Logo
Wydrukuj tę stronę

Koło Wolontariatu ZSE u pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej

fot. arch. ZSE Brzozów fot. arch. ZSE Brzozów

   „Jeśli pojmiesz, że starość ma mądrość za pokarm, pracuj w ten sposób w młodości, by starości twej nie brakło pożywienia.” - Leonardo da Vinci

   Za kilka dni Święta Bożego Narodzenia…pachnące, przysypane śniegiem, pełne radości i miłości. Święta, których przeżywania nie wyobrażamy sobie inaczej, jak tylko w gronie najbliższej rodziny.

Nie wszyscy jednak spędzają je tak jak my. Mieszkańcy domów pomocy społecznej, domów dziecka, bezdomni - często bywają sami w tych dniach, sami ze swoimi myślami, smutkiem, oczekiwaniem na kogoś…

    17 grudnia grupa młodzieży z naszej szkoły spotkała się z pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej „Spokojna Przystań” w Brzozowie. Dziewczynki ze Szkolnego Koła Wolontariatu miały dla każdego mieszkańca podarunek w postaci pysznych pierników, które upiekli i przystroili uczniowie z klas gastronomicznych. W świetlicy koncertował nasz szkolny zespół muzyczny wykonując pastorałki i kolędy. Ci pensjonariusze, których stan zdrowia nie pozwalał na zejście do świetlicy i wspólne kolędowanie, zostali obdarowani w swoich pokojach pięknymi stroikami wykonanymi również przez uczniów naszej szkoły.

Całemu spotkaniu towarzyszyło wiele uśmiechów, życzeń świątecznych, wspólnego śpiewania, ciepłych uścisków dłoni, wzruszenia i podziękowań.

Szkolne Koło Wolontariatu współpracuje od 6 lat z Domem Pomocy Społecznej. Jest to z pewnością współpraca korzystna dla obu stron. Dla młodzieży, która uczy się tego, co bardzo ważne w życiu: cierpliwości, systematyczności, współczucia, dzielenia się z innymi swoim czasem. Ludzie starsi, niepełnosprawni, samotni mają stały kontakt z młodzieżą, z którą spędzają wiele godzin na rozmowach, czytaniu książek.

Często wolontariusze zaprzyjaźniają się ze swoimi podopiecznymi i utrzymują kontakt również po skończeniu nauki w naszej szkole.

Bardzo dziękuję tym nauczycielom z naszej szkoły, którzy pomogli w zorganizowaniu spotkania: Joannie Wojnickiej i Magdalenie Nawłoce za pyszne pierniki, Pawłowi Cisowskiemu za wspaniałą muzykę, Marii Gromadzie za piękne stroiki, Renacie Stach oraz panu R. za transport :)

Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu

Joanna Sperber-Rygiel

Zdjęcia ze spotkania – ZOBACZ

Najnowsze od

Brzozowiana.pl. All rights reserved.