Logo
Wydrukuj tę stronę

Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej w Zespole Szkół we Wzdowie

fot. T. Wojtoń fot. T. Wojtoń

„ Płomień rozgryzie malowane dzieje,

skarby mieczowi spustoszą złodzieje,

… pieśń ujdzie cało”

„Pieśń Wajdeloty” Adam Mickiewicz

    Już po raz szósty  w Zespole Szkół we Wzdowie  odbył się  Gminny  Konkurs Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej, w którym wzięli udział uczniowie pięciu szkół: Malinówki, Haczowa, Jabłonicy Polskiej, Trześniowa oraz Wzdowa. Z inicjatywy p. Teresy Milczanowskiej – organizatorki konkursu,  młode pokolenie gminy Haczów mogło, w myśl słów Adama  Mickiewicza z „ Pieśni Wajdeloty”, które od początku trwania konkursu stanowią jego motto, przypomnieć uczestnikom najpiękniejsze pieśni patriotyczne, które mimo upływu czasu dają świadectwo bohaterstwa  i patriotyzmu naszych przodków. Wśród prezentowanych utworów pojawiło się wiele tekstów o trudnych, ale chwalebnych wydarzeniach w naszej ojczyźnie, o ofiarnej walce żołnierzy i cywilów imię jej wolności czy piosenek sławiących piękno polskiej ziemi.

    Występom 23 osób przysłuchiwali się członkowie jury w składzie: p. Zygmunt Podulka – przedstawiciel BDK, p. Leszek Hnat – nauczyciel muzyki w Górkach oraz ks. Ludwik Pietrycha – proboszcz  parafii Wzdów. Ocenie poddano muzykalność wykonawców, technikę śpiewu, wrażenia artystyczne a także dobór repertuaru. Prawo oceny występów miała również zgromadzona publiczność złożona z uczniów i nauczycieli  miejscowej szkoły oraz rodziców i opiekunów młodych piosenkarzy. Mogli oni wybrać swojego faworyta.

   Dzięki zaangażowaniu  dyrektora szkoły p. Andrzeja Mazura oraz wielu nauczycieli organizację ww. muzycznego spotkania, uroczystość mogła przebiegać w miłej i iście artystycznej atmosferze przy oryginalnej scenerii promującej plastyczne talenty uczniów wzdowskiego gimnazjum. Każdy z uczestników konkursu otrzymał dyplom i nagrodę rzeczową, natomiast zwycięzcom wręczono ręcznie zdobione statuetki z symbolem flagi polskiej.

   Do wykonawców, którzy swym występem urzekli jury należą niżej wymienione uczennice.
W kategorii klas I – III szkoły podstawowej:

Karolina Fiejdasz z Haczowa – 1. miejsce,

Aleksandra  Frydrych  z Malinówki – 2. miejsce,

Izabela Gromkiewicz  ze Wzdowa – 3. Miejsce.

W kategorii klas IV-VI szkoły podstawowej:

Kinga Leczek  z Malinówki – 1. miejsce,

Paulina Wojtuń z Trześniowa – 2. miejsce,

Patrycja Preisner  z Malinówki – 3. miejsce.

Wśród uczestników klas gimnazjalnych:

Aleksandra Wojtoń z Haczowa – 1. miejsce,

Jolanta Ryba z Trześniowa – 2. miejsce,

Justyna Fedak  ze Wzdowa – 3. miejsce.

    Nagrodę publiczności otrzymała Izabela Gromkiewicz, a Karolina Czapor z Haczowa mistrzowskim wykonaniem piosenki „ Wolność” wyśpiewała nagrodę Grand Prix konkursu.

    Mimo że, jak w każdym konkursie, są szczęśliwi zwycięzcy i rozczarowani nienagrodzeni, najważniejszym celem corocznych listopadowych spotkań organizowanych przez Zespół Szkół we Wzdowie jest edukacja patriotyczna oraz promocja historii i kultury naszego narodu w przyjemny i przez wszystkich lubiany sposób, jakim jest przekaz muzyczny. Z tego powodu organizatorzy składają gorące podziękowania wszystkim uczestnikom konkursu i ich opiekunom oraz wyrażają nadzieję na następne takie spotkania w kolejnych latach.

Magdalena Kopczyk

Ostatnio zmienianyśroda, 10 grudzień 2014 21:49

Galeria

Najnowsze od Admin

Brzozowiana.pl. All rights reserved.