Logo
Wydrukuj tę stronę

Były ksiądz z Hłudna - ukarany, dziś zapadł wyrok.

Były ksiądz z Hłudna - ukarany, dziś zapadł wyrok.

 

    Dziś w samo południe, w Brzozowie, w VIII Zamiejscowym Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Krośnie zapadł wyrok w sprawie byłego księdza z Hłudna. Był on oskarżony o naruszenie nietykalności cielesnej i psychiczne znęcanie się nad 13-latkiem z tej wsi, posądzając go o dokonanie kradzieży 480 zł z zakrystii kościoła i innych przedmiotów o łącznej wartości 600 zł. W wyniku tego chłopiec targnął się na życie, co skutkowało jego śmiercią. Prokurator zarzucił księdzu także naruszenie nietykalności cielesnej trzech dziewczynek.

   Przypomnijmy, że proces w tej sprawie trwał od 2008 roku za zamkniętymi drzwiami, ze względu na dobro nieletnich. Ksiądz nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Proces przedłużał się m.in. z powodu jego zwolnień lekarskich oraz oczekiwania na opinię psychologiczną.

   5 lutego br. zakończono rozprawę, mowy końcowe wygłosili prokurator i obrońca. Prokurator domagał się kary dwu lat i sześciu miesięcy pozbawienia wolności, obrońca i oskarżony wnosili o uniewinnienie. Rodzice, występujący jako oskarżyciele posiłkowi, domagali się także kary 2,5 roku pozbawienia wolności i wypłatę zadośćuczynienia w wysokości po 80 tys. dla każdego z poszkodowanych.

   Sąd uznał księdza winnym znęcania się fizycznego i psychicznego nad chłopcem i nad dziewczynkami, skazując go na karę łączną dwóch lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres próby – pięciu lat. Zasądził solidarnie na rzecz oskarżycieli posiłkowych kwotę 11.474,88 zł tytułem zwrotu wynagrodzenia ustanowionego w sprawie pełnomocnika, a na rzecz skarbu państwa koszty sądowe w wysokości 300 zł. Uzasadnienie wyroku odbyło się także przy drzwiach zamkniętych.   

   Wobec dużego zainteresowania mediów, sąd wyraził zgodę na rejestrację obrazu i dźwięku z ogłoszenia wyroku.

 

Najnowsze od

Brzozowiana.pl. All rights reserved.