Logo
Wydrukuj tę stronę

Korzenie. Wielopokoleniowe spotkania nad Sanem

fot. arch. Stowarzyszenia "Gościniec Południa" w Temeszowie fot. arch. Stowarzyszenia "Gościniec Południa" w Temeszowie

   W niedzielę 10 pazdziernika o godz. 16 w domu Ludowym w Temeszowie odbyło się uroczyste zakończenie projektu „Korzenie”. Projekt autorstwa Pani Danuty Zarzyki działającej w Stowarzyszeniu Artystycznym Gościniec Południa z siedzibą w Temeszowie realizowany był w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury Bardzo Młoda Kultura 2019-2021. Składał się z kilku starannie przygotowanych etapów odbywających się od czerwca do października. Uczestnicy zapisani do projektu to dzieci zamieszkujące nadsańskie wsie gminy Dydni i Nozdrzca. Partnerem projektu od strony oświaty była Szkoła Podstawowa w Dydni, a do projektu zapisane były również dzieci z innych placówek edukacyjnych.

Głównym celem zadania było uwidocznienie współczesnej wielokulturowości w sołectwach nadsańskich z obszaru Gminy Dydni i okolic. Zagłębiliśmy się wraz z dziećmi i młodzieżą w odkrywanie lokalnych korzeni, powiązań, relacji rodzinnych i sąsiedzkich. Pokazania ich w formie artystycznej ekspresji przygotowanej przez uczestników dla szerszej publiczności. Rezultat tych poszukiwań i artystycznych interpretacji został pokazany w postaci wystawy na finałowym spotkaniu. Do miłego przebiegu realizacji zadania przyczyniło się wiele osób wśród mieszkańców naszych okolic, Wójt gminy Dydni udostępniła salę Domu Ludowego w Temeszowie na Warsztaty aktorskie i uwieńczenie projektu, Gminny Ośrodek Kultury pomógł wydrukować plakaty, pożyczył sztalugi malarskie, wspierał na każdym etapie działań, Koło Gospodyń Wiejskich i panie sąsiadki z Temeszowa pomogły ugościć słodkim poczęstunkiem. Spotkanie zakończyło się rozdaniem dyplomów i upominków, a dzieci po zakończonej wystawie mogły zabrać swoje prace do domu lub szkoły.

Stowarzyszenie Artystyczne Gościniec Południa jest w trakcie realizacji kolejnych projektów artystycznych i kulturowych. Przed nami cykl nagrań o lokalnych artystach, przedstawienia sztuk teatralnych i premiera nowego spektaklu grupy Entre dos Aguas un Teatro. Już niedługo można będzie poznać szczegóły, śledzić i uczestniczyć.

Danuta Zarzyka

Ostatnio zmienianywtorek, 12 październik 2021 13:39

Galeria

Najnowsze od Admin

Brzozowiana.pl. All rights reserved.