Logo
Wydrukuj tę stronę

Święto Gminy Nozdrzec

Święto Gminy Nozdrzec

   7 lipca na stadionie w Izdebkach odbyło się Święto Gminy Nozdrzec, którego organizatorami byli Wójt Gminy Nozdrzec oraz Gminny Ośrodek Kultury w Nozdrzcu.

   Pogoda sprzyjała, uczestników zabawy było coraz więcej, zwłaszcza gdy swoje taneczne umiejętności zaprezentowały dziewczęta z zespołu DIAMENT z Chmielowa. Był to już drugi występ utytułowanych mażoretek. Kolejną atrakcją był pokaz sztuki walki zaprezentowany przez członków Brzozowskiego Klubu Sportowego Ju-Jitsu.

   Po występach, Wójt Gminy Nozdrzec Antoni Gromala powitał wszystkich uczestników święta, oraz gości: Marka Rząsę – Posła na Sejm RP, ks. bryg. dr Jana Krynickiego - Kapelana Krajowego Strażaków, Janusza Dragułę – Wicestarostę Brzozowskiego, mł. bryg. Marka Ziobro - Zastępcę Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej, płk. Andrzeja Siwca – Komendanta Placówki Straży Granicznej w Sanoku, Marka Owsianego - Wicedyrektora Podkarpackiego Oddziału Regionalnego ARiMR oraz gości ze Słowacji, na czele ze Starostą Bystrego - Ľubomírem Hreha.

   Michał Rzeszutek (Wzorcownia Projektowanie Wydarzeń Rzeszów) – organizator zawodów longboardowych „Izdebki Camp 2013”, ogłosił wyniki zawodów przeprowadzonych w dniach 6 i 7 lipca na izdebskich serpentynach. Były one największą w kraju imprezą tego typu. Oprócz nagród od organizatorów zawodów, zdobywca I miejsca - Hubert Chrzanowski oraz najlepsza w kategorii dziewcząt - Klaudia Braciszewicz otrzymali puchary ufundowane przez Wójta Gminy Nozdrzec.

     Ważnym punktem obchodów Święta Gminy jest wręczenie statuetki „Zasłużony dla Gminy Nozdrzec”. W tym roku Kapituła przyznała ten zaszczytny tytuł Zdzisławowi Sosze - Prezesowi Zakładu Eksploatacji Kruszywa i Wyrobów Betoniarskich w Nozdrzcu, który od wielu lat wspiera rzeczowo i finansowo zarówno osoby prywatne, jak i stowarzyszenia i instytucje działające na terenie gminy. Nagrodę finansową związaną z tytułem, pan Socha zadeklarował przekazać Ludowemu Klubowi Sportowemu „San” w Nozdrzcu.

   Tradycją gminnego święta jest to, że koła gospodyń wiejskich z całej gminy biorą udział w konkursie na najlepszą potrawę, zapewniając ucztę dla podniebienia wielu smakoszom. W kobiecym boju o „Lipową Warzochę” (tegoroczną wykonał Józef Drewniak z Futomy) zwyciężyło Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich w Rudawcu, przygotowując doskonały „piernik babuni”.

     Przy okazji konkursu kulinarnego po raz pierwszy mogły zaprezentować się panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Hucie Poręby. Ich przewodnicząca Ewa Toczek powiedziała, że koło reaktywowało się po wielu latach po to, aby szerzyć tradycję i kulturę swojej miejscowości a przy tym czynnie brać udział w życiu całej gminnej społeczności.

     Po ogłoszeniu wyników konkursów wystąpił zespół tańca ludowego „Izdebczanka”, działający przy Gimnazjum nr 1 w Izdebkach. Zasłużone brawa zebrał „Bystrančan” - zespół folklorystyczny ze Słowacji. Licznie zgromadzonej publiczności podobała się również grupa V.I.P., a gwiazdą wieczoru był zakopiański zespół „Krywań”. Po koncertach odbyła się zabawa taneczna z zespołem „Boskie Torsy”.

   Impreza okazała się sukcesem. Atrakcji nie brakowało a zabawa trwała do późnych godzin nocnych. Do zobaczenia za rok, na kolejnym gminnym święcie.  

                                                                                                                                                          Michał Zięzio

Najnowsze od

Brzozowiana.pl. All rights reserved.