Logo
Wydrukuj tę stronę

W Jabłonicy Ruskiej pracują archeolodzy

fot. Brzozowiana fot. Brzozowiana

      W Jabłonicy Ruskiej, w miejscowości w gminie Dydnia, pracują archeolodzy. Spotykamy ich na stanowiskach w pobliżu rzeki San, na ternie należącym do  kopalni kruszywa  „Polgrys 3”. Prace wykopaliskowe prowadzone są pod kierownictwem Mirosława Mazurka z Pracowni Archeologicznej w Rzeszowie. W ciągu minionych czterech miesięcy odkryto kilka osad z różnych okresów. Dotychczasowe najcenniejsze odkrycie to domostwo z okresu najwcześniejszych Słowian – mówi Anna Okoniewska z tej pracowni.

Mirosław Mazurek dodaje, że jeszcze jedno domostwo czeka na odkopanie a być może kilkanaście dalszych. Na ponad 200 obiektach odkopano około pięciu tysięcy różnych elementów, główie ceramiki z poszczególnych okresów, między innymi zasiedlania tych terenów przez Celtów,  Rzymian czy ludów germańskich (Wandalów) z okresu 1-2 wieku naszej ery. Dotychczasowe odkrycia łączą się z osadami otwartym,  nie mającymi charakteru obronnego, jak choćby ślady znajdowane w pobliskim Temeszowie czy innych miejscowościach podsanockich. Stanowisko w Jabłonicy obejmuje teren po obu stronach drogi w kierunku Ulucza, dla archeologów to imponujący obszar.

Jak się dowiadujemy, obecnie wykopaliska przesuwać się będą na teren w kierunku zalesienia licząc, że na kolejnych miejscach mogą być ciekawe, interesujące odkrycia. Archeolodzy twierdzą, że ziemia jeszcze nie oddała wszystkich obiektów na tym stanowisku. (inf. wł.)

Zdjęcie tytułowe - fragment odkopanego naczynia z epoki brązu.

Ostatnio zmienianyczwartek, 08 sierpień 2019 23:37

Galeria

Najnowsze od Admin

Brzozowiana.pl. All rights reserved.