Logo
Wydrukuj tę stronę

Miś Uszatek i jego związki z Orzechówką

Miś Uszatek i jego związki z Orzechówką

    Miś z oklapniętym uszkiem, to bajkowa postać, którą znają niemalże wszystkie dzieci  i dorośli. Twórcą tego popularnego bohatera książkowego i filmowego był pan Zbigniew Rychlicki, grafik i ilustrator , który urodził się w naszej miejscowości, Orzechówce. Jego ojciec był kierownikiem szkoły i wraz z rodziną mieszkał w szkolnym budynku.

Właśnie w tym roku, 17 stycznia przypada 100. rocznica urodzin Zbigniewa Rychlickiego, wzorowego ucznia naszej wiejskiej szkoły, o czym świadczą wpisy do „Złotej Księgi Uczniów”. Artysty, który rozwinął swój talent plastyczny i dzięki wytrwałej i ciężkiej pracy, osiągnął ogromny sukces i popularność wśród  wielu pokoleń.

W związku z tą miłą rocznicą, pani Dyrektor Zespołu Szkół  w Orzechówce – Ewa Niemiec  wraz z nauczycielkami: p. Kamilą Janusz, p. Barbarą Magusiak, p. Małgorzatą Masłyk wzięły udział w spotkaniu, które odbyło się w Teatrze Maska w Rzeszowie. Organizatorami uroczystości byli: dyr. Muzeum Dobranocek p. Katarzyna Lubas i prezes Fundacji Czarna Górka p. Michał Tabisz.

Głównym punktem spotkania była dyskusja panelowa prowadzona przez  redaktor Alinę Bosak, w której wzięły udział: Dr hab. Alicja Ungeheuer – Gołąb – pracownik Uniwersytetu Rzeszowskiego, Jolanta Richter-Magnuszewska – ilustratorka i autorka bajek, Ewa Niemiec –dyrektor Zespołu Szkół w Orzechówce, Katarzyna Grzebyk – dziennikarka.

Dr hab. Alicja Ungeheuer - Gołąb z Uniwersytetu Rzeszowskiego określiła twórczość Rychlickiego „kolorowaniem szarzyzny” lat 60. poprzez wprowadzenie do polskich bajek ciepłych i miękkich barw oraz okrągłych kształtów. Pani Dyrektor Ewa Niemiec przedstawiła krótko historię naszej szkoły i naszkicowała w wyobraźni słuchaczy obraz Orzechówki z czasów Zbigniewa Rychlickiego.

Ciekawym punktem spotkania była prezentacja filmu ze spotkania pana Michała Tabisza z panem Andrzejem Rychlickim, synem Zbigniewa Rychlickiego, który obecnie mieszka w Warszawie i planuje w niedalekiej przyszłości odwiedzić naszą szkołę i gminę.

Na zakończenie, Dyrektor Muzeum Dobranocek, pani Katarzyna Lubas, zaprosiła zebranych do obejrzenia wystawy w Muzeum. Wszyscy przenieśliśmy się w czasy naszego dzieciństwa, kiedy to z niecierpliwością czekaliśmy na godzinę 19.00, by zasiąść do oglądania dobranocek o: Misiu Uszatku, Misiu Koralgolu, Jacusiu i Agatce, Pingwinku Pik –Poku i wielu innych...

Największe wrażenie zrobił na nas milutki i przytulny pokoik Misia Uszatka, marzenie niejednego dziecka z lat 60-tych. To miłe spotkanie było inauguracją obchodów 100. lecia urodzin Zbigniewa Rychlickiego.

Na relację z następnych uroczystości związanych z tą niezwykłą rocznicą zapraszamy już niebawem...

Małgorzata Masłyk

w galerii - Michał Tabisz prezes zarządu Fundacji Czarna Górka

fot w falerii: Tadeusz Poźniak

Ostatnio zmienianyśroda, 19 styczeń 2022 21:39

Galeria

Najnowsze od Admin

Brzozowiana.pl. All rights reserved.