Logo
Wydrukuj tę stronę

Pamięci burmistrza Kasprowicza

www.dynow.pl www.dynow.pl

  

    27 grudnia 2012 roku odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej pierwszemu Burmistrzowi Dynowa w powojennej Polsce – Władysławowi Kasprowiczowi.

 

   Inicjatorem i jednocześnie fundatorem tablicy umieszczonej na budynku Urzędu Miejskiego w Dynowie było Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Regionu Dynowskiego - Towarzystwo Przyjaciół Dynowa. Uroczystego odsłonięcia dokonali z ramienia rodziny Pani Krystyna Kasprowicz wraz z przedstawicielem fundatora Prezesem Towarzystwa Przyjaciół Dynowa Panem Andrzejem Stankiewiczem.

   Podczas uroczystości był również czas na krótkie wspomnienie osoby Pierwszego Burmistrza Dynowa, którego sylwetkę przybliżył w swoim wystąpieniu historyk Pan Maciej Jurasiński.

   Jako uzasadnienie faktu fundacji tablicy Panu Władysławowi Kasprowiczowi podano następujące fakty: Był człowiekiem nietuzinkowym i niezwykle kreatywnym – był jednym z najaktywniejszych działaczy istniejącego od 1908 roku Sokoła; to on zaraz po wojnie podjął działania zmierzające do poznania historii naszego miasta kontaktując się z archiwami w Przemyślu, Krakowie i Wrocławiu. (przesłane informacje stały się podstawą pierwszej monografii Dynowa napisanej przez Bronisława Jaśkiewicza.) Był jednym z inicjatorów powstania średniej szkoły – obecnego liceum. Był wielkim patriotą, członkiem AK, potem WIN-u, za swoją działalność skazany w procesie brzozowskim, prześladowany schorowany nabawił się zapalenia płuc i zmarł przedwcześnie (1949r.) do końca służąc sprawie niepodległości Polski.

   Podjęte przez niego już w 1944r. staranie o umiastowienie zakończyło się powodzeniem i na mocy rozporządzenia wydanego w 02.05.1947 przez E. Osóbkę Morawskiego Dynów odzyskał prawa miejskie. (dynow.pl)

 

Galeria

Najnowsze od

Brzozowiana.pl. All rights reserved.