Logo
Wydrukuj tę stronę

"Przedwiośnie" czytane w brzozowskim Parku Jordanowskim dzięki Bibliotece Pedagogicznej i Ruchowi Poetyckiemu"Zgrzyt"

fot. brzozowiana fot. brzozowiana

    Witając uczestników tegorocznej akcji Narodowego Czytania – Elżbieta Szul, kierownik Brzozowskiej Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie i Piotr Boczar, nauczyciel bibliotekarz – przypomnieli historię narodowego czytania, trwającą od 2012 r. Przedstawili informacje o autorze i jego twórczości zwracając uwagę, że „Przedwiośnie” to była ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku, rok przed śmiercią pisarza. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także wskazywał na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Głównym bohaterem utworu jest Cezary Baryka. Pisarz przedstawił jego dorastanie, nabywanie doświadczeń, co jest bezpośrednio związane z faktami historycznymi, jak rewolucja w Rosji, odzyskanie przez Polskę niepodległości i mozolna odbudowa wszystkich sfer życia w kraju.

W brzozowskim parku wybrane części powieści czytali Damian Kierek, przedstawiciel Urzędu Miejskiego w Brzozowie oraz poeci związani z brzozowskim Ruchem Poetyckim „Zgrzyt”: Anna Ziemba-Lonc z Krościenka Wyżnego; Katarzyna Tercha-Frankiewicz i Anna Wiatrak z Brzozowa oraz Józef Tomoń z Golcowej. Wśród czytających byli także Justyna Oleniacz - nauczyciel Zespołu Szkół Ekonomicznych w Brzozowie i pracownicy biblioteki: Elżbieta Szul i Piotr Boczar.

Poszczególne zaś fragmenty czytali: Rodowód – Piotr Boczar - Szklane domy - Opowieść o szklanych domach – Anna Ziemba-Lonc; Opowieść o szklanych domach cd. – Katarzyna Tercha-Frankiewicz; Przybycie do Polski – Anna Wiatrak; Nawłoć - Karolina i Cezary – Elżbieta Szul; Poznanie pięknej wdowy – Damian Kierek, Laura i Cezary – Piotr Boczar; Nocne spotkanie w Leńcu – Justyna Oleniacz; Wiatr od wschodu - Spór z Gajowcem – Piotr Boczar; Marsz na Belweder – Józef Tomoń;

Słuchaczami czytanych fragmentów „Przedwiośnia” byli uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych, Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej w Brzozowie. (inf.wł.)

Ostatnio zmienianypiątek, 14 wrzesień 2018 21:55

Galeria

Najnowsze od Admin

Brzozowiana.pl. All rights reserved.