Logo
Wydrukuj tę stronę

Warsztaty garncarskie w w Siedliskach

fot. Małgorzata H fot. Małgorzata H

      Glina jest skałą osadową, zbudowaną z iłu, mułu, piasku i żwiru. W zależności od ilości i stopnia utlenienia zawartych w niej tlenków żelaza i manganu, glina może przybierać barwę żółtą, ceglastą, brunatną, szarą lub szarozieloną. Zwilżona wodą  staje się plastyczna, dzięki czemu od zarania dziejów stanowi podstawowy  surowiec do wyrobu ceramiki. Powyższe wiadomości uzyskaliśmy podczas warsztatów garncarskich przeprowadzonych przez Fundację "Figaro" w czasie ferii zimowych w Bibliotece Publicznej  w Siedliskach. 

Poznaliśmy różne techniki, historię ceramiki oraz  jej zastosowanie. Lepienie w glinie niesie ze sobą dużo korzyści dla zdrowia i prawidłowego rozwoju, a tym samym  jest źródłem dobrej zabawy . Praca w glinie rozwija , uczy kreatywności, wytrwałości i jest dobrym sposobem  na wyrażenie siebie oraz swoich emocji.

          Pierwsze prace zaczęły powstawać  przy stole pod czujnym okiem prezesa „Figara” pana Marcina Fornala i pracownic fundacji. W drugim etapie każde dziecko tworzyło swoją pracę przy kole garncarskim, gdzie powstawały różnego rodzaju małe cudeńka. Powstałe prace zostały zabrane do wypalenia , a na koniec nadszedł czas na ich malowanie i dekorowanie. Projekt zakończono w minionym tygodniu samodzielnym wykończeniem, pomalowaniem wcześniej wykonywanych prac przez uczestniczące w  nim dzieci i młodzież.

Tekst i foto. Małgorzata H.

Ostatnio zmienianyczwartek, 21 marzec 2019 18:56

Galeria

Najnowsze od Admin

Brzozowiana.pl. All rights reserved.