Logo
Wydrukuj tę stronę

Uczeń I LO w Brzozowie laureatem „Losów Żołnierza…”

fot. z archiwum I LO Brzozów fot. z archiwum I LO Brzozów

 

Tomasz Rajchel uczeń klasy IIa - I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Brzozowie zajął 9 miejsce (zostając jednocześnie finalistą i laureatem) w finale Ogólnopolskiej Olimpiady Tematycznej „Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego” rozgrywanym w dn. 24-26 maja 2012r. w Warszawie.

 

W tym roku tematem przewodnim były dzieje Polski w latach 1768 – 1864 Od Konfederacji Barskiej do Powstania Styczniowego – Za wolność Waszą i naszą.” W finale Tomek zmagał się z konkurencjami dotyczącymi zarówno wiedzy militarnej jak i szeroko rozumianej kultury z tego okresu. Za konkurentów miał uczniów z renomowanych i wysoko notowanych liceów z całej Polski, których na koniec w zdecydowanej większości zdystansował. Skalę trudności mogą zobrazować konkurencje, w których rywalizowano:

 

1. Broń i Barwa – odpowiedzi na otwarte i zamknięte pytania testowe odnoszące się do ekspozycji Muzeum Wojska Polskiego z l. 1768–1864;

 

2. Malarstwo Batalistyczne – odpowiedzi na otwarte i zamknięte pytania testowe odnoszące się do obrazów z ekspozycji Muzeum Wojska Polskiego (oraz innych obrazów) z l. 1768–1864;

 

3. Eksponat opowiedzenie o wylosowanym eksponacie muzealnym (nazwa obiektu, kiedy i z czego został wykonany, przez kogo i kiedy oraz jak był używany itd.) – Tomek wylosował broń z zamkiem kapiszonowym z początku XIX w. Tę konkurencję indywidualnie wygrał.

 

4. Film – odpowiedzi na otwarte i zamknięte pytania testowe odnoszące się do scen filmów dotyczących l. 1768–1864;

 

5. Literatura i pieśń – odpowiedzi na otwarte i zamknięte pytania testowe odnoszące się do dzieł literackich (proza i poezja) oraz pieśni (i muzyki) z l. 1768–1864;

 

6. Geografia militarna – odpowiedzi na otwarte i zamknięte pytania testowe odnoszące się do bitew i kampanii Wojska Polskiego z l. 1768–1864;

 

7. Artur Grottger – interpretacja grafik cyklu Wojna, Polonia, Lituania.

 

8. Obiekt historyczny – oprowadzanie po losowo wybranym obiekcie historycznym lub polu - Tomkowi przypadło omawianie Pałacu Czapskich w Warszawie – obecnie budynku Akademii Sztuk Pięknych.

 

Jak podkreślał główny organizator i koordynator konkursu prof. Grzegorz Nowik - podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie: poziom wiedzy finalistów zadziwił nawet kustoszy Muzeum Wojska Polskiego i pracowników Centralnej Biblioteki Wojskowej. Warto dodać, że organizatorzy zadbali również o liczne atrakcje dla uczestników m.in. zwiedzanie Belwederu, Centrum Nauki Kopernik, a także Stadionu Narodowego, Zamku Królewskiego oraz złożenie kwiatów pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza.

 

Ten wynik to powód do dumy zarówno dla rodziców Tomka, jak również jego nauczycieli.            fot. - arch I LO Brzozów (mw)

 

Warto dodać, że ucznia przygotowywał do tej olimpiady nauczyciel historii – mgr Michał Wolak. W imieniu portalu - gratulujemy!

 

Najnowsze od

Brzozowiana.pl. All rights reserved.