Logo
Wydrukuj tę stronę

„Narodowe Czytanie” w Gminie Dydnia

„Narodowe Czytanie” w Gminie Dydnia

      W tym roku będzie to zbiór zatytułowany Nowele polskie. Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem… , napisał  Prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do społeczeństwa w związku z Narodowym Czytaniem.

Czytamy więc treści zawarte w następujących utworach: „Dobra pani” – Elizy Orzeszkowej, „Dym” – Marii Konopnickiej, „Katarynka” – Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulza, „Orka” – Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdziobią nas kruki i wrony” – Stefana Żeromskiego, „Sachem” – Henryka Sienkiewicza i „Sawa” (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryka Rzewuskiego. Utwory te towarzyszyły…  naszym rodakom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny i szukali odpowiedzi na wyzwania swoich czasów. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii czytamy w liście Prezydenta Dudy.

„Narodowe Czytanie” odbywa się we wszystkich gminach powiatu brzozowskiego.  Będąc zaproszonym przez organizatorów, kolejny raz uczestniczyliśmy w tej akcji w Gminie Dydnia. Słuchaczami czytania byli uczniowie klas ósmych szkół podstawowych tej gminy. Do czytania wybrano dwa utwory „Rozdziobią nas kruki i wrony” i „Katarynkę”. Po powitaniu wszystkich przez dyrektora szkoły Iwonę Pocałuń, otwarcia akcji dokonała Wójt Gminy – Alicja Pocałuń,  list Prezydenta Dudy odczytała Sekretarz Gminy  Edyta Kuczma. Czytanie utworu Stefana Żeromskiego rozpoczęła osobiście Pani Wójt. Lektorami były osoby z różnych miejscowości gminy: Pani Zofia Morajko – emerytowana dyrektor Gimnazjum w Dydni i Pani Jadwiga Czernich – emerytowany bibliotekarz, kustosz Biblioteki Publicznej w Niebocku. Nad utworem Bolesława Prusa pochyliły się Pani Maria Żelaznowska – długoletnia przewodnicząca KGW w Jabłonce, Pani Jadwiga Krowiak – przewodnicząca KGW w Końskiem,  Bogusława Krzywonos, społeczny animator kultury z Krzywego i Pani Helena Chorążak – aktywna czytelniczka Biblioteki Publicznej w Krzemiennej.  Wszystkie Panie otrzymały podziękowania za udział w Czytaniu… z rąk wójta gminy i dyrektor szkoły; Panie zaproszono też na spotkanie przy kawie i ciastach. (inf. wł.)

Ostatnio zmienianypiątek, 06 wrzesień 2019 20:04

Galeria

Najnowsze od Admin

Brzozowiana.pl. All rights reserved.