Logo
Wydrukuj tę stronę

"Pejzaże osobiste" - tomik wierszy Kazimierza Michańczyka z Grabownicy Starzeńskiej

"Pejzaże osobiste" - tomik wierszy Kazimierza Michańczyka z Grabownicy Starzeńskiej

 

Był człowiekiem nietuzinkowym, polonistą uwielbianym oraz młodzież, z zamiłowania przewodnikiem turystycznym i znawcą Podkarpacia. Przyjaciele, uczniowie, grabszczyźnie zapamiętali go jako pierwszorzędnego gawędziarza, którego opowieści wyczekiwano przy ogniskach, a potem słuchani choćby do świtu. Mimo, że od 20  lat nie ma  wśród nas, wraca we wspomnieniach – najczęściej wesołych, gdy dawał upust swemu nieprzeciętnemu poczuciu humoru i błyskotliwemu dowcipowi godnemu mistrza mowy polskiej. Michańczyka znało i ceniło wielu, niewielu jednak miało okazję poznać jego poezję. Owszem, publikował w czasopismach regionalnych, przede wszystkim  w „Wiadomościach Brzozowskich”, jednak nie powstała z tego żadna wydawnicza całość. Wydaje się, że sam autor do tego nie dążył i nie traktował swojej twórczości nadrzędnie… Oddajemy zatem w Państwa ręce barwny tomik poezji i zarazem liryczny przewodnik po bieszczadzkich szlakach, zapomnianych wioskach Beskidu Niskiego, zakątkach Pogórza DynowskiegoAleksandra Houdek

Czasami  budził mnie w nocy słowami : Posłuchaj, coś napisałem:. I płynęły w ciemności pokoju obrazy układające się w Jego szlaki wędrowne i poetyckie. Chociaż  byłam w niektórych miejscach… słyszane wersy otwierały rozległe krajobrazy czy detale po raz wtóry. I zwykł mawiać: „Ach, te twoje cywilizowane Sudety, to zobacz!” Halina Michańczyk

Dodaje w „posłowiu” tomiku żona, Halina Michańczyk. Wiersze ilustrują zdjęcia syna autora – Marcina Michańczyka.

Kazik – napisał także wierszem regulamin „Rajdu kalendarzowej pary Andrzeja i Barbary”, andrzejkowo-barbórkowej imprezy w 1978 r., kilka wersów zamieszczamy tu, mając nadzieję, że cały znajdzie się w kolejnym wydaniu, uzupełnionym i rozszerzonym:

Człowieku życiem gnębiony, w jego troskach pogrążony

W pracy potem olewany, wielokroć nie doceniany

I prywatnie wymęczony, przez rodzinę swą lub żony

Przeczytaj co napisano i do rąk Twoich dano.

O nowej „Trepów” imprezie, co drugiego grudnia będzie.

W Listopadzie są Andrzejki, czwarty grudzień to – Barbary

A więc rajd będzie pod hasłem tej kalendarzowej pary.

Na rajd mile zapraszamy: Ciebie, żonę, wnuki, mamy

Siostrę, babcie, stryjka dziadka, bo nie lada jest to gradka.

Rozprostujesz kości swoje, spędzisz z czoła niepokoje

Oblejesz się potem zdrowia na rajdzie „Made in Brzozowia”.

Trasy masz podane niżej, jedna dalej druga bliżej

Obydwie po drogi znoju, kończą się w Brzozowie Zdroju

I dalszych 59 wersów…

Tomik „Pejzaże osobiste”  wydało Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Grabownica Starzeńska”, dzięki dofinansowaniu Starostwa Powiatowego w Brzozowie. Zainteresowani nabyciem proszeni są o kontakt z p. Zofią Olejko w Grabownicy Starzeńskiej, tel. 13-43-95-095 (inf. wł.)

P.S Miło nam poinformować, że w październiku, w Grabownicy Starzeńskiej, zaplanowany jest wernisaż zbiorku, o szczegółach Czytelników poinformujemy.

Wkrótce wiersze z tego tomiku trafią także do portalowej zakładki „Poezja i proza”- Kazimierz Michańczyk.

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 05 wrzesień 2016 21:08

Galeria

Najnowsze od Admin

Brzozowiana.pl. All rights reserved.