Logo
Wydrukuj tę stronę

"Odjazdowy Bibliotekarz" - w okolicach Nozdrzca

    W miniony czwartek 16 maja odbył się rajd rowerowy w ramach ogólnopolskiej akcji „ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZ”. Organizatorem jego była Gminna Biblioteka Publiczna w Nozdrzcu z siedzibą w Warze. Malowniczą trasą po gminie Nozdrzec, licząca ok. 25 kilometrów przejechała grupa bibliotekarzy, młodzieży szkolnej z opiekunką Panią Renatą Łach oraz sympatyków bibliotek.

   Rajd wystartował punktualnie o godzinie 9.00 spod Urzędu Gminy w Nozdrzcu, kierując się w stronę Hłudna. Chwilę oddechu po przejechaniu tych pierwszych kilometrów mogliśmy złapać pod osuwiskiem w tej miejscowości. Tutaj w ciekawy sposób budowę geologiczną fliszu karpackiego przedstawiła nam Pani Edyta Serwatka. Młodzież z ogromnym zapałem natychmiast zaczęła szukać wśród kamieni tych ze skamieniałościami.

   Kolejną przerwę urządziliśmy sobie przy Domu Strażaka w Hłudnie – posilając się herbatką, kawą i ciasteczkiem. Tu dołączyły do nas bibliotekarki z Wesołej i Hłudna. Tu też do rajdu włączył się pan Kazimierz Barański. W zwiększonym składzie skierowaliśmy się w stronę Izdebek, pokonując dzielnie tzw. „Gacówki”. Siły i krzepy pozazdrościć można młodzieży szkolnej, która bezproblemowo pokonała górę nie schodząc z rowerów. Chwilę oddechu złapaliśmy pod wieżą nadawczą na szczycie, podziwiając piękne widoki rozciągających się pasów pół rzepakowych. Z górki było już o wiele łatwiej – dlatego też ten odcinek pokonaliśmy sprawnie – zatrzymując się tym razem w ŚDS w Izdebkach. Tu, dzięki uprzejmości dyrektorki placówki Pani Beaty Jastrzębskiej zwiedziliśmy pracownie, obejrzeliśmy prace uczestników warsztatów i posileni obiadem ruszyliśmy w dalsza drogę. Miłą niespodziankę sprawił nam Pan Józef Fal – właściciel firmy „Woda dla Ciebie” zapraszając nas do siebie na chłodne napoje. Ostatnim przystankiem na trasie była placówka biblioteczna w Warze. Tu obejrzeliśmy zdjęcia wykonane w trakcie rajdu przez Pana Kazimierza Barańskiego – ze śmiechem i rozbawieniem komentowane przez uczestników rajdu. Z młodzieżą szkolną pożegnaliśmy się przed Zespołem Szkół im. Jana Pawła II w Warze – obiecując sobie wspólne, kolejne wycieczki rowerowe. W zmniejszonym składzie udaliśmy się do Nozdrzca, gdzie miało miejsce zakończenie i podsumowanie rajdu. Na wspólną biesiadę zaproszeni zostali wspaniali goście – sympatycy bibliotek, przyjaciele, emerytowane bibliotekarki oraz przedstawiciele miejscowych władz.

   Szczególne podziękowania kierujemy do osób, które w istotny sposób wsparły naszą inicjatywę, Paniom i Panom: Antoniemu Gromala – Wójtowi Gminy Nozdrzec, Kazimierzowi Barańskiemu, Beacie Jastrzębskiej, Renacie Łach, Józefowi Fal, Adamowi Toczek, Andrzejowi Niemiec a także Stanisławowi Guzik – radnemu Rady Gminy w Nozdrzcu, który jako jedyny radny zechciał pokonać z nami całą trasę rajdu.

Marta Bobola

Zobacz galerię zdjęć z rajdu:

https://plus.google.com/u/0/photos/115371822804814860102/albums/5878923501537804257/5878923564593298978?pid=5878923564593298978&oid=115371822804814860102

Najnowsze od

Brzozowiana.pl. All rights reserved.