Logo
Wydrukuj tę stronę

Cerkiewka w Grabówce doczekała się remontu

fot. brzozowiana.pl fot. brzozowiana.pl

       Cerkiewka pod wezwaniem św. Mikołaja w Grabówce bardzo ładnie komponuje się w pogórzańskim krajobrazie tej wioski. Była filialną świątynią należącą do parafii greckokatolickiej w Lalinie.  Ostatni raz remontowana w 1920 r. W latach 20-tych minionego wieku korzystali z niej także wyznawcy religii rzymskokatolickiej. Po II wojnie światowej chwilowo adoptowana na kościół katolicki. Po 1947 roku została opuszczona i systematycznie popada w ruinę.

       Dokładnie w setną rocznicę ostatniego remontu doczekała się decyzji o jej odnowie.  Dowiadujemy się o tym od Jacka Adamskiego obecnego Wicestarosty Brzozowskiego a mieszkańca Grabówki. Dwa lata temu wpadł mi do głowy pomysł aby zająć się naszą cerkiewką. O tym, że warto utwierdził mnie między innymi  Krzysiek Pierożak z Niebocka, obecnie mieszkający w Krakowie. Jego tato pochodził z Grabówki,  potem mieszkali w Niebocku, gdzie pan Pierożak przez lata był sołtysem wsi oraz Kamil Zubel miłośnik zabytków i przyrody. Zielone światło dał temu proboszcz miejscowej parafii, Józef Watras jako gospodarz obiektu. Zaraz po otrzymaniu zgody na remont wystąpiliśmy do Zarządu i Rady Powiatu o przyznanie dotacji na wykonania dokumentacji.  Mając zapewnienie o przyznaniu dotacji zleciliśmy jej wykonanie. Trwało to niemal cały rok, pod koniec 2019 roku mieliśmy ją już u siebie. W międzyczasie sporządzono kolejne wnioski na realizację przedsięwzięcia. W lutym tego roku zleciliśmy firmie wykonanie podstawowych prac porządkowych przy  obiekcie w tym obcięcie wiszących nad dachem cerkwi gałęzi z rosnącego w pobliżu drzewa. Wojewódzki Konserwator Zabytków przekazał nam 40.000 na remont dachu cerkwi. Zaczęło się…, Pomoc deklarują kolejne osoby, między innymi Jacek Cetnarowicz historyk z Brzozowa. Będziemy śledzić jej renowację i co jakiś czas informować czytelników o przebiegu prac. (admin)

O cerkiewca pisaliśmy na portalu w 2012 roku, zamieszczoną tam treść i galerię zdjęć można zobaczyć: https://brzozowiana.pl/dydnia/item/203-cerkiew-w-grabowce.html

Uzupełnienie - 29 kwietnia:                             

- dodana galeria; pierwsze foto – widok cerkiewki wiosną 2012 r, drugie foto – 2016 r., pozostałe 29.04.2020 r.;

- gałęzie drzewa rosnącego obok cerkiewki – poprzycinane (mowa o tym w treści artykułu);

Ostatnio zmienianyśroda, 29 kwiecień 2020 18:33

Galeria

Najnowsze od Admin

Brzozowiana.pl. All rights reserved.