Logo
Wydrukuj tę stronę

Ułani w Zespole Szkół nr 2 w Przysietnicy

fot. Magdalena Pietryka fot. Magdalena Pietryka

Na co dzień pracują, studiują, są urzędnikami, robotnikami, pracownikami wyższych uczelni, a to co ich łączy to wspólna pasja – historia i tradycje kawalerii polskiej, miłość do koni i wojska. Pod nazwą i w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego wkładają mundury, wsiadają na konie, wyposażeni w szable i lance biorą udział w inscenizacjach bitew i rekonstrukcjach historycznych, prowadzą żywe lekcje historii dla dzieci i młodzieży. Tworzą zespół ludzi, dla których tradycje i wartości kawalerii, a także ich kultywowanie są bardzo ważne. Wartości te propagują nie tylko przez rekonstrukcje czy pokazy, ale przede wszystkim własną postawą.

Właśnie tacy niecodzienni goście – ułani ze Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego przybyli 16 maja br. do Zespołu Szkół nr 2 w Przysietnicy. Wachmistrz Wojciech Kuś i ułan Michał Wroński zaprezentowali ponad 1000-letnią historię ułanów polskich, tradycje jazdy i kawalerii. Uczniowie zobaczyli różne rodzaje broni, umundurowanie jeźdźcy i wyposażenie konia (zarówno autentyczne eksponaty jak i współcześnie wykonane repliki). Poznali również tradycje ułańskie, dowiedzieli się, czym obecnie zajmują się osoby związane z ochotniczymi oddziałami kawalerii. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz władania szablą i lancą, a także opowieści o dawnych walkach, bitwach oraz anegdoty związane z życiem ułanów oraz sytuacjami dotyczącymi udziału naszych gości w filmie „1920 Bitwa Warszawska” czy produkcjach Bogusława Wołoszańskiego.

Spotkanie było piękną, jakże pouczającą lekcją historii, która wywarła na dzieciach i młodzieży ogromne wrażenie i na pewno będzie miała duży wpływ na kształtowanie ich postaw patriotycznych. Serdecznie dziękujemy ułanom – Wojciechowi Kusiowi i Michałowi Wrońskiemu za odwiedzenie naszej szkoły.(t.o)

fot. Magdalena Pietryka

Ostatnio zmienianyczwartek, 19 maj 2016 18:10

Galeria

Najnowsze od Admin

Brzozowiana.pl. All rights reserved.