Logo
Wydrukuj tę stronę

Rozstrzygnięto konkurs na szkolne gazety...

Rozstrzygnięto konkurs na szkolne gazety...

 

     

  

    W październiku minionego roku Starosta Brzozowski i redakcja Brzozowskiej Gazety Powiatowej ogłosili konkurs na „Szkolną gazetę patriotyczno-społeczno-kulturalną”. Dziś odbyło się podsumowanie i nagrodzenie biorących udział w konkursie - młodych zespołów redakcyjnych, szkolnej prasy w powiecie. Na konkurs wpłynęło 14 tytułów szkolnych gazet (celowo używam zwrotu gazet, bowiem „gazetka” kojarzy się mnie i nie tylko z planszą, na której zawarto treści dotyczące jakiejś tematyki i zawieszoną na ścianie. Gazeta, choćby miała format szkolnego zeszytu - jest gazetą. Siedem z nich powstało w szkołach podstawowych, są to: „Dla nas, o nas” - SP w Jasienicy Rosielnej, „Twister” –SP w Haczowie, „Piórek” – SP nr 2 w Domaradzu, „Golcowianin” – SP nr 2 w Golcowej, „Informatorek Zmiennica 24”- SP Zmiennica, „Kujonek” - SP Hłudno i „Nasza Dwójka” – SP nr 2 w Humniskach. Także siedem tytułów to prasa gimnazjalna: „Gadu Gimnazjalne” – z Hłudna, „Gim-News” z Gimnazjum nr 2 w Wesołej, „Co robimy z wolnoscią…” z Bliznego, „Śladami historii regionalnej” z Orzechówki, „Wokół nas” z Haczowa, „Goguś” z Trześniowa i „Wieści o różnej treści” w Baryczy (przesłano trzy kolejne wydania).

 

    Jury konkursowe w składzie: Ewa Tabisz – Przewodnicząca oraz członkowie: Piotr Tasz, Magdalena Pilawska, Dariusz Supel i Andrzej Józefczyk, po analizie zgłoszonych prac na konkurs komisja dokonała ich oceny według kryteriów określonych w regulaminie i stwierdziła:

 - w kategorii szkół ponadgimnazjalnych nie wpłynęła żadna praca. 

 w kategorii szkół podstawowych

 nagrodę główną komisja przyznała gazecie szkolnej „Nasza Dwójka” zredagowanej przez uczniów Szkoły Podstawowej w Humniskach (skład redakcji: Wiktoria Kobiałka, Magdalena Sokalska, Dominika Gołąb, Paulina Krauz, opiekun – Marta Władyka)

 I wyróżnienie - gazeta szkolna „Kujonek” zredagowana przez uczniów Szkoły Podstawowej w Hłudnie (skład redakcji: Weronika Duda, Izabela Łach, Izabela Skotnicka, Katarzyna Szpiech, opiekunowie – Agata Duda, Helena Gładysz)

 II wyróżnienie - „Informatorek Zmiennica24” zredagowana przez uczniów Szkoły Podstawowej w Zmiennicy (skład redakcji: Daria Boczar, Agnieszka Pigoń, Sylwia Kielar, Małgorzata Czuba, Aleksandra Smoleń, opiekunowie – Bożena Dziedzic, Paweł Boroń

 

w kategorii szkół gimnazjalnych

 nagrodę główną komisja przyznała gazecie „Wokół nas” redagowanej przez uczniów Gimnazjum w Haczowie (skład redakcji: Klaudia Długosz, Paweł Szajna, Bartłomiej Szyszlak, opiekun – Sławomir Pelczar)

 I wyróżnienie - „ Wieści o różnej treści!” z Gimnazjum w Baryczy (skład redakcji: Beata Bober, Dominika Sowa, Dawid Bogusz, Gabriel Gotfryd, opiekun – Gabriela Szeliga).

 II wyróżnienie - „Goguś” z Gimnazjum w Trześniowie (skład redakcji: Klaudia Freus, Monika Gromkiewicz, Aleksandra Krupa, Iwona Majchrowicz, Patrycja Ostrowska, opiekun – Alina Prorok).

 

    Konkurs spełnił niewątpliwie swą rolę, zmobilizował lub zachęcił nauczycieli i uczniów do udokumentowania życia szkolnego z okresu minionych kilku miesięcy, pokazania nieznanych epizodów przeszłości swych miejscowości, pokazał, ze każda szkoła może mieć swoją gazetę. To dużo. Wiele sympatycznych inicjatyw odbywa się w szkołach i tylko w ich murach często zostaje, bowiem nawet na ich stronach internetowych brak o tym wieści, lub są mocno po czasie. Gazetę – można pokazać w rodzinie ucznia, znajomym, kolegom, itd.

 

   Obecne na uroczystości zespoły redakcyjne i ich opiekunowie, mieli okazję przekonać się sami, jak dużą rolę przywiązują władze powiatu do patriotycznego wychowania, także poprzez redagowanie szkolnych gazet. Jak widać na zdjęciach – nagrody zwycięzcom wręczał Starosta Brzozowski – Zygmunt Błaż, Wicestarosta – Janusz Draguła oraz Pani Sekretarz – Ewa Tabisz. Wśród zaproszonych gości byli także Przewodniczący Rady Powiatu - Henryk Kozik i Burmistrz Brzozowa – Józef Rzepka.

 Wszyscy uczestnicy konkursu (uczniowie i nauczyciele) zostali nagrodzeni.

    Wprawdzie niektóre z przesłanych prac na konkurs niewiele wspólnego mają z prasą, ale początki zawsze są trudne. Pierwsze kroki za nimi, wierzę - że za rok będzie znacznie lepiej pod względem redakcyjnym, że dołączą dalsze szkoły, także średnie, które mogą się ( sobie ) - „popisać”, bo mają (o) czym…

 

 

 

 

Najnowsze od

Brzozowiana.pl. All rights reserved.