Logo
Wydrukuj tę stronę

Piknik żonkilowy Dar-Med w Orzechówce

fot. brzozowiana fot. brzozowiana

             Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Domowa Opieka Paliatywna DAR- MED w Brzozowie i Fundacja „W Trosce o Życie” po raz dziewiąty zorganizowały akcję żonkilową. Służy ona przybliżeniu  idei domowych hospicjów oraz uwrażliwiania na sprawy osób cierpiących i ludzi w podeszłym wieku.

Prezes Fundacji Jolanta Leń otwierając imprezę powiedziała m.in.: „ Dwadzieścia miesięcy temu tj. 20 sierpnia 2016 roku tutaj w Orzechówce rozpoczął działalność Dzienny Dom Opieki Medycznej. Realizacja tego projektu niestety dobiegła końca, a zapotrzebowanie na tego typu usługi jest ogromne.

Od 1 marca 2018 r. w Brzozowie przy. ul. Mickiewicza rozpoczął działalność Dzienny Dom Pobytu, który w krótkim czasie stal się zintegrowaną wspólnotą 24 pensjonariuszy. O jego popularności niech świadczy fakt długiej listy oczekujących do udziału w realizacji tego projektu.

Jak co roku, w maju organizujemy spotkania, których symbolem jest wiosenny żonkil. Spotkania miały różną formę i odbywały się w różnych miejscowościach naszego regionu. Od dwóch lat spotykamy się na Żonkilowym Pikniku Rodzinnym. Żółty żonkil to symbol naszych relacji – ciepła, dobroci i optymizmu, a nade wszystko nadziei. Jesteśmy dla was, wśród was i z wami Pamiętając o tym, że wdzięczność stwarza atmosferę radości, otwiera człowieka na innych ludzi, z których dobroci korzystamy oraz stanowi pomost łączący bliskich i dalekich serdecznie dziękuję za obecność i wsparcie wszystkim artystom malarzom i rzeźbiarzom, którzy przez cały tydzień tj. od 13 do 18 maja br. tworzyli swe dzieła, które w większości przeznaczyli na rzecz naszej Fundacji „W Trosce o Życie”.”

Oczywiście dziękowała wszystkim pracownikom, ludziom dobrej woli, którzy zaangażowani byli w organizację imprezy, w tym wolontariuszom ze szkoły w Orzechówce, a potem zaprosiła wszystkich do miłej, pełnej radości i serdeczności zabawy.

Patronat nad imprezą objął Józef Rzepka Burmistrz Brzozowa.    

Komisarz pleneru Anna Pacuła – Cyzio z Rzeszowa przedstawiła artystów biorących udział w plenerze malarsko- rzeźbiarskim, którzy na jej zaproszenie jako Prezesa Związku Plastyków Artystów RP O/ Rzeszów, którzy przyjechali z: Lubelszczyzny, Mazowsza, z Rzeszowa, Sanoka,  Białej Podlaskiej, Strzyżowa oraz z Kamieńca Podolskiego na Ukrainie.

Podczas trwania pleneru odbywały się także warsztaty, w których wzięli udział podopieczni Domów i świetnie się bawili. Artyści przekazali część swych prac na aukcję dla potrzebujących, bo jak powiedział jeden z artystów Janusz Maksymiuk „Jeżeli ktoś ma dar od Boga, to powinien się nim podzielić”.

           Artyści otrzymali pisemne podziękowania za udział w plenerze od Anny Pacuły – Cyzio Prezesa ZPA RP O/Rzeszów, a od Jolanty Leń czerwone róże. Na aukcję każdy z nich przekazał po 2 obrazy lub 4 akwarele. Maria Myćka poprowadziła dalszą część uroczystości, zapraszając na część artystyczną. Wystąpiła  Iza Kaciuba z Leska, studentka PWSZ w Sanoku i Prywatnej Szkoły Wokalno-Aktorskiej w Krośnie (śpiewu uczy ją p. Marek Wiatr). Wspaniale zaśpiewała „Piękny świat”, „Habanerę”, „Na pierwszy znak” oraz „Santa Lucia” (pieśń neapolitańska i „Alleluja” Leonarda Cohena. Wokalista występowała w 2016 r. na 10-leciu DAR-MEDU.

Były i kuplety w wykonaniu podopiecznych DDP.  Kilkadziesiąt krótkich zwrotek w humorystyczny sposób obrazujących  działalność placówki. Pani Zofia Zubel z Przysietnicy (88 lat) wykonała starą balladę ludową  o „Matce Boskiej Gidelskiej”, a pensjonariusze piosenkę integracyjną „Pracowite babcie” z elementami choreografii.

Wystąpił także zespół wokalno – instrumentalny z Długiego/ k Sanoka p. Marii Grabowskiej działający przy Klubie Seniora, który zaprezentował publiczności pieśni biesiadne i patriotyczne.

O nagłośnienie i różnorodne utwory muzyczne zadbali pracownicy BDK, była podłoga na zabawę taneczną, stoiska, malowanie buziaków dzieciakom, zwierzątka z baloników, nadmuchiwana zjeżdżalnia, stoisko LGD „Ziemia Brzozowska”, dla głodnych kiełbasa z grilla, grochówka,  wata cukrowa, gofry, lody,   zwiedzanie wystawy poplenerowej w budynku oraz pokłosia warsztatów podopiecznych w namiocie, a wszystko przy słonecznej aurze, w otoczeniu bujnej, majowej zieleni. Po godzinie 20-tej ze swoim show wystąpił duet „Toxic Team”. Ciekawa impreza, za którą należą się podziękowania organizatorom.

                                                                                            Halina  Kościńska

 

Ostatnio zmienianyśroda, 23 maj 2018 21:01

Galeria

Najnowsze od Admin

Brzozowiana.pl. All rights reserved.