Logo
Wydrukuj tę stronę

Uwaga na oszustów działających metodą "na policjanta"

fot. brzozowiana fot. brzozowiana

Oszuści, którzy próbują wyłudzić pieniądze od starszych osób stosują najróżniejsze metody.  W ostatnim czasie najczęściej powtarzającą się na terenie powiatu brzozowskiego jest metoda "na policjanta". Apelujemy o ostrożność!

We wtorek brzozowscy policjanci zostali poinformowani o dwóch próbach dokonania oszustwa na osobach starszych metodą "na policjanta". W pierwszym przypadku oszustowi nie udało się wprowadzić w błąd swojej potencjalnej ofiary. Mężczyzna, do którego zadzwonił telefon zakończył połączenie, gdy tylko jego rozmówca telefoniczny zaczął wypytywać go o posiadanie konta bankowego.

W drugim przypadku gdy zadzwonił telefon mężczyzna odbierając połączenie usłyszał głos męski z pytaniem "czy to ty wujku". Na pytanie "kto dzwoni" usłyszał "przyjadę to zobaczysz". Mówił, że go odwiedzi, poprosił o numer telefonu komórkowego i się rozłączył. Chwilę później do tego samego mężczyzny zadzwoniła komórka. Wówczas rozmówca przedstawił się mówiąc, że jest funkcjonariuszem Policji. Poinformował, że jego telefon jest na podsłuchu, a on jest potencjalną ofiarą oszustwa. "Fałszywy policjant” podał wymyślone nazwisko oraz numer identyfikacyjny. Przekonał rozmówcę, że bierze udział w akcji rozpracowania oszusta. Twierdził, że poprzednia rozmowa telefoniczna była próbą wyłudzenia od niego pieniędzy, ale oszust został namierzony i wkrótce zostanie zatrzymany. Zaproponował, aby starszy pan wpłacił na wskazane konto 18 tys. złotych. Co też mężczyzna uczynił. Na szczęście senior w odpowiednim czasie skontaktował z prawdziwymi policjantami i udało się mu odzyskać praktycznie całość przelanych pieniędzy. Jego jedyną stratą była wysokość prowizji pobranej przez bank za wykonaną transakcję.

Ostrzegamy przed tego typu zagrożeniem. Oszuści wykorzystując zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy Policji chcą wyłudzić pieniądze. Przekonują, że gotówka, którą wpłacą na podane konto jest bezpieczna i po zatrzymaniu sprawcy zostanie im zwrócona. Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych sprawach telefonicznie, nie proszą również o przekazywanie żadnych pieniędzy.

Pamiętajmy, że możemy sprawdzić to czy faktycznie rozmawiamy z prawdziwym funkcjonariuszem, dzwoniąc do najbliższej jednostki Policji. A w przypadku bezpośredniego kontaktu z policjantem wymagajmy okazania legitymacji służbowej w sposób umożliwiający odczytanie imienia i nazwiska oraz numeru identyfikacyjnego policjanta. (KPP Brzozów)

Ostatnio zmienianysobota, 18 lipiec 2015 12:20

Najnowsze od Admin

Brzozowiana.pl. All rights reserved.