Logo
Wydrukuj tę stronę

W Brzozowskiem ratują orły!

fot. B. Fijałka fot. B. Fijałka

23 stycznia w czasie polowania zbiorowego na dziki, które odbywało się w Krzemiennej gmina Dydnia, myśliwi Koła Łowieckiego „Jeleń” w Brzozowie wraz z leśnikami Nadleśnictwa Brzozów, napotkali rannego drapieżnika, którym okazał się młody, piękny osobnik orła przedniego. Ptak, nie mógł podnieść się do lotu i wykazywał oznaki osłabienia. Gdy schwytano uciekającego po ziemi ptaka, okazało się, że prawe skrzydło ma mocno uszkodzone, przeciętą skóra wraz z wystającymi mięśniami. W czasie przerwy między pędzeniami leśnicy zdecydowali się zejść z polowania i  odwieźć rannego ptaka do specjalistycznego gabinetu weterynaryjnego „Ada” w Przemyślu. Na miejscu pan Fedaczyński szybko udzielił pomocy niespełna czterokilogramowemu osobnikowi. Po oględzinach rany, okazało się że orzeł nie ma uszkodzonych kości a jedynie mięśnie i ścięgna, ale lekarz oświadczył, że zaraz dokona operacji, gdyż jest to bardzo cenny okaz ptaka.

Jak się okazuje, nie jest to pierwszy przypadek uratowania cennego okazu na terenie powiatu brzozowskiego i Nadleśnictwa Brzozów. W ubiegłym roku, w sierpniu na terenie Golcowej został znaleziony bielik zwyczajny, któremu leśnicy udzielili szybkiej pomocy, dostarczając go do gabinetu doktora Fedaczyńskiego. Dzięki intensywnemu leczeniu i właściwej opiece doktora, ptak, któremu nadano imię Teodor, odzyskał siły i powrócił do natury.

Przypadek ten pokazuje, że myśliwym i leśnikom bardzo zależy na ochronie cennych gatunków przyrodniczych - powiedział portalowi: Bogdan Fijałka - komendant Posterunku Straży Leśnej zarazem sekretarz Koła Łowieckiego „Jeleń” w Brzozowie.

Od redakcji: http://brzozowiana.pl/inne/item/2471-orzel-bielik-znaleziony-w-golcowej.html   

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 25 styczeń 2016 21:22

Galeria

Artykuły powiązane

Najnowsze od Admin

Brzozowiana.pl. All rights reserved.