Logo
Wydrukuj tę stronę

KALINA na VI Międzynarodowym Festiwalu – Konkursie Sztuki Choreograficznej „Global – Dance” w Humaniu na Ukrainie

fot. ze zbiorów archiwalnych zespołu Kalina fot. ze zbiorów archiwalnych zespołu Kalina

     W dniach 9-13 maja Młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca Kalina działający przy Zespole Szkół w Niebocku uczestniczył w VI Międzynarodowym Festiwalu – Konkursie Sztuki Choreograficznej „Global – Dance” w Humaniu na Ukrainie. Spośród 60 zespołów biorących udział w konkursie nasi tancerze za choreografię prezentowanych tańców zajęli zaszczytne I i II miejsce. 

      W zmaganiach konkursowych zespół Kalina zaprezentował tańce narodowe polonez i krakowiak, a także suitę tańców Beskidu Żywieckiego i suitę tańców Beskidu Śląskiego. Zaprezentowane tańce wzbudziły duże zainteresowanie oraz aplauz publiczności. Dodatkową atrakcją dla naszych uczniów była możliwość bliższego poznania pięknego miasta Humań, które jest  położone w obwodzie Czerkaskim i liczy ponad 87 tysięcy mieszkańców.  Miejscowa ukraińska nazwa tego miasta Umań znaczy „miejsce zapomniane”, leżące w sercu Dzikich Pól.  Spacer po mieście rozpoczęliśmy od zwiedzania podziemi klasztoru bazyliańskiego, najstarszego zabytku miasta. Z kolei wieczorem podziwialiśmy pokaz fontann pt. „Perła Miłości”. Zwiedziliśmy również miejsce wpisane w listę 7 cudów Ukrainy Park Zofiówka. Został on założony pod koniec XVIII wieku. Na jego terenie można podziwiać florę z różnych części Europy oraz dwa wielkie stawy połączone kaskadą rzeki Kamionki.  Krajobraz parku został urozmaicony rzeźbami z Włoch i Grecji. Niezapomniane wrażenie wywarła na nas wizyta w szkole tańca, podczas której jej uczniowie zaprezentowali swój kunszt taneczny. Z bardzo dużą sympatią zostaliśmy przyjęci przez Stowarzyszenie Polaków w Humaniu „Ognisko”.

Zespół Pieśni i Tańca Kalina składa serdeczne podziękowania wójtowi gminy Dydnia Pani Alicji Pocałuń oraz staroście powiatu brzozowskiego Panu Zdzisławowi Szmydowi za pomoc finansową umożliwiającą wyjazd naszego zespołu na Ukrainę na Festiwal  „Global – Dance”.  (B. Dż)

Ostatnio zmienianywtorek, 21 maj 2019 13:04

Galeria

Najnowsze od Admin

Brzozowiana.pl. All rights reserved.