Logo
Wydrukuj tę stronę

KLUB KODERA w Bibliotece Publicznej w Zmiennicy

fot. Danuta Dziedzic fot. Danuta Dziedzic

    W grudniu 2014 roku Biblioteka Publiczna w Zmiennicy zakończyła pierwszy etap projektu pt. „GO_PRO!Gminne Ośrodki Projektowania jako model efektywnej promocji wiedzy i praktyki programistycznej”. Jest to projekt edukacyjny, którego głównym celem jest stworzenie nowoczesnych przestrzeni do rozwoju kompetencji kluczowych oraz zachęcenie młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych do nauki programowania. Inicjatywę tworzenia sieci GO_PRO! realizuje Stowarzyszenie Edukacji Pozaformalnej „MERITUM”.Projekt jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. W ramach projektu biblioteka została wyposażona w sprzęt multimedialny, pomocny w ciekawej i innowacyjnej edukacji z zakresu algorytmów. Pomocami dydaktycznymi są m.in. zestawy klocków Lego Mindstorms, służące do konstrukcji prawdziwych robotów, których zachowanie można dowolnie programować.

    W czasie 40 godzin przeprowadzonych zajęć dydaktycznych z programowania wzięła udział spora grupa uczniów uczęszczających do szkoły podstawowej i gimnazjum, dla których klocki Lego Mindstorms stanowiły całkowitą nowość, a przez to ogromną atrakcję. Wśród uczestników zajęć wyłoniły się dwie grupy. Pierwsza przy budowaniu robotów opierała się  na gotowych instrukcjach dostępnych na stronie firmy Lego. Druga grupa to młodzi konstruktorzy, którzy tworzyli roboty według własnych pomysłów. A ich wyobraźnia nie miła żadnych granic.

Zajęcia choć sprzyjały pracy w grupach, pozwoliły każdemu uczestnikowi samodzielnie spróbować swoich sił w konstruowaniu i programowaniu robotów. Samodzielne wykonanie z pozoru trudnych projektów konstrukcyjnych sprawiło dzieciom wiele satysfakcji i radości oraz umocniło ich wiarę we własne możliwości.

    Na tym jednak nie kończymy naszej przygody z programowaniem. Od nowego roku rusza w bibliotece KLUB KODERA. W ramach jego działalności wszystkim  zainteresowanym zostanie udostępniony sprzęt do budowy i programowania robotów. Klub  w swoim założeniu ma działać co najmniej do końca 2019 roku, a więc jeszcze sporo pracy przed nami ale też świetnej zabawy.

Wszystkich zainteresowanych robotyką i programowaniem zapraszamy do biblioteki w Zmiennicy

                                                                                           Tekst i zdjęcia Danuta Dziedzic

Ostatnio zmienianywtorek, 13 styczeń 2015 18:56

Galeria

Najnowsze od Admin

Brzozowiana.pl. All rights reserved.