Logo
Wydrukuj tę stronę

IV Podkarpackie Spotkania Lirników “Lira Korbowa – Dwa Oblicza”. Jabłonica Ruska 2017

IV Podkarpackie Spotkania Lirników “Lira Korbowa – Dwa Oblicza”. Jabłonica Ruska 2017

Tradycja lirnicza a nowatorskie zastosowanie liry. Lira stara i lira nowa. Pieśni wędrownych dziadów, współczesne kompozycje i performance. Lira korbowa na przestrzeni wieków. Wszystko to świadczy o uniwersalności tego instrumentu bez względu na epokę, wzorzec i zaawansowanie w konstrukcji. Lira korbowa wciąż się rozwija. Jej kształt się zmienia od średniowiecznych rycin do współczesnych autorskich projektów. Jedno w lirze korbowej jest stałe: kręcimy korbą. Spotkania lirników to przede wszystkim wspólne muzykowanie wielu pokoleń lirników, kręcenie korbą od rana do wieczora, od zmierzchu do świtu.

Dzięki staraniom zespołu Vox Angeli i Wędrownego Uniwersytetu Korbowego z roku na rok trwają o jeden dzień dłużej. W tym roku odbędą się już po raz czwarty w dniach 13-16 lipca w Dolinie Sanu, w malowniczo położonej Jabłonicy Ruskiej. Swój udział w wydarzeniu zgłosili lirnicy z całej Polski.

W programie bogata oferta warsztatów lirniczych:

Maciej Bator

Lira tradycyjna – warsztat pieśni dziadowskich, pieśni do świętych.

Wspólne kręcenie korbą, wymiana repertuaru.

Maciej Harna

Warsztat techniki kręcenia korbą.

Kręcisz korbą, ale chciałbyś wymiatać bardziej.

Maciej Cierliński

Lira nowa – warsztat „Lira XXI wieku: Graj jak umisz”.

Tworzenie własnego języka przekazu na lirze korbowej.

Lucjan Kościółek

Pogotowie lirnicze i doradztwo techniczne.

Pomoc w ogarnięciu zawiłości zakręconego instrumentu.

W ramach spotkań obędzie się prelekcja dr. Bartosza Gałązki połączona z aktywnym udziałem lirników. „Święci Pańscy, Podkarpaccy”, to wspólny projekt Bartosza Gałązki i zespołu Vox Angeli. Tematem będą pieśni o świętych i do świętych w nurcie śpiewów dziadowskich. Ważnym akcentem będą tutaj pieśni z Podkarpacia odnalezione podczas badań etnograficznych.

Nawiązując do tradycji wędrujących dziadów, uczestnicy spotkania odbędą również wędrówkę po zabytkach drewnianej architektury sakralnej naszego regionu. Zakręcimy korbą między innymi w cerkwi pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Uluczu oraz w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Końskiem.

Lira korbowa to szczególny instrument zdobywający coraz więcej pasjonatów. Dokładamy wszelkich starań aby brzmiała przez cały rok. Wakacyjne Kręcenie Korbą jest ukoronowaniem wszystkich działań, inspiracją do organizacji następnych i początkiem wielu wspaniałych, zakręconych projektów. Spotkanie zakończy się koncertem uczestników i prezentacją lir korbowych w niedzielę, w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Końskiem. Serdecznie zapraszamy na IV Podkarpackie Spotkanie Lirników w Dolinie Sanu.

Organizatorzy

Zespół Muzyki Dawnej i Tradycyjnej Vox Angeli

Wędrowny Uniwersytet Korbowy

Koordynator Barbara Bator

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 17 lipiec 2017 22:11

Galeria

Artykuły powiązane

Najnowsze od Admin

Brzozowiana.pl. All rights reserved.