Logo
Wydrukuj tę stronę

Warsztaty kreatywnego pisania w brzozowskiej Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej

fot. E. Szul fot. E. Szul

W środę 29 kwietnia w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krośnie Filii w Brzozowie odbyły się warsztaty kreatywnego pisania. Zajęcia poprowadziła mgr Anna Ziemba-Lonc - poetka i polonistka, a wzięli w nich udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. prof. Władysława Szafera w Brzozowie.

            Dzieci podczas warsztatów wykonywały ćwiczenia, które polegały między innymi na tym, aby pod wpływem odtwarzanych dźwięków przenieść się w wyobraźni na łono natury, albo w sam środek głośnego miasta w godzinach szczytu, wyrazić swoje odczucia pozytywne, bądź negatywne i przelać je na papier. Największe zainteresowanie wzbudził zestaw ćwiczeń zmysłowych, który wymagał od uczestników posłużenia się nie tylko słuchem, ale też dotykiem oraz smakiem. Dzieci z zawiązanymi oczami opisywały przedmioty i owoce, określając ich kształt, zapach, teksturę oraz smak. Następnie na podstawie doznanych wrażeń tworzyły teksty z wykorzystaniem zgromadzonych przymiotników. Miały też możliwość przenieść się do wybranej przez siebie książki, stworzyć nowe postaci a nawet własny ciąg dalszy. Młodzi pisarze zmierzyli się z problemem tzw. weny, dowiedzieli się co pomaga a co przeszkadza w pisaniu. Zauważyli, że pisanie to nie tylko szkolny obowiązek, ale też świetna zabawa.

            Warsztaty miały na celu uwrażliwiać, pobudzać wyobraźnię twórców, pomagać w odkrywaniu nowych inspiracji, rozwijać umiejętności pisania oraz zachęcić do samodzielnego tworzenia tekstów.

Anna Ziemba-Lonc

fot. Elżbieta Szul

Ostatnio zmienianywtorek, 05 maj 2015 14:39

Galeria

Najnowsze od Admin

Brzozowiana.pl. All rights reserved.