Logo
Wydrukuj tę stronę

SOSW w Brzozowie w akcji „Wszystkie kolory świata”

   SOSW w Brzozowie w akcji „Wszystkie kolory świata” fot. Paweł Czekański

   „Wszystkie kolory świata” to globalny projekt UNICEF, który rozpoczął się w polskich szkołach ( także w naszym ośrodku) w listopadzie 2011r. Kampanię wspierała Majka Jeżowska, Ambasador Dobrej Woli UNICEF.

   W akcji udział wzięli uczniowie z klas zawodowych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Brzozowie, a zadaniem ich było przygotowanie charytatywnych laleczek. W ramach projektu „Wszystkie kolory świata” nasi uczniowie przy pomocy pań Barbary Zgłobickiej,Marioli Matusik–Kasprzyk i Marceliny Domaradzkiej własnoręcznie projektowali i szyli szmaciane laleczki. Włączając się do akcji, pomagali ratować życie swoich rówieśników w Sierra Leone. Każdego roku ponad 1,5 mln dzieci umiera tam z powodu chorób, którym można zapobiec stosując szczepionki. UNICEF zaplanował objąć programem szczepień wszystkie dzieci w Sierra Leone tak, by zmniejszyć wskaźnik śmiertelności dzieci w tym kraju.

     Okazuje się, że można robić wielkie i ważne rzeczy w bardzo prosty i radosny sposób. Nasi podopieczni uszyli sześć przepięknych laleczek a każda z nich pochodziła z innego kraju. Lalki - reprezentantki różnych narodowości miały także uszyte stroje – charakterystyczne dla danego państwa. Laleczki przygotowane przez naszych uczniów zostały wystawione na sprzedaż podczas aukcji zorganizowanej przez panią pedagog Sabinę Kubok 2 marca br. Dzień Wszystkich Kolorów Świata był   specjalnym wydarzeniem w kalendarzu szkolnym. Uczniowie zaprezentowali wykonane przez siebie laleczki zaproszonym do szkoły gościom: rodzicom, rodzeństwu oraz wszystkim tym, którzy zechcieli uczestniczyć w tym wydarzeniu. Tego dnia zaproszone osoby mogły zaopiekować się wybraną przez siebie laleczką, przekazując jednocześnie darowiznę w wysokości minimum 10zł na szczepienie dzieci w Sierra Leone. Darowizna ta pozwala na uratowanie życia jednego dziecka i zaszczepienie go przeciw najpoważniejszym chorobom wieku dziecięcego, takim jak: polio, gruźlica, odra. Zebrane pieniążki w kwocie 100 zł wpłacono na konto UNICEFU.

Sabina Kubok


Najnowsze od

Brzozowiana.pl. All rights reserved.