okręgowej. Od jesieni będzie czwartą drużyną powiatu brzozowskiego, grającą w „okręgówce” obok ULKS Grabówka, „Iskry” Przysietnica i „Płomienia” Zmiennica.

     Z tej okazji na stadionie haczowskim odbyła się okazjonalna impreza.  Kierownictwo klubu otrzymało z rąk wójta gminy – Stanisława Jakiela okolicznościowy puchar i gratulacje, starosta brzozowski – Zygmunt Błaż ufundował drużynie haczowskiej komplet koszulek z logo powiatu a Bronisław Przyczynek, w imieniu Rady Powiatowej LZS w Brzozowie - 6 kompletów skarpeto-getrów (108 par), trzy piłki nożne, dwa puchary dla reprezentacji  powiatu i "Siarki" Tarnobrzeg, dyplomy i drobne upomonki.

    Potem odbył się towarzyski mecz reprezentacji powiatu brzozowskiego z drugoligową „Siarką” Tarnobrzeg.  W składzie powiatu zagrali zawodnicy  ULKS Grabówka, „Iskry” Przysietnica oraz „A” klasowych „Błękitnych” Jasienica Rosielna i LKS Haczów. Skład reprezentacji przedstawiał się następująco: Mateusz Tasz,  Paweł Szajna,  Tomasz Chrobak,  Dariusz Szopiak,  Łukasz Kurzydło,  Karol Kwolek,  Dariusz Pietryka,  Rafał Wierdak,  Jarosław Fic,  Dawid Niezgodzki,  Krzysztof Bąk oraz rezerwowi: Tomasz Pakiet,  Kamil Prach,  Dawid Sokołowski,  Mateusz Łukaszewski,  Krzysztof Bieda,  i Piotr Szyndlar. Sędziowali sędziowie także z naszego powiatu:  Piotr Ekiert – sędzia główny oraz boczni: Lucjan Śmietana i Kamil Dobosz. Choć goście zagrali bardzo towarzyski mecz, byli o kilka klas lepsi od naszych powiatowych reprezentantów. Pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 0:6. W drugiej udało się „naszym” zdobyć bramkę po wprowadzeniu do gry Dawida Sokołowskiego (z ULKS Grabówka) i to było wszystko na co mogli sobie pozwolić. Mecz zakończył się wynikiem 1:10. Zaczynało go oglądać około 400 widzów, zakończyło kilkadziesiąt osób, jak widać - wielu mecz się nie podobał. Zbyt duża różnica umiejętności spowodowała, że nie było to porywające widowisko a mecz do jednej bramki o czym świadczy wynik.

    Drużynie LKS Haczów – życzymy sukcesów w „okręgówce”, jej kibicom – oglądania wielu goli, strzelanych przez „swoich”, bowiem po to w końcu przychodzi się na mecze… (inf. wł.)

Czytaj dalej...

Udaremnili dalszą jazdę pijanemu kierowcy

  • Dział: Inne
Mimo, że był pijany kierował motocyklem. Nie spodziewał się, że dalszą jazdę uniemożliwią mu osoby, które spotka na swojej drodze. Dzięki interweniującym obywatelom i policjantom, 21-latek trafił do policyjnego aresztu. W drodze na komendę mężczyzna uszkodził policyjny radiowóz. Teraz za swoje czyny odpowie przed sądem.

    We wtorek (24.06) około godz. 13, brzozowscy policjanci zostali powiadomieni o tym, że w Zmiennicy nietrzeźwy mężczyzna kieruje motocyklem. Funkcjonariusze zastali na miejscu osoby, które wskazały im kierowcę jednośladu. Z ich relacji wynikało, że próbowali uniemożliwić dalszą jazdę motocykliście. Młody człowiek na widok radiowozu chciał uciec. Siedząc na motocyklu odpychał się nogami od podłoża, gdyż nie mógł uruchomić pojazdu. Po chwili był już w rękach policjantów. To jednak nie powstrzymało go od dalszych prób ucieczki. Mężczyzna nie podał swoich danych osobowych, był agresywny i nie stosował się do poleceń funkcjonariuszy.

W radiowozie uderzył pięścią w pleksę dzielącą go od policjantów, powodując jej pęknięcie. Straty oszacowano na około 500 złotych.

    W toku dalszych czynności funkcjonariusze ustalili tożsamość zatrzymanego. Okazał się nim 21-letni mieszkaniec Zmiennicy. Badanie wykazało ponad 1,5 promila alkoholu w jego organizmie. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu.

Zebrany materiał dowodowy w sprawie 21-latka pozwolił funkcjonariuszom na przedstawienie mu zarzutu kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości i zmuszania policjantów do odstąpienia od czynności służbowych.

     Sprawa ma charakter rozwojowy, gdyż jak ustalili funkcjonariusze motocykl, którym poruszał się mieszkaniec Zmiennicy, znalazł się w jego posiadaniu bez wiedzy i zgody właściciela. Teraz 21-latek za swoje zachowanie odpowie przed sądem.  (KPP Brzozów)

Czytaj dalej...

Miejsca zapomniane - Historie Odzyskane

Szanowni Państwo.

    W porozumieniu z Podkarpackim Kuratorium Oświaty podjęliśmy próbę stworzenia innowacyjnego materiału dydaktycznego w formie strony internetowej i aplikacji ukazujących wygląd i zachodzące zmiany podkarpackich miast.

Efekty naszej dotychczasowej pracy są już dostępne na stronie stare-zdjecia.pl, jednakże zależy nam na czynnym uczestnictwie wszystkich mieszkańców oraz szkół.

Tym samym prosimy o przekazanie informacji o projekcie wszystkim zainteresowanym oraz włączenie się do inicjatywy gromadzenia starych fotografii.

Zdjęcia jak i ich  lokalizacje będą nakładane sukcesywnie aż do końca września. Mamy nadzieje, że za Państwa pośrednictwem uczniowie wykorzystają wakacyjny okres pomagając Nam odtworzyć historyczny wygląd swoich miejscowości.

Stowarzyszenie De-Novo

oraz

Lokalna Organizacja Turystyczna Pogorzetravel.pl

w Dynowie

Czytaj dalej...

9 litrów krwi dla brzozowskiego szpitala.

  • Dział: Inne

    Akcję oddawania krwi zorganizowało Starostwo Powiatowe w Brzozowie wspólnie z klubem Honorowych Dawców Krwi „Strażacki Dar”, działającym przy KP PSP w Brzozowie. Strażacy wspólnie z pracownikami Starostwa Powiatowego w Brzozowie i młodzieżą ze szkół ponadgimnazjalnych w Brzozowie oddawali krew 23 czerwca, w budynku Starostwa Powiatowego w Brzozowie przy ul. 3-go maja.

    To już kolejna akcja w której brali udział brzozowscy strażacy z Klubu HDK „Strażacki Dar” i stawili się licznie na kolejnej  akcji oddawania krwi. Każdy uczestnik akcji oddał 450 ml krwi. Łącznie oddało 20 osób krew, w tym sporą grupę stanowiły osoby z grupą krwi Rh- szczególnie cenną dla Banku Krwi.

    W akcji oddawania krwi wzięli udział następujący strażacy z Klubu HDK „Strażacki Dar”:

• sekc.  Szmyd Rafał,

• st. str. Długosz Michał,

• sekc. Kaczor Łukasz,

• st. str. Sznajder Stanisław,

• mł. ogn. Zawada Grzegorz,

• st. str. Saj Ryszard,

• str. Nogaj Łukasz,

• st. sekc. Struś Łukasz,

• st. ogn. w st. spocz. Winiarski Bogusław,

• mł. bryg. w st. spocz.  Wielobób Stanisław ,

•  Biedka Marek  - OSP Blizne.

 Tomasz Mielcarek

Czytaj dalej...

Szpital Specjalistyczny w Brzozowie Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny - najlepszym w województwie

Szpital Specjalistyczny w Brzozowie Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny został uznany za najlepszy szpital w województwie podkarpackim. Taki tytuł otrzymał w Ogólnopolskim Rankingu Szpitali, dla których organem prowadzącym są samorządy różnego szczebla, zarówno na poziomie lokalnym, regionalnym, jak i krajowym. Podstawą oceny było szczegółowe monitorowanie jakości usług publicznych i benchmarking (badania porównawcze lub analiza porównawcza) z zakresu nadzoru nad funkcjonowaniem szpitali. Monitoring przeprowadzony był na przełomie roku 2013/2014 pod patronatem Ministra Zdrowia w ramach projektu „Portrety Szpitali – Mapy Możliwości”. Liderem projektu jest Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, a partnerem Związek Powiatów Polskich.

Szpital w Brzozowie oceniany byłpoprzez analizę trzynastu obszarów dotyczących funkcjonowania, do której zastosowano odpowiednią metodologię z procedurami pozwalającymi  poznać  stan organizacyjny szpitala, ocenić zjawiska zachodzące w gospodarce wewnątrzzakładowej i usługowej, śledzić efekty dokonań kierownictwa jednostki, dostarczyć sugerowanych zaleceń dotyczących poprawy efektywności ekonomicznej i jakości działania szpitala oraz poprzez porównanie uzyskanych wskaźników w obrębie podobnych grup szpitali. - Uczestnictwo w realizacji tego projektu miało na celu uzyskanie obiektywnej oceny o efektywności działania i jakości usług naszego Szpitala oraz informacji o obszarach najsłabszych wymagających dalszego doskonalenia – tłumaczy Antoni Kolbuch – Dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Brzozowie. Warto podkreślić, że uzyskanie tak dobrej oceny w przeprowadzonym rankingu to efekt ciężkiej pracy i systematycznych działań zmierzających do modernizacji i rozwoju placówki zarówno Dyrekcji, jak i pracowników Szpitala. - Proces  związany z przygotowaniem ankiet wymagał zaangażowania bardzo wielu pracowników, wykonania wielu pracochłonnych analiz i konsultacji pomiędzy komórkami organizacyjnymi, aby szczegółowe informacje przedstawiały rzeczywisty stan poszczególnych obszarów szpitala. Wynik przeprowadzonego badania był dla nas wielką niespodzianką, ponieważ uzyskaliśmy najwyższą ocenę spośród szpitali województwa podkarpackiego uczestniczących w tym projekcie. Otrzymana ocena i wyróżnienie jest dla kierownictwa i pracowników szpitala potwierdzeniem zasadności podejmowanych trudnych zmian, wdrażania najwyższych procedur jakości oraz mobilizacją do dalszego doskonalenia jakości funkcjonowania naszego szpitala. Z okazji otrzymania wyróżniania składam podziękowania wszystkim pracownikom zaangażowanym w rozwój szpitala oraz tworzenie  i wdrażanie  systemów jakości usług. Na uzyskaną ocenę miała również wpływ analiza współpracy i nadzoru organu założycielskiego ze szpitalem. W tym miejscu słowa wdzięczności kieruję pod adresem Starosty Brzozowskiego Zygmunta Błaża oraz Wicestarosty Janusza Draguły, który pełni równocześnie funkcję Przewodniczącego Rady Społecznej Szpitala – podkreśla A. Kolbuch. 

Oficjalne ogłoszenie wyników przeprowadzonych badań i wręczenie dyplomów odbyło się w Warszawie podczas konferencji Hospital Management Wyzwania 2014, w ramach której miała miejsce Gala projektu „Portrety Szpitali – mapy możliwości”, w dniach 12-13 czerwca br.  (BGP)

Czytaj dalej...

V Rajd Rowerowy „Błękitną Wstęgą Sanu” Rady Powiatowej LZS w Brzozowie

  • Dział: Sport

    W niedzielne przedpołudnie, 22 czerwca, przy zajeździe „Wiking” w Krzemiennej zebrało się 11 drużyn: „Żonkilki” Brzozów, JERT Niebocko, „Dwie plus jeden” z Humnisk, „Polikat” Krzemienna, „Widacz” Brzozów, „Sobolak team” Humniska Blizne Team, Zepół Buczek Brzozów,  „Pędziwiatry” Dydnia oraz „Karolina i reszta” z Domaradza; łącznie 44-osobowa grupa rowerzystów. W tym dniu Powiatowe Zrzeszenie LZS w Brzozowie i Podkarpackie Zrzeszenie LZS w Rzeszowie zorganizowało już po raz piąty Rajd Rowerowy „Błękitną Wstęgą Sanu”. 

    Turystyka rowerowa i propagowanie zdrowych metod spędzania wolnego czasu stanowiły naczelny cel tej imprezy. Ponadto miała ona za zadanie poszerzenie wiedzy uczestników na temat gminy Dydnia oraz pokazanie walorów krajoznawczych i turystycznych Pogórza Dynowskiego.

    Zebranych rowerzystów powitał prezes brzozowskiego LZS Bronisław Przyczynek oraz pozostali członkowie Zarządu. Rozpoczęła się rejestracja wszystkich uczestników, zgłaszanie nazw poszczególnych grup oraz zapoznawanie z trzema możliwymi do wyboru trasami rowerowymi, którymi należało przejechać nie omijając żadnego z czterech punktów kontrolnych.  Uczestnicy mieli do dyspozycji trzy trasy:

  1. Krzemienna-Jabłonica Ruska- Wołódź- Siedliska- Huta Poręby- Żohatyń- Borownica- Ulucz- Witryłów- Temeszów- Krzemienna – ok. 32 km
  2. Krzemienna- Temeszów- Witryłów- Końskie- Mrzygłód- Hłomcza- Dobra- Ulucz- Witryłów-Temeszów- Krzemienna – ok. 32km
  3. Krzemienna- Temeszów- Witryłów- Ulucz- Krzemienna  - ok. 15 km (zdjęcia tras w galerii)

    Najwięcej drużyn, po przepłynięciu promem na drugi brzeg Sanu, pojechało pierwszą trasą. Jedna drużyna pojechała trasą numer 2, a dwie drużyny, w skład których wchodziły dzieci - trasą najkrótszą.

    Najpierw jednak, na „starcie” pod „Wikingiem” każda drużyna odpowiadała na pytania konkursowe dotyczące wiedzy o gminie Dydnia, a w kolejnych punktach kontrolnych brała udział w rywalizacji sprawnościowej, testach z przepisów ruchu drogowego i wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy.

    Po szczęśliwym dotarciu wszystkich uczestników do mety i podliczeniu punktów zdobytych w rywalizacjach, zwycięskie drużyny z rąk organizatorów oraz wicestarosty brzozowskiego Janusza Draguły otrzymały puchary, medale i cenne nagrody. Każdy z uczestników poczęstował się również zapewnionym przez organizatorów ciepłym posiłkiem. Pomimo chwilowego deszczu pogoda dopisała i każdy, po pokonaniu tych niełatwych i wymagających sporego wysiłku odcinków, mógł poczuć się zwycięzcą i jeszcze bardziej rozbudzić w sobie entuzjazm dla rowerowych wypraw. Najstarszym uczestnikiem był 83-letni Roman Dacko z Brzozowa a koordynatorem na trasach Kazimierz Barański.

    Nagrody i wyróżnienia wręczali: Wice Starosta Brzozowski - Janusz Draguła, oraz przedstawiciele RP LZS w Brzozowie – Bolesław Kostur i Bronisław Przyczynek. Całośc imprezy prowadził, jak zawsze - Henryk Dąbrowiecki

    Imprezy tego typu powinny być organizowane jak najczęściej, tym bardziej, że na naszym terenie warunki do uprawiania sportów rowerowych są wręcz doskonałe. Winny one także uczyć  zarówno dorosłych, jak i młodych rowerzystów zdrowej sportowej rywalizacji i umożliwiać aktywny  wypoczynek, obrazując i uświadamiając jednocześnie ogromny potencjał turystyczny zamieszkiwanych przez nas terenów Podkarpacia. (inf. wł.)

Zdjęcia w galerii: K. Barański, B. Przyczynek, T. Żaczek

Czytaj dalej...

XL Sesja Rady Powiatu w Brzozowie. Zarząd z absolutorium

    Radni jednogłośnie zagłosowali za udzieleniem absolutorium Zarządowi Powiatu Brzozowskiego. Pozytywnie ocenili zatem realizację zadań budżetowych w powiecie brzozowskim w roku 2013.

    Dochody ubiegłorocznego budżetu wyniosły 59 i pół miliona złotych, a część tych środków pochodziło z zewnętrznych źródeł finansowania. W formie dotacji powiat brzozowski pozyskał blisko 9 milionów złotych, które przeznaczono na inwestycje. Między innymi na usuwanie skutków klęsk żywiołowych z budżetu państwa do powiatowej kasy wpłynęło 1 milion 40 tysięcy złotych. W ramach tej dotacji oraz 5-procentowego udziału własnego powiatu wyremontowano prawie 4 kilometry dróg powiatowych przez wykonanie nowej nawierzchni bitumicznej. Środki z rezerwy ogólnej budżetu państwa umożliwiły przebudowę drogi powiatowej Brzozów – Zmiennica, a wartość tej inwestycji oszacowano na prawie 450 tysięcy złotych. Pieniądze z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych posłużyły natomiast do budowy nowego odcinka drogi w Jasienicy Rosielnej o długości 240 metrów bieżących. Zadanie kosztowało 660 tysięcy złotych.

     9 odcinków chodników o łącznej długości 2 kilometrów 164 metrów wybudowano w powiecie brzozowskim w minionym roku. Wydatkowany na ten cel 1 milion 200 tysięcy złotych w połowie pokrywały gminy powiatu brzozowskiego, na terenie których układano określony fragment chodnika. Odbudowa mostu w Wesołej pochłonęła natomiast 640 tysięcy złotych, z czego połowa tej kwoty stanowiła wkład własny powiatu brzozowskiego, zaś druga część pochodziła z budżetu państwa. Wszystkie wydatki związane z inwestycjami drogowymi i bieżącym utrzymaniem dróg powiatowych wyniosły 6 milionów 600 tysięcy złotych, czyli około 11 procent wydatków budżetowych w roku 2013.

    W inwestycjach oświatowych ponad 200 tysięcy złotych wydatkowano na stypendia naukowe w ramach Funduszu Stypendialnego im. Bł. Księdza Jerzego Popiełuszki. Przypomnijmy, że program stypendialny ma wspierać najzdolniejszych uczniów szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat brzozowski. 100 złotych miesięcznie otrzymują absolwenci gimnazjów zamierzający kontynuować naukę w I Liceum Ogólnokształcącym, Zespole Szkół Ekonomicznych i Zespole Szkół Budowlanych w Brzozowie oraz uczniowie tych właśnie placówek. Wymagana średnia ocen na świadectwie, to co najmniej 4,75, zaś ocena z zachowania minimum bardzo dobra. Jednorazowe stypendium dla absolwenta roku wyłonionego przez poszczególne wymienione wyżej szkoły wynosi natomiast 1 tysiąc złotych.

W Szpital Specjalistyczny w Brzozowie Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny zainwestowano w roku 2013 około 9 milionów złotych. Z budżetu powiatu przekazano prawie 1 milion 600 tysięcy złotych dotacji z przeznaczeniem na zakup specjalistycznej aparatury medycznej. Na przełomie roku 2013 i 2014, pod patronatem Ministra Zdrowia, przeprowadzony został monitoring jakości usług publicznych w ramach Ogólnopolskiego Rankingu Szpitali. Na jego między innymi podstawie brzozowski szpital oceniono najwyżej z wszystkich placówek województwa podkarpackiego i wybrano najlepszym szpitalem na Podkarpaciu. (materiał nadesłany)

Czytaj dalej...

Gmina Brzozów

  • Brzozów
  • Górki
  • Grabownica Starzeńska
  • Humniska
  • Przysietnica
  • Stara Wieś
  • Turze Pole
  • Zmiennica
  •  

Gmina Domaradz

  • Domaradz 
  • Barycz
  • Golcowa

Gmina Dydnia

  • Dydnia
  • Grabówka
  • Hroszówka
  • Jabłonka
  • Jabłonica Ruska
  • Końskie
  • Krzemienna
  • Krzywe
  • Niebocko
  • Niewistka
  • Obarzym
  • Temeszów
  • Ulucz
  • Witryłów
  • Wydrna

Gmina Haczów

  • Buków
  • Haczów
  • Jabłonica Polska
  • Jasionów
  • Malinówka
  • Trześniów
  • Wzdów

Gmina Jasienica Rosielna

  • Jasienica Rosielna
  • Blizne
  • Orzechówka
  • Wola Jasienicka
  •  

Gmina Nozdrzec

  • Nozdrzec
  • Hłudno
  • Huta Poręby
  • Izdebki
  • Siedliska
  • Wara
  • Wesoła
  • Wołodź

Gmina Dynów

  • Dynów
  • Bachórz
  • Dąbrówka Starzeńska
  • Dylągówka
  • Harta
  • Laskówka
  • Łubno
  • Pawłokoma
  • Ulanica
  • Wyręby
  •  

Powiat

  • Warto zobaczyć
  • Inne zdjęcia
  • Regionalne