Logo
Wydrukuj tę stronę

Zmiennica. W bibliotece będą budować roboty i programować ich zachowanie

fot. gopro.edu.pl fot. gopro.edu.pl

    Biblioteka Publiczna w Zmiennicy została zakwalifikowanych do projektu pod tytułem „GO_PRO! - Gminne Ośrodki Programowania jako model efektywnej promocji wiedzy i praktyki programistycznej”. Jest to projekt edukacyjny, którego głównym celem jest stworzenie nowoczesnych przestrzeni do rozwoju kompetencji kluczowych oraz zachęcenie młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych do nauki programowania. Inicjatywę tworzenia sieci GO_PRO! realizuje Stowarzyszenie Edukacji Pozaformalnej „MERITUM”, zaś projekt jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

    Pierwsze punkty sieci GO_PRO! powstaną przy 20 bibliotekach w całej Polsce, w tym jeden z nich w bibliotece w Zmiennicy. W ramach projektu biblioteka zostanie wyposażona w sprzęt multimedialny, pomocny w ciekawej i innowacyjnej edukacji z  zakresu algorytmów. Pomocami dydaktycznymi są m.in. zestawy klocków Lego Mindstorms, służące do konstrukcji prawdziwych robotów, których zachowanie można dowolnie programować.

    Decydując się na przystąpienie do projektu mieliśmy na uwadze fakt, iż cały świat wokół nas ulega procesowi cyfryzacji. Biblioteki zaś od zawsze były dla wszystkich skarbnicą wiedzy oraz miejscem dla ludzi chcących się rozwijać. Kiedyś przeciwdziałały analfabetyzmowi a dziś mają szansę przeciwdziałania analfabetyzmowi cyfrowemu. Stąd pomysł aby uczyć dzieci programowana, które nie jest już dziedziną zarezerwowaną tylko dla informatyków. Umiejętności programowania to także większe szanse na rynku pracy. Szczególnie dla mieszkańców terenów zagrożonych e-wykluczeniem, a nasz region do takich należy. Nauka programowania to jednak przede wszystkim doskonały sposób uczenia kreatywności i umiejętności rozwiązywania problemów, przydatnych nie tylko w pracy programisty. Gdy mamy pod ręką zestaw klocków, z których można zbudować własnego robota i zaprogramować jego zachowanie, to programowanie staje się świetną zabawą.

Miłośników klocków Lego oraz fanów nowinek technologicznych, jakimi są Lego Mindstorms zapraszamy do biblioteki w Zmiennicy i uczestnictwa w zajęciach. Z kolei wszystkich zajmujących się programowaniem i robotyką do podzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi. A zatem  - Do robota!

    Tekst powstał w oparciu o materiały informacyjne Stowarzyszenia „MERITUM” (www.gopro.edu.pl) oraz firmy Lego (www.lego.com.pl-pl)

Danuta Dziedzic

Ostatnio zmienianyśroda, 29 październik 2014 16:08

Najnowsze od Admin

Brzozowiana.pl. All rights reserved.