Logo
Wydrukuj tę stronę

Wystawa prac Magdy Wyżykowskiej-Figury i Jerzego Figury w Bardejowie

fot. Bolesław Bojarski fot. Bolesław Bojarski

   Jeszcze przez kilka dni mieszkańcy Bardejowa na Słowacji mają możliwość oglądania prac Magdy Wyżykowskiej-Figury i jej męża Jerzego Figury. Magda zawsze podkreśla, że pochodzi z Jasionowa, więc piszemy o naszej „krajance”, choć od dłuższego czasu mieszka i tworzy w Krośnie.

   6 września, w pięknie odnowionej Galerii HOS w Barejowie odbył się wernisaż artystów łączy nie tylko wspólne życie ale i pasja twórcza. Ich obrazy powstają w zaciszu domowej pracowni jak i na plenerach i sympozjach artystycznych. Swoją pierwszą wystawę zdecydowali się zorganizować właśnie w Barejowie w Galerii HOS, gdzie Magdalena miała 2009 roku dużą indywidualną wystawę w ramach współpracy kulturalnej „Miast Pogranicza” i instytucji kultury Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie i bardejowskiej Galeria HOS. Wystawę tamtą wspominam z dużym satysfakcją i sentymentem. Obecną - bardzo profesjonalnie przygotowała Pani Komisarz Emilia Morawcowa a dyrektor HOS Juraj Bochnia "wręcz poetycko" poprowadził wernisaż co stworzyło artystyczno-przyjacielską atmosferę – mówi Magda.Wspólnie z panią Komisarz wręczyli autorom listy gratulacyjne i piękne kwiaty. Również na wyjątkową atmosferę miała wpływ odpowiednia oprawa muzyczna. Wernisaż zgromadził wielu miłośników malarstwa, środowisko artystyczne z Polski i ze Słowacji, rodzinę i przyjaciół artystów. Autorzy otrzymali wiele życzeń, gratulacji i pięknych kwiatów, co na długo pozostanie w ich sercach. W dwóch dużych salach wystawowych wyeksponowano ponad 50 obrazów ,w tym Magdaleny: cykl abstrakcji na aksamitach i płótnach w technice olejnej, cykl" Życie Kobiety” w technice mieszanej, cykl " Anioły" w technice collage, nastrojowe pejzaże i kwiaty.

   Jerzy przedstawił kompozycje abstrakcyjne, pejzaże, architektura zabytkowa Bieszczadów i Miast Pogranicza w technice olejnej. Na prośbę obecnych na wernisaży mediów autorzy udzieli wywiadów do TV i Prasy. (j)

Najnowsze od

Brzozowiana.pl. All rights reserved.