Logo
Wydrukuj tę stronę

Młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca „KALINA” na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „Tomorrow” w Bułgarii.

fot. arch GOKBPiW Dydnia fot. arch GOKBPiW Dydnia

     Młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca „KALINA” uczestniczył w dniach 11 – 15 września w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „Tomorrow” w mieście Silistra w Bułgarii. Dyrektor Festiwalu Pan Jordan Filipow dostał bardzo dobre recenzje o zespole Kalina od kierownika zespołu „SEVERNYACHE” Valeriego Gorbanova z miasta Lom w Bułgarii, stąd też nasz udział.

 

   Po dopięciu wszelkich spraw organizacyjnych zwianych z wyjazdem, 10 września 2013 roku o godz. 22.00 wyruszamy jak dotychczas najdłuższy wyjazd koncertowy (ok. 1200 km). Po całodniowej podróży i nocnej promowej przeprawie przez Dunaj (opuszczamy miasto Calarasi w Rumunii) jesteśmy po 22 godzinach jazdy w Silistrze. Na granicy czeka na nas dyrektor festiwalu Pan Filipow. Przed hotelem Serdika wita nas grupa roztańczonej młodzieży z Turcji.

 

   Czwartek to wspólne warsztaty. Każdy zespół uczył tańca ze swojego kraju ok. 200 uczestników festiwalu. Wieczorem przemarsz wszystkich zespołów na plac przed Urzędem Miasta, podniesienie flagi festiwalu na maszt i oficjalne rozpoczęcie Festiwalu. Piątek to wybory miss i mister Festiwalu. Najpiękniejsze dziewczyny uczestniczki festiwalu, najprzystojniejsi tancerze prezentowali się w tańcach zarówno poważnych jak walc wiedeński, czy typowo dyskotekowych (PSY- Gangnam Style). Choć wszystkie uczestniczki prezentowały się bardzo okazale, nawet w strojach (bikini) Miss Festiwalu została Gabrysia Woźniak z zespołu Kalina wiadomo z Polski, a najprzystojniejszym tancerzem został sympatyczny Jozef ze Zespołu „Rozmarija” Preszow – Słowacja. Wieczorem ponowne występy, koncerty na scenie przed Urzędem Miasta. W sobotę zajęcia plastyczne. Uczestnicy malowali przesłanie pokojowe festiwalu, które balonami zostało wysłane w świat. Na finałowy koncert poprzedzony paradą wszystkich uczestników przyszła rekordowa liczba widzów (ok. 2 tys. osób).

 

   Na festiwalu zespół Kalina prezentował tańce „beskidzkie”, „rzeszowskie”, „przeworskie” „lubelskie” no i oczywiście „Krakowiak”. Zespół prezentował się bardzo okazale w pięknych strojach i mając w swoich szeregach miss festiwalu sukces był już pewny. Należy dodać, że zespół pozbył się tremy i prezentuje się zawodowo, profesjonalnie. Choreografem zespołu jest Pan Tomasz Rożek, kierownikiem Pani Beata Źółkoś-Florek oraz Beata Dżoń. Oprócz Pani Beaty Dżoń, opiekunkami zespołu były Pania Beata Holik oraz Pani Ewa Golla. W wyjeździe uczestniczył także Pan Jacek Adamski dyr. Gminnego Ośrodka Kultury w Dydni, który pomógł w zorganizowaniu środków finansowych na wyjazd i dopinał sprawy organizacyjne.

 

   Festiwal to nie tylko pokazanie wspaniałych tańców narodowych, regionalnych, Festiwal to przede wszystkim spotkania młodych ludzi z różnych części Europy a nawet Azji, wspólne rozmowy, zabawy, warsztaty taneczne. To wspaniała przygoda która wieńczy wiele tygodni a nawet miesięcy prób, spotkań.

 

   Serdecznie dziękujemy Panu Tadeuszowi Pióro – członkowi zarządu województwa podkarpackiego za finansową pomoc w wyjeździe, Panu Zygmuntowi Bałażowi – Staroście Powiatu Brzozowskiego za dofinansowanie wyjazdu i dyr. GOK w Dydni oraz Pani Dyr. Zespołu Szkół w Niebocku Pani Bożenie Chorążak za dopięcie wyjazdu i wiara w możliwości zespołu. Jak powiedział Pan Dyr. GOK w Dydni Jacek Adamski podczas spotkania z Merem Silistry.

 

   Bardzo serdecznie dziękujemy za zaproszenie na Festiwal do Bułgarii, za możliwość prezentowania w gościnnym mieście Silistra naszej bogatej i wspaniałej kultury regionalnej i narodowej. Dziękuję w imieniu Zespołu „Kalina” za wspólne spotkania, warsztaty, nowe przyjaźnie, serdeczność i gościnność. Zapraszamy zespół z Bułgarii na nasz Festiwal „Dzieci Gór i Dolin” do Niebocka.                                                                                                                                                                                                                                                                                        Małgorzata Turopolska

 

 

Galeria

Najnowsze od

Brzozowiana.pl. All rights reserved.