Logo
Wydrukuj tę stronę

„Poznaj Polskę”. Uczniowie SP z Orzechówki – w Złotym Stoku i Wrocławiu

fot. z arch SP Orzechówka fot. z arch SP Orzechówka

    W dniach 20, 21 i 22 czerwca 2022 r. 38 uczniów z klas V, VI, VII i VIII Szkoły Podstawowej im. Króla Władysława Jagiełły i Królowej Jadwigi w Orzechówce wraz z opiekunami wzięli udział w wycieczce do Wrocławia. Uczniowie już po raz drugi w tym roku szkolnym skorzystali z dofinansowania w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pt. „Poznaj Polskę”, które jest częścią POLSKIEGO ŁADU. W listopadzie młodzież przez trzy dni poznawała stolicę.

    Pierwszym miejscem, które zwiedzili uczniowie była Kopalnia Złota w Złotym Stoku. Tam przeszli Podziemną Trasą Turystyczną. Przewodnik opowiedział o pracy dawnych górników i historii tego miejsca. Młodzież mogła zobaczyć podziemny wodospad, a spod ziemi wyjechać specjalną kolejką.

             Ze Złotego Stoku wycieczka pojechała do Wrocławia. Tam przez dwa dni zwiedzano kolejne miejsca. Jednym z nich była Widowiskowo-Sportowa Hala Stulecia, która jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To miejsce łączy historię ze współczesnością. Halę zaprojektował Maks Berg, a jego dzieło zostało uznane za jedno z największych dzieł architektury XX w. Służy do organizowania największych wystaw, konferencji, wydarzeń kulturalnych, sportowych, kongresowych z Polski i zagranicy. To wizytówka miasta na arenie międzynarodowej.

              Na rynku Wrocławia podziwiali wspaniałą architekturę, przepiękną starówkę i późnogotycki ratusz. Spacerując Starym Miastem, szukali krasnoludków, z których to miasto jest znane. 

Ważnym punktem wycieczki szkolnej było Muzeum Narodowe - jedno z głównych muzeów Wrocławia i Dolnego Śląska. Zbiory muzeum obejmują przede wszystkim malarstwo i rzeźbę, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki całego Śląska i dlatego, chcąc poznać region, warto odwiedzić to miejsce. Ciekawym doświadczeniem było zwiedzanie Muzeum „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza. Zakład Narodowy im. Ossolińskich w najnowszej części budynku prezentuje zbiory na bogatym tle historycznym i literackim. Funkcjonuje od maja 2016 roku w jednej z piękniejszych kamienic Wrocławia – Pod Złotym Słońcem. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła nam wystawa: „Rękopis Pana Tadeusza, która opowiada o powstaniu polskiej epopei narodowej.  Warto zobaczyć jedyny istniejący Mickiewiczowski rękopis polskiego arcydzieła w otoczeniu kilkuset autentycznych manuskryptów, starodruków, grafik, obrazów, rzeźb i przedmiotów codziennego użytku, zilustrowanych i skomentowanych przez kilkadziesiąt aplikacji i prezentacji multimedialnych.

         W sąsiedztwie Muzeum Narodowego znajduje się oddział Muzeum Narodowego „Panorama Racławicka”. Olejne malowidło J. Styki i W. Kossaka przedstawia zwycięską dla Polaków bitwę Powstania Kościuszkowskiego i jest jedną z wizytówek Wrocławia.  Duże wrażenie robi rozmiar obrazu – 114 metrów długości i 15 metrów wysokości. Warto przynajmniej raz zobaczyć dzieło, które uczciło 100. Rocznicę Powstania Kościuszkowskiego.

           Podczas wycieczki uczestnicy brali udział w projekcie: „Wrocław w obiektywie z perspektywy Krasnoludka”. Uczniowie starali się zrobić jak najciekawsze zdjęcia, co motywowało do szukania unikatowych ujęć. Fotorelacje będą podstawą do stworzenia „Kroniki z wycieczki”, którą zaprezentujemy w szkole. Chcemy promować podróżowanie, zwiedzanie, poznawanie nowych miejsc i ich historii.

Ewa Niemiec

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 27 czerwiec 2022 22:05

Galeria

Najnowsze od Admin

Brzozowiana.pl. All rights reserved.