Logo
Wydrukuj tę stronę

Członkowie Stowarzyszenia Ludzi Twórczych - na wizycie studyjnej

fot. arch. SLT fot. arch. SLT

W dniach 3-4 października,  30 osobowa grupa członków SLT uczestniczyła w wizycie studyjnej, którą zorganizowała na podsumowanie 5-ciu lat działalności - Prezes stowarzyszenia. Celem tej edukacyjnej podróży było poznanie miejsc związanych z kulturą w jej rozmaitych aspektach, zarówno tych z przeszłości jak i nowoczesnych.

Program wyjazdu był bardzo interesujący, w pierwszy dzień członkowie SLT uczestniczyli w XVI Międzynarodowym Festiwalu Koronki Klockowej w Bobowej, gdzie zapoznawali się z tajnikami wytwarzania koronki klockowej wykonywanej przy pomocy podłużnych szpulek, często drewnianych, zwanych klockami. W Festiwalu udział wzięli twórcy koronek klockowych z kilkunastu państw m.in. z Belgii, Czech, Chorwacji, Holandii, Niemiec, Rosji, Słowacji i miejscowe koronczarki z Bobowej, w każdy dzień odbywał się również pokaz mody projektantek z Czech inspirowany różnymi sposobami zestawienia koronki klockowej z ubraniem.

Wyjazd ukierunkowany był również na zapoznanie się z działalnością innych organizacji pozarządowych z sąsiedniego województwa, mających zbieżne cele statutowe z naszymi. Zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci przez Panią Prezes Teresę Rucką ze Stowarzyszenia Miłośników Małej Ojczyzny Berest /gmina Krynica Zdrój/ i Członków tej organizacji, gdzie wspólnie uczestniczyliśmy w warsztatach rękodzieła oraz zostaliśmy poczęstowani pysznym obiadem. Zwiedziliśmy również drewniany kościół pw. MB Nieustającej Pomocy (dawniej cerkiew łemkowska pw. św. Kosmy i Damiana) z 1842 r. Spotkanie ze Stowarzyszeniem Miłośników Małej Ojczyzny Berest, było możliwe dzięki przychylności Pana Dariusza Reśko Burmistrza Krynicy Zdroju.

Podczas drugiego dnia zwiedziliśmy interesujące Muzeum Nikifora, podziwialiśmy prace tego artystycznego samouka, zaliczanego do grona najwybitniejszych na świecie malarzy  naiwnych - prymitywistów. Resztę dnia spędziliśmy na oglądaniu rękodzieła małopolskich artystów, którzy wystawiali swoje prace na Krynickim Deptaku podczas „IV Hubertusa Krynickiego”.

Wyjazd był bardzo ciekawy, sądzę że zainspiruje naszych członków do podjęcia podobnej działalności artystycznej.

Dofinansowania kosztów wizyty studyjnej udzielił nam Urząd Miasta Brzozowa.

Małgorzata Chmiel

Ostatnio zmienianysobota, 10 październik 2015 10:39

Galeria

Najnowsze od Admin

Brzozowiana.pl. All rights reserved.