Logo
Wydrukuj tę stronę

„KULINARNE WĘDRÓWKI PO PODKARPACIU”. Nozdrzec

fot. arch. UG Nozdrzec fot. arch. UG Nozdrzec

28 października, w sali narad w Urzędzie Gminy odbyło się spotkanie  z redaktorkami Nowin Rzeszowskich wszystkich Stowarzyszeń i Kół Gospodyń Wiejskich działający na terenie naszej gminy. Głównym celem spotkania była  prezentacja potraw wykonanych na podstawie starych i tradycyjnych przepisów do publikacji książki „KULINARNE WĘDRÓWKI PO PODKARPACIU”. Przepisy te  przekazywane są z pokolenia na pokolenie najczęściej w formie ustnej. Panie znają te przepisy od swoich matek i babek, które w swojej codziennej kuchni  wykorzystywały przede wszystkim te składniki, które były łatwo dostępne i tanie.

Otwierając spotkanie Wójt Gminy Nozdrzec Antoni Gromala podziękował  wszystkim przybyłym Kołom za przybycie oraz determinację w pielęgnowaniu tradycji kulinarnych poprzednich pokoleń. Na stołach królowały m.in: pierogi razowe, kapuśniak, potrawy z ziemniaków, kaszy i kapusty, zupa z dyni, kwasówka, famuła, konfitury, kiszone rydze, soki i nalewki oraz różnego rodzaju ciasta.

Sposób podania potraw można przedstawić na zdjęciach, ale żaden opis nie jest w stanie oddać zapachów ani smaku tego wszystkiego, co zostało przygotowane na to spotkanie.

Ponadto w gazecie Nowiny Rzeszowskie w rubryce „KULINARNE WĘDRÓWKI PO PODKARPACIU” każde Koło Gospodyń przedstawi swoje sztandarowe danie, a także podzieli się przepisami i tradycjami,  jakie pielęgnuje od lat.

 Edyta Serwatka

 Zobacz galerię zdjęć: https://plus.google.com/u/0/photos/102349498238982535681/albums/6211423233422292353

Ostatnio zmienianysobota, 31 październik 2015 13:22

Najnowsze od Admin

Brzozowiana.pl. All rights reserved.