Logo
Wydrukuj tę stronę

Wspomnienie września 1939 roku w Zespole Szkół w Orzechówce

fot. arch. SP w Orzechówce fot. arch. SP w Orzechówce

      W tym roku obchodzimy 80.rocznicę wybuchu II wojny światowej i z tej okazji ogłoszono ogólnopolski program „Przerwany Marsz”, który jest próbą wyjątkowego podziękowania pokoleniu Dzieci Wojny, których dzieciństwo i lata szkolne przypadły na czas wojny. Zespół Szkół w Orzechówce – odznaczony w roku 2018 Honorową Nagrodą IPN „Świadek Historii” – włączył się w realizację programu.

            Na inaugurację roku szkolnego 2019/2020 zaproszono mieszkańców Orzechówki, którzy 1 września 1939 roku mieli iść do szkoły. Natomiast na 19 września br. do szkoły zaproszono wszystkich, których urodzili się przed zakończeniem wojny lub o tych wydarzeniach słyszeli z opowieści rodziców. Uroczystość swą obecnością uświetnili: Urszula Brzuszek – wójt gminy Jasienica Rosielna, Stanisław Pająk – przewodniczący Rady Gminy Jasienica Rosielna wraz z radnymi, Adolf  Kuśnierczyk – sołtys wsi Orzechówka.

            Spotkanie gości oraz całej społeczności szkolnej rozpoczęto wprowadzeniem Sztandaru Szkoły i odśpiewaniem hymnu państwowego. Kolejnym punktem była refleksyjna część artystyczna w wykonaniu uczniów naszej szkoły pod opieką pań: Małgorzaty Glazer i Małgorzaty Masłyk. Zebrani wysłuchali wzruszających piosenek, przeplatanych wierszami i faktami historycznymi, które przypominały wydarzenia z września 1939 roku.

To spotkanie zapadnie na długo w pamięci wszystkich zebranych. Szczególne słowa uznania płynęły od zaproszonych gości, którzy później spotkali się z uczniami. Był to czas na wspomnienie i refleksje, których młodzież słuchała w skupieniu.

Spotkanie było swoistym podziękowaniem, że możemy żyć w wolnej Ojczyźnie. Było też przypomnieniem dla uczniów, że kiedyś wielu musiało oddać życie, byśmy dziś mogli żyć w wolności.

Ewa Niemiec 

Ostatnio zmienianyczwartek, 26 wrzesień 2019 00:21

Galeria

Najnowsze od Admin

Brzozowiana.pl. All rights reserved.