Logo
Wydrukuj tę stronę

W Zajeździe "Pod Lipą" w Humniskach - "Mansarda" zakończyła drugi rok występów

fot. T. Żaczek fot. T. Żaczek

     29 grudnia 2013 r. w Zajeździe „Pod Lipą” w Humniskach zespół Mansarda zaprezentował się w koncercie kolęd i pastorałek podczas uroczystego spotkania świątecznego dla pracowników i współpracowników niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej DAR-MED.

     W pięknym otoczeniu świątecznych dekoracji i w miłej, gościnnej atmosferze, przy akompaniamencie trzech gitar, Zespół wykonywał zarówno kolędy tradycyjne, jak i te mniej znane. Goście mogli usłyszeć „Maleńką Miłość” z solówką Magdy Stareńczak, „Skrzypi wóz” (solo Kasia Kot i Monika Krowiak), „W maleńkiej stajence”, „Lulaj Go Matko, lulaj” z solowymi kwestiami Kamili Pomykała, „Bóg się rodzi” oraz „Wilijną pastorałkę” i na koniec wspólnie z gośćmi odśpiewaną tradycyjną polską kolędę „Dzisiaj w Betlejem”.

 Była to dla nas kolejna muzyczna przygoda, puentująca jednocześnie obfity w występy rok 2013.

     Mamy nadzieję, że i nadchodzący rok przyniesie nam równie częste możliwości koncertowania, gdyż śpiewanie to dla nas wielka radość, a każdy występ wzbogaca nasze doświadczenie i przynosi wiele satysfakcji.

     Dziękujemy Organizatorom za zaproszenie i polecamy się na przyszłość.

 

Opiekun zespołu - Jadwiga Rajtar-Żaczek

UZUPEŁNIENIE:

     Rok 2013 był dla „Mansardy” obfity w występy i towarzyszące im sobotnie próby. Pracowałyśmy wytrwale, wzbogacając ciągle swój repertuar, który pomimo tego, że jesteśmy młodym zespołem, jest już bardzo bogaty i różnorodny.

     W roku 2013 „Mansarda” rozpoczęła swoje koncertowanie od kolędowego debiutu w Izbie Regionalnej w Krzywem, który miał miejsce 26 stycznia podczas spotkania z tradycją bożonarodzeniową pod tytułem "Oj, Maluśki, Maluśki...". Organizatorką tego spotkania, jak i kolejnych w Izbie Regionalnej, była niezmordowana animatorka kultury pani Bogusława Krzywonos. Zaprosiła ona nasz zespół do kolejnych organizowanych przez siebie uroczystości w 2013 roku. A były to:

 -Powitanie wiosny (28 kwietnia 2013), gdzie zespół wykonał liczne piosenki o tematyce wiosennej, wśród których wymienić można między innymi „Motylem jestem”, „Piosenka wiosenna”, „Idzie wiosna”, „Krajka”, „Gloria” i wiele innych.

 - Talenty Podkarpacia- „Brylant świeci i w popiele” (16 czerwca 2013). Na tym spotkaniu publiczność usłyszała między innymi „Modlitwę wędrownego grajka”, „Hej, przyjaciele”, „Francois Villon”, „Mój czas”.

 - Wiązankę piosenek o Bieszczadach i ich specyficznym klimacie zespól wykonał podczas kolejnego wspaniałego spotkania w Izbie Regionalnej pod tytułem „Uroki i smaki Podkarpacia”. Miało to miejsce 6 października 2013r. Zaproszeni goście usłyszeli wówczas w naszym wykonaniu między innymi: „Zielone wzgórza nad Soliną”, „Zabieszczaduj”, „Bieszczadzkie anioły”, „Bejdak”, „Góra dół”, „Bieszczadzkie niebo sierpniowe”, „Miniaturę” A. Wierzbickiego.

     Inne nasze występy w roku 2013 były wynikiem nawiązania współpracy z Brzozowskim Stowarzyszeniem Ludzi Twórczych. Prezesem Stowarzyszenia jest pani Małgorzata Chmiel, a wiceprezesem pani Halina Kościńska. Na zaproszenie obu szefowych Stowarzyszenia nasza grupa dwukrotnie w tym roku wystąpiła w wiązance piosenek ludowych i biesiadnych. Miało to miejsce 10 października i 9 grudnia. Wspaniale wspominamy atmosferę, jaką zapewnili nam należący do Stowarzyszenia artyści. Mamy nadzieję, że i w roku 2014 będziemy nadal ze sobą współpracować. Tym bardziej, że zespół już szykuje się na kolejną wiązankę, tym razem piosenek cygańskich, bo po występach w 2012 i 2013 już nam się nieco wyczerpał ludowy repertuar, a nie lubimy się powtarzać... Zapewniamy jednak, że i po cygańsku będziemy świetne ;)…

     Kolejne występy Mansardy miały swoje ekstremum w grudniu 2013. Zainicjował je nam nieoceniony pan Kazimierz Barański. I tutaj możemy mu za to serdecznie podziękować, choć czasem musiałyśmy bardzo się sprężać, aby zdążyć przygotować występ, bo pan Kazimierz to człowiek czynu: dziś mówi, jutro realizuje… Dziewczyny z zespołu doskonale wiedzą, co mam na myśli, pisząc te słowa…

 I tak dzięki Niemu mogłyśmy dać koncert piosenek turystycznych dla dzieci z DPS- u w Brzozowie z okazji mikołajek (8 grudnia). Było to zarówno dla tych dzieci, jak i dla nas wspaniałe i niezapomniane przeżycie, o którym długo będziemy pamiętać. Nawiązały się nawet między nami nici koleżeństwa i być może, jeszcze kiedyś się spotkamy… Kolejnym naszym grudniowym występem był koncert kolęd i pastorałek na środowiskowej wigilii w Nozdrzcu (18.12.2013). Życzliwość i uśmiech, z jakim nas tam przyjęto również na długo pozostanie w naszych sercach. Dziękujemy za to serdecznie, bo poczułyśmy się tam naprawdę jak w jednej wielkiej rodzinie.

     Kolejnym koncertem kolęd i pastorałek zwieńczyłyśmy nasze całoroczne śpiewy. Miało to miejsce 29 grudnia w Humniskach w pięknych wnętrzach Zajazdu „Pod lipą”. Wśród wspaniałych dekoracji świątecznych, w atmosferze życzliwości z jaką nas przyjęli pracownicy i współpracownicy niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej DAR-MED wyśpiewałyśmy między innymi „Maleńką miłość”, „Skrzypi wóz” czy „Wilijną pastorałkę”.

     Ponadto, udało nam się w tym roku, udzielić wywiadu dla rzeszowskiego radia „Via” i dla Brzozowskiej Telewizji Internetowej. Wytrwale i skrupulatnie o naszych wokalnych „wyczynach” pisał również portal „Brzozowiana”, dzięki któremu z pewnością usłyszało o nas jeszcze więcej osób. Cieszy nas to i dodaje zapału do dalszej pracy. A twórcy Portalu, panu Janowi Wolakowi, dziękujemy za to w szczególny sposób.

    Przede wszystkim jednak dziękuję Wam moje kochane „Mansardki”; za wytrwałość, za chęć, za Wasze cudowne głosiki, za to, że nie chowacie swoich talentów gdzieś głęboko, lecz dzielicie się nimi z ludźmi. Bądźcie zawsze takimi, jakimi jesteście... Pan Barański mówi o Was: „mieszanka wybuchowa” i tak po części jest, ale to jest w Was właśnie najlepsze. I za to Wam dziękuję.

     Nie lubię pisać jakichś specjalnych podsumowań, bo cóż można jeszcze powiedzieć? Rok 2013 był dla nas po prostu udany i oby nadal ta dobra passa nam towarzyszyła, a na naszej drodze ciągle pojawiali się tacy wspaniali ludzie, jak dotąd…

 O planach na 2014 rok pisać nie będziemy, choć już „coś tam” się klaruje w zarysie. Nie chcemy jednak zapeszyć… A do naszych sympatyków mamy gorącą prośbę: trzymajcie za nas kciuki i kibicujcie nam nadal. A my obiecujemy jeszcze nie raz umilić Wam czas swoim śpiewaniem.

                                                                                                                                                                                             J R-Ż

 

 

Media

Galeria

Najnowsze od

Brzozowiana.pl. All rights reserved.