Logo
Wydrukuj tę stronę

„Oblicza PRL” wygrane przez I LO w Brzozowie

fot. emwu fot. emwu

 

Kolejny sukces w konkursie historycznym odnieśli uczniowie I LO im. Króla Kazimierza Wielkiego w Brzozowie. 6 marca br. w Samorządowym Liceum Ogólnokształcącym w Głogowie Małopolskim odbył się finał konkursu „Oblicza PRL” organizowanego przez OBEP IPN w Rzeszowie oraz PCEN. Tematem przewodnim były czasy 1945 – 1989, ze szczególnym uwzględnieniem kryzysów politycznych PRL, kultury, gospodarki ale również powiązanych tematycznie elementów historii powszechnej. W konkursie brało udział ponad 200 uczestników z ponad 20 podkarpackich szkół, do finałowej trzydziestki awansowało czterech uczniów I LO w Brzozowie: Piotr Mazur (opiekun mgr Michał Wolak), Karol Winiarski, Piotr Faciszewski oraz Tomasz Rajchel (opiekun mgr Katarzyna Wawrzak). Finał składał się z pisemnego testu oraz odpowiedzi ustnej na losowe pytania. Wyniki konkursu pokazały świetne przygotowanie merytoryczne uczniów I LO, którzy zdominowali finał:

I miejsce – Piotr Mazur – kl. II g

III – Piotr Faciszewski – kl. II c

Tomasz Rajchel (kl. III a) zajął 8 a Karol Winiarski (kl. II c) – 11 miejsce

Warto podkreślić – jak na uroczystym podsumowaniu uczynili to organizatorzy – że wygrana Piotra Mazura była przytłaczająca (zdobył niemal komplet możliwych pkt.), a miejsca 2-8 różniło tylko 2-3pkt. Uczniowie zdobyli cenne nagrody ufundowane przez organizatorów.

Dodajmy, że wymieni uczniowie mają już na swoim koncie inne sukcesy z historii. Piotr Mazur i Karol Winiarski wygrali konkurs wiedzy o wojskach górskich (Piotr - 1 m. indywidualnie i 1m. drużynowo), Tomasz Rajchel - 8 miejsce i finalista ubiegłorocznej Olimpiady Tematycznej „Losy Żołnierza” (w bieżącej edycji awansowali wraz z Piotrem Mazurem do III etapu z 2 i 3 wynikiem w województwie). Karol Winiarski i Piotr Faciszewski startowali w Olimpiadach: Historycznej, Prawniczej i WoS oraz konkursie Arsenał Pamięci.

Należy wyrazić raz jeszcze uznanie, że mimo iż czasy PRLu wśród młodzieży są coraz mniej znane oraz trudne do nauki, to uczniowie I LO w Brzozowie potrafili wykazać się dużą wiedzą oraz rozumieniem złożoności tej problematyki.

(emwu)

 

Najnowsze od

Brzozowiana.pl. All rights reserved.