Logo
Wydrukuj tę stronę

XV Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Dzieci Gór i Dolin". Niebocko 2019 (cz.1)

fot. brzozowiana fot. brzozowiana

       W niedzielę, 30 czerwca 2019 roku, w Niebocku odbył się XV Międzynarodowy Festiwal „Dzieci Gór i Dolin”. Jest to coroczna impreza folklorystyczna, jedna z największych w regionie, podczas której zespoły z różnych krajów świata i różnych regionów Polski prezentują lokalne pieśni i tańce ludowe.

      Impreza rozpoczęła się od uroczystej mszy świętej w Kościele Parafialnym w Niebocku, natomiast występy odbyły się na stadionie w Niebocku. Gości powitali: Starosta Brzozowski Zdzisław Szmyd, Wicestarosta Brzozowski i prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Gminy Dydnia Jacek Adamski, Wójt Gminy Dydnia Alicja Pocałuń, Poseł Piotr Uruski oraz Poseł Adam Śnieżek. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie na Rzecz Promocji i Rozwoju Gminy Dydnia. Festiwal dofinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego, Powiatu Brzozowskiego i Gminy Dydnia, natomiast Patronat Honorowy objął Poseł Piotr Uruski.

W tegorocznej edycji festiwalu wzięły udział następujące zespoły: Serpanok z Lwowa (Ukraina), Ansambul Junii Petrileni z Petrili (Rumunia), Zespół Pieśni i Tańca Ludowego (Słowacja), SANOK z Sanoka (Polska), Kalina z Niebocka (Polska), kapela Do Oporu z Pilzna (Polska) oraz grupa teatralna Entre dos Aguas un Teatro z Obarzyma (Polska) prezentujący muzykę boliwijską.

Główną ideą festiwalu jest kultywowanie i propagowanie tradycji ludowych różnych regionów świata, a także integracja międzynarodowa oraz prezentowanie piękna, bogactwa i różnorodności folkloru. Widzowie mają okazję, za sprawą muzyki i tańca, przenieść się w głąb kultur różnych miejsc. Barwne, precyzyjnie ornamentowane stroje, spójność i dynamika muzyki i tańca składają się na treść opowieści o tradycjach i obyczajach ludowych regionów, z których się wywodzą. (UG Dydnia)

Ostatnio zmienianyczwartek, 04 lipiec 2019 00:13

Galeria

Najnowsze od Admin

Brzozowiana.pl. All rights reserved.