Logo
Wydrukuj tę stronę

„Partnerstwo na rzecz kształcenia zawodowego” podsumowanie projektu w brzozowskim ZSB

„Partnerstwo na rzecz kształcenia zawodowego” podsumowanie projektu w brzozowskim ZSB

     Od 2019 r. w Zespole Szkół Budowlanych w Brzozowie realizowany był projekt „Partnerstwo na rzecz kształcenia zawodowego”, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego  Funduszu Rozwoju Regionalnego - Program Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020.

     W ramach prowadzonych działań dla przedstawicieli samorządu lokalnego oraz nauczycieli z Polski i Słowacji (SPŠT Bardejov) odbyły się warsztaty pt. „Czego szkoła może nauczyć się od biznesu?”, zorganizowano szkolenie dla nauczycieli „Dydaktyka cyfrowa w szkole XXI wieku” oraz warsztaty dla uczniów z zakresu doradztwa zawodowego „Poznaj siebie – bilans umiejętności, predyspozycji i zainteresowań zawodowych”. Odbyło się także szkolenie z zakresu projektowania instalacji PV oraz montażu systemów fotowoltaicznych. Zostało ono przeprowadzone na nowym sprzęcie zakupionym w ramach tego projektu. Dziesięć laptopów wraz z oprogramowaniem i profesjonalnym programem komputerowym do projektowania instalacji PV SOL, o łącznej wartości niemal 39 tysięcy zł, zasiliło bazę sprzętową szkoły. Co istotne, dwa z nich przystosowane są do korzystania przez osoby z różnymi niepełnosprawnościami (klawiatura z dużymi klawiszami, specjalistyczna mysz).

We wrześniu br. szkoła przystąpiła do ostatnich zadań projektowych. Młodzież w czasie zorganizowanej w Krośnie gry terenowej miała możliwość poznać historię oraz walory turystyczne miasta. Uczestnicy biorąc udział w rozgrywce, wykorzystywali cyfrowe narzędzia edukacyjne oraz platformę internetową, a także doskonalili znajomość języka angielskiego. W czasie wycieczki była również okazja do zwiedzenia krośnieńskiego Centrum Dziedzictwa Szkła oraz Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce.

Inny charakter miał z kolei trzydniowy wyjazd studyjny, łączący ciekawą przygodę z walorami edukacyjnymi. Jego głównym celem było poszerzenie wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii. Wzięło w nim udział 34 uczniów kształcących się na kierunkach technicznych, a także nauczyciele, dyrektorzy ZSB oraz przedstawiciele samorządu. Uczestnicy zwiedzili farmy wiatrowe w Rymanowie i Orzechowcach koło Przemyśla, a także byli na farmie fotowoltaicznej w  Lesku, gdzie po porcji wiadomości teoretycznych mogli zmierzyć się z zadaniami praktycznymi.

W programie wyjazdu znalazł się również rejs statkiem po Jeziorze Solińskim, a także zwiedzanie korony zapory wodnej w Solinie, a następnie zapory w Myczkowcach. W ostatnim dniu odbyły się zajęcia na Politechnice Rzeszowskiej. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną nt. wszystkich etapów produkcji modułów fotowoltaicznych, zasad ich działania i montażu, a także wzięli udział w warsztatach.

Podsumowując przedsięwzięcie, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych Tomasz Kaczkowski stwierdził: W ostatnich latach przekonaliśmy się, że udział w projektach unijnych wpływa korzystnie na rozwój szkoły. Projekt „Partnerstwo na rzecz kształcenia zawodowego” zapoczątkował integrację i wymianę doświadczeń szkół zawodowych z Polski i Słowacji. Ponadto przyczynił się do zdobycia przez uczestników nowych umiejętności. Szkolenie z projektowania instalacji PV oraz montażu systemów fotowoltaicznych wpisuje się w nurt nowoczesnych, idących z duchem czasu rozwiązań. Rynek fotowoltaiki jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów odnawialnych źródeł energii w Polsce i na świecie. Coraz więcej gospodarstw montuje takie instalacje, często korzystając z dofinansowań. My, jako szkoła, kształcimy kadry dla tej branży. Bardzo szybko o przydatności szkolenia dotyczącego technologii informatyczno – komunikacyjnych przekonali się nauczyciele. Kiedy z powodu pandemii rozpoczęło się zdalne nauczanie, z powodzeniem wykorzystywali w pracy cyfrowe narzędzia dydaktyczne. Projekt pozwolił uczniom na wzmocnienie pewności siebie w komunikacji w języku obcym, a wspólne wyjazdy i zajęcia dostarczyły nie tylko nie tylko wiedzy, ale i wielu przeżyć.

Halina Baran

Ostatnio zmienianypiątek, 16 październik 2020 21:17

Galeria

Artykuły powiązane

Najnowsze od Admin

Brzozowiana.pl. All rights reserved.