Logo
Wydrukuj tę stronę

XIV Brzozowskie Sympozjum Historyczne w związku z obchodami 660 rocznicy powstania Brzozowa

fot. Brzozowiana.pl fot. Brzozowiana.pl

     29 stycznia pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odbyły się w Brzozowie uroczystości związane z 660 rocznicą powstania miasta.

 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda zwracając się z wyrazami uznania dla organizatorów tj. Władz Samorządowych Brzozowa i Muzeum Regionalnego im. Adama Fastnachta w Brzozowie za godne upamiętnienie historycznych początków i dziejów Brzozowa, a także przypomnienie krajan, bohaterów  historii, a w szczególności żołnierzy Legionów z powiatu brzozowskiego oraz mieszkańców Brzozowa i okolic, którzy zostali uhonorowani tytułem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata” w przeświadczeniu, że jubileuszowe uroczystości staną się  dla ich uczestników źródłem dumy z własnej historii, kultury i tradycji zwrócił się z gratulacjami dla osób wyróżnionych i odznaczonych oraz życzeniami dalszej pomyślnej przyszłości małej ojczyzny”. 

      Uroczystości rozpoczęto w Bazylice Mniejszej mszą świętą w intencji mieszkańców miasta. Pozostała część rocznicowych obchodów miała miejsce w sali widowiskowej Brzozowskiego Domu Kultury. Gośćmi uroczystości byli (m.in.), poseł na Sejm Piotr Uruski, Wicewojewoda Podkarpacki Lucyna Podhalicz, Starosta Brzozowski – Zdzisław Szmyd i Mer Sambora - Jurij Hamar (miasta partnerskiego na Ukrainie). Po okolicznościowych wystąpieniach Złotym Krzyżem Zasługi uhonorowano Kazimierza Barańskiego. Tytułem „Honorowego Obywatela Gminy Brzozów” wyróżniono Panią Zofię Olejko z Grabownicy (więcej na temat p. Barańskiego i p. Olejko w portalowej zakładce „ludzie z pasją”).

W części historycznej miało miejsce XIV Brzozowskie Sympozjum Historyczne przygotowane przez Muzeum Regionalne, gdzie przedstawiono referaty:

- Brzozów na przestrzeni dziejów – Jerzy F. Adamski;

- Plany powstania kolei w Brzozowie – Halina Kościńska;

- Brzozowscy legioniści w latach 1914-1918 – Zbigniew Sobota;

- Losy Brzozowa Zdroju – Jacek Centarowicz;

- Kultura polska w latach okupacji niemieckiej w Brzozowie i okolicach – Paweł Gądek;

- Brzozowscy „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata - Mateusz Podkul;
      W krótkim programie artystycznym wystąpili młodzi artyści z Brzozowskiego Domu Kultury - Dawid Jajko i Martyna Sowińska.

(informacja własna)

Ostatnio zmienianypiątek, 31 styczeń 2020 21:32

Galeria

Najnowsze od Admin

Brzozowiana.pl. All rights reserved.