Logo
Wydrukuj tę stronę

Dwa wyróżnienia dla kapeli „Warzanie”

"Warzanie" zdjęcie archiwalne  ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Brzozowie "Warzanie" zdjęcie archiwalne ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Brzozowie

     W dniach 11-13 grudnia 2020 r. Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie organizował 39. Spotkanie Cymbalistów. „Spotkania Cymbalistów” to unikatowy, coroczny konkurs organizowany przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Konkurs ma niepowtarzalny w skali kraju charakter. Ocala od zapomnienia sztukę gry na cymbałach, które są charakterystycznym i tradycyjnym dla Podkarpacia instrumentem.

W ramach 39. Spotkań Cymbalistów został przeprowadzony Przegląd Konkursowy, podczas którego zaprezentowali się Soliści- Cymbaliści oraz Kapele z Cymbalistami. W gronie Solistów - Cymbalistów z terenu województwa warmińsko-mazurskiego oraz województwa podkarpackiego znalazł się Zbigniew Duda, Cymbalista Kapeli „Warzanie”. Zbigniew grę na Cymbałach zaczął w wieku 6 lat. Jest samoukiem, który umiejętność gry na tym niepowtarzalnym instrumencie nabył obserwując swojego dziadka Juliana Dudę - sławetnego założyciela Kapeli „Warzanie”. 

Na Cymbałach zaprezentował m.in. takie utwory jak „Cup nóżką oberek”, „Różowa Pantera”. Decyzją Jury otrzymał wyróżnienie w kategorii dorosłych instrumentalistów powyżej 30. roku życia.

Przegląd Konkursowy Kapel z Cymbalistami wzbudził zainteresowanie wśród kapel ludowych z terenu czterech województw: mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego oraz podkarpackiego. W przeglądzie wzięła udział również Kapela „Warzanie”, której muzycy zaprezentowali utwór „Koło mego ogródeczka” oraz „Tramelkę” z Krosna, zdobywając uznanie Jury, które przyznało wyróżnienie „Warzanom”.

Kapela „Warzanie” została założona w 1976 roku przez Juliana Dudę, który zaprosił do współpracy muzykantów, w zdecydowanej większości mieszkańców Wary. Jako „Warzanie” zadebiutowali w Wojewódzkim Domu Kultury w Krośnie prezentując kulturę Gminy Nozdrzec. W 1995 roku z inspiracji Juliana Dudy powstała kapela „Młodzi Warzanie” (obecni „Warzanie”). Od 1996 roku występowała u boku i w strojach „starej” kapeli.

Na przestrzeni lat kapela odnosiła sukcesy na licznych konkursach i przeglądach o zasięgu krajowym m.in. trzykrotnie uczestniczyła w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, gdzie w latach 1997 i 1998 została laureatem w konkursie Duży Mały. Oprócz występów konkursowych „Warzanie” uczestniczą w Przeglądach Kapel, imprezach okolicznościowych i wydarzeniach muzycznych, w ten sposób promują naszą gminę i podtrzymują muzyczną tradycję naszego regionu. (GOK Nozdrzec)

Ostatnio zmienianyśroda, 16 grudzień 2020 13:25

Najnowsze od Admin

Brzozowiana.pl. All rights reserved.