Logo
Wydrukuj tę stronę

Salonik w „Krzywem Zwierciadle”. W Gminie Dydnia zainaugurowano Rok Kościuszkowski

Salonik w „Krzywem Zwierciadle”. W Gminie Dydnia zainaugurowano Rok Kościuszkowski

26 marca w saloniku w „Krzywem Zwierciadle” u Pani Bogusławy Krzywonos w Krzywem miało miejsce kolejne salonikowe spotkanie, tym razem poświęcone rozpoczynającym się obchodom Roku Kościuszkowskiego.  

Śpiew, poezja i proza iście w kościuszkowskim tonie zdominowały kolejne spotkanie w Saloniku. Pani Bogusława do widowiska „…By ojczyznę oswobodzić” zaprosiła między innymi Iwonę Pocałuń dyrektora Zespołu Szkół w Dydni, Martę Rachwał, zastępcę dyrektora ww. placówki i emerytowane nauczycielki Zofię Żebrak(pracującą w Dydni) oraz Danutę Sokołowską (z Wydrnej); zaangażowani byli także gimnazjaliści i dzieci ze szkoły podstawowej, każde w swojej roli. Była poezja Adama Mickiewicz, Cypriana Kamila Norwida, Juliusza Słowackiego i Marii Konopnickiej. Ciekawe choć trudne utwory minionych czasów usłyszeliśmy dzięki młodym wykonawcom „Polonez Kościuszki”(R. Suchdolskiego) i „Krakowiak Kościuszki”(M. Skałkowskiego) – Ania Dąbrowska z Wesołej; „Śpiew Krakusów” (nieznanego autora) ”- Kasia Kot. Fragmenty utworów „Wisło moja stara”(melodia ludowa, słowa I. Danielewski), „Polne kwiaty” (autorzy nieznani), „Piękna nasza Polska cała”(wiersz W. Pola z muzyką J. Sierosławskiego) „Dręczony lud biedny”(słowa W. Anczyc, melodia K. Hoffman) usłyszeliśmy w wykonaniu na flet przez Kasię Kondracką. Był także mini quiz wiedzy o Kościuszce i jego czasach, gdzie uczestnicy spotkania dzielili się swą wiedzą w tym temacie.

W części towarzyskiej, dalsze rozmowy o Kościuszce i nie tylko, trwały już przy kawie, herbacie, ciastach i tradycyjnych proziakach.

Wśród zaproszonych gości był wójt Gminy Dydnia - Jerzy F. Adamski, sekretarz Gminy – Beata Czerkies, Danuta Sokołowska – vice przewodnicząca powiatowej Rady Kobiet w Brzozowie, Halina Kościńska – emerytowany dyrektor Muzeum Regionalnego w Brzozowie i współpracownik „Brzozowskiej Gazety Powiatowej”, sołtysi wsi Wesoła – Jarosław Dąbrowski i Krzywego – Zofia Turoń, poetki ludowe Danuta Czaja – z Izdebek i  Lucyna Krzan z Niżatyc. Tradycyjnie przybyli znajomi i przyjaciele Saloniku. Warto wymienić młodych wykonawców a byli to: Kasia Kot, Kinga Węgrzyńska i Wiktoria Adamska - (III kl. Gimnazjum), Małgosia Howorko – (kl. VI Szkoły Podstawowej), Krzysio Kocyła – (kl. IV) – wszyscy z Zespołu Szkół w Dydni. Nie sposób pominąć pięknych  podziękowań za udział w spotkaniu, które wykonał Maciej Haudek (inf. wł.)

Ostatnio zmienianyśroda, 29 marzec 2017 18:05

Galeria

Najnowsze od Admin

Brzozowiana.pl. All rights reserved.