Logo
Wydrukuj tę stronę

Stowarzyszenie Ludzi Twórczych na „Jarmarku Garncarskim” w Medyni Głogowskiej

fot. Krystyna Łobaza fot. Krystyna Łobaza

        Każdego roku na początku lipca Zagrodę Garncarską w Medyni Głogowskiej odwiedzają tłumy miłośników tradycji garncarskich, ludowego rękodzieła, dobrej kuchni i ciekawej muzyki. Przyciąga ich znana cykliczna impreza „Jarmark Garncarski”. W tym roku Jarmark zaplanowany został na dzień 8 lipca, jednak już w przeddzień imprezy Organizatorzy zaprosili do Medyni mieszkańców z całego województwa i Polski do wzięcia udziału w grze terenowej, która obejmowała całe zagłębie garncarskie. Wtedy też miało miejsce spotkanie garncarzy z Polski Wschodniej oraz wspólne wypalanie ceramiki w piecu garncarskim. W tą niedzielę świętowaliśmy udane wypały ceramiki. Wtedy jak co roku oficjalnie otworzono piec garncarski, co dało początek kiermaszom, warsztatom, koncertom i wszelkim innym formom radosnej zabawy. Gwiazdą muzyczną wydarzenia był min. znany folkowy zespół Rokiczanka, a także grupa The Freeborn Brothers. Ważnym elementem tegorocznej już XXIII imprezy było również włączenie do wspólnych działań członków Stowarzyszenia Ludzi Twórczych prezentujących swoje wyroby: Stefanii Bąk z Przysietnicy – wyroby ze słomy, serwety, Wandy Brach z Brzozowa – kartki okolicznościowe, ozdoby, Grażyny Hanus z Brzozowa – okazjonalne elementy dekoracyjne , Bogdana Kubala z Brzozowa – malarstwo olejne, Katarzyny Kudły z Domaradza – decoupage, Krystyny Łobazy z Brzozowa – wyroby kulinarne, Tadeusza Pindyka z Dynowa – rzeźby, Czesławy Witek z Haczowa – kwiaty z bibuły, wiklina papierowa, Barbary Wójcik z Golcowej – tradycyjne koszyki z łyka, Marii Szajny z Haczowa – haft haczowski.

Głównym celem przedsięwzięcia było promowanie tradycji garncarskich Medyni jako ważnego elementu dziedzictwa niematerialnego polskiej kultury, a przy okazji rękodzieła Podkarpacia.

Małgorzata Chmiel Prezes Stowarzyszenia Ludzi Twórczych w Brzozowie

e-mail : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ostatnio zmienianyśroda, 11 lipiec 2018 11:29

Galeria

Najnowsze od Admin

Brzozowiana.pl. All rights reserved.