Menu
Dzisiaj jest: 29 Październik 2020    |    Imieniny obchodzą: Wioletty, Serafina, Felicjana
NAJNOWSZE:

zaduszkibaner

plus brzozow
reklama

Duet #talentobranie: Gosia Andrzejewicz, Ola Kędra - Lustro

Admin

Admin

URL strony: http://www.brzozowiana.pl

„Podkarpacki Naturalny Wypas II” – program brzozowskiego Euro-Sanu

 • Dział: Inne

     „Podkarpacki Naturalny Wypas II” – program brzozowskiego Euro-Sanu  - to niezwykły projekt Samorządu Województwa Podkarpackiego, który w jednym miejscu skupia elementy stanowiące o wyjątkowości naszego regionu. Niezwykłe bogactwo natury, unikalny krajobraz oraz tradycje kulturowe to wszystko składa się na obraz naszego regionu. Promocja ekstensywnego prowadzenia hodowli zwierząt poprzez ich wypas, ma wpływ zarówno na dobrostan zwierząt jak i bioróżnorodność podkarpackich łąk i pastwisk. Podkarpacki Naturalny Wypas to realne wsparcie finansowe dla hodowców bydła, koni, owiec, kóz oraz jeleniowatych.

Stowarzyszenie EURO-SAN przystąpiło do programu PODKARPACKI NATURALNY WYPAS, w roku 2013 we współpracy ze Stowarzyszeniem Rolników OSTOJA z Nagórzan. Pierwszą samodzielną ofertę na realizację zadania złożyliśmy w roku 2014. Obejmował ona wówczas współpracę z 70 rolnikami prowadzącymi wypas na łącznej powierzchni 762 hektarów, z czego 588 hektarów powierzchni pastwisk położonych było na obszarach objętych różnego rodzaju formami ochrony przyrody. W 2014 roku zgłosiliśmy do projektu łącznie 739 zwierząt: bydło 587 szt., owce 104 szt., konie 33 szt., kozy 6 szt. oraz jeleniowate/daniele w liczbie 9 szt.

W kolejnych latach 2015 – 2019 Stowarzyszenie EURO-SAN zgłaszało własne oferty do programu systematycznie powiększając grono współpracujących z nim rolników.

Stowarzyszenie EURO-SAN w roku 2020, zamykającym drugą edycję programu „PODKARPACKI NATURALNY WYPAS II”, podjęło współpracę ze 166 rolnikami z całego Podkarpacia. Do projektu zgłoszonych zostało 2650 hektarów trwałych użytków zielonych, w tym 2169 hektarów położonych jest na obszarach cennych przyrodniczo: m. in. Obszary Natura 2000, Czarnorzeckim Obszar Chronionego Krajobrazu, Czarnorzecko-Strzyżowskim Parku Krajobrazowym, Hyżeńsko-Gwoźnicki OCHK, Kuryłowski OCHK, Magurski Park Narodowy i jego otulina, OCHK Beskidu Niskiego, Wschodniobeskidzkiego OCHK, Przemysko-Dynowskiego OCHK, Mielecko-Kolbuszowsko-Głogowski OCHK, Roztoczański OCHK, Ciśniańsko-Wetliński PK oraz Bieszczadzki PN i jego otuliny.

W bieżącym roku wypasem objętych zostało 2749 zwierząt z pięciu gatunków: bydło - 1350 szt., owce - 165 szt., konie - 130 szt., kozy - 374 szt. oraz jeleniowate - 730 szt.

W ramach projektu realizowane były również szkolenia w zakresie rozwoju i hodowli zwierząt, nowoczesnych metod rozwoju rolnictwa, bezpieczeństwa pracy w gospodarstwie oraz ekologii. Zorganizowana została konferencja pszczelarska dla pszczelarzy z powiatu brzozowskiego. Dla dzieci prowadzone były warsztaty doświadczalne z pszczelarstwa, a dla dorosłych warsztaty serowarskie i zielarskie. Wśród wykładowców gościliśmy prof. dr hab. inż. Marię Ruda, dr Jarosława Jędraszczyka i pracowników MCB Krasne, dr Stanisława Zająca, botanika i eksperta przyrodniczego Zdzisława Gładysza, miłośnika rolnictwa naturalnego Tadeusza Rolnika, farmaceutkę, zielarka i dietetyczkę Jolantę Miklar oraz serowarki Danutę Banaś i Jolantę Dal. Wiedzę o owadach najmłodszym uczestnikom szkoleń przekazywały pszczelarki Panie Danuta Naleśnik i Justyna Naleśnik.

Ponadto wykłady prowadzili pracownicy Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale, Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy oraz Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych TUW SA.

Aktywizacja rolników realizowane była poprzez wyjazdy studyjne m. in. do Muzeum Pszczelarstwa - Bartnik Sądecki, Muzeum pszczelarstwa w Kamiannej, Małopolskiego Centrum Biotechniki w Krasnem, hodowli konia huculskiego Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz największej w Europie hodowli hucułów w Regietowie.

PODKARPACKI NATURALNY WYPAS II to PROGRAM REALIZOWANY W RAMACH ZADANIA PUBLICZNEGO WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO W ZAKRESIE EKOLOGII I OCHRONY ZWIERZĄT ORAZ OCHRONY DZIEDZICTWA PRZYRODNICZEGO W LATACH 2017 - 2020 R. Program realizowany w ramach strategii rozwoju Województwa Podkarpackiego na lata 2007-20020 dotyczący aktywizacji gospodarczo-turystycznej województwa podkarpackiego poprzez promocję cennych przyrodniczo i krajobrazowo terenów łąkowo-pastwiskowych z zachowaniem bioróżnorodności w oparciu o naturalny wypas zwierząt gospodarskich i owadopylność. Wartość zadania dla całego województwa w roku 2020 wynosiła 3.314.085,00 zł.

W imieniu zarządu stowarzyszenia EURO-SAN kieruję ogromne podziękowania do osób realizujących projekt „PODKARPACKI NATURALNY WYPAS” w ramach naszej oferty za ich pracę, trud i zaangażowanie.

Szczególne podziękowania składam hodowcom zwierząt gospodarskich i pszczelarzom, którzy nam zaufali i podjęli z nami współpracę.

Bogusław Surmacz - Prezes Stowarzyszenia Euro-San

Artykuł sponsorowany

Operacja Singe

 Operacja Singe – powieść szpiegowska

DZISIAJ (28 października), na rynku wydawniczym ukazuje się kontynuacja bestsellerowej powieści „Operacja Rafael” Marcina Faliński i Marka Kozubala. Jej współautorem jest wychowanek brzozowskiego liceum, a akcja rozgrywa się m.in. w Dynowie. 

Zdaniem wydawnictwa Czarna Owca autorzy „Operacji Singe” Marcin Faliński i Marek Kozubal po mistrzowsku konstruują szpiegowską intrygę. Bogate w historyczne i polityczne detale Wenezuela, Wiedeń, Bliski Wschód czy Rumunia stają się areną międzynarodowej wywiadowczej rozgrywki. Co istotne akcja rozgrywa się też na Podkarpaciu, w Dynowie oraz Bieszczadach – w Cisnej oraz Lesku. 

KONKURS DLA CZYTALNIKÓW W KOŃCOWEJ CZĘŚCI TEGO ARTYKUŁU

 Wenezuela, rok 2013. Oficerowie polskiej Agencji Wywiadu wspólnie z CIA mają zinfiltrować tajemnicze obiekty znajdujące się na Karaibach. Sytuacja komplikuje się, gdy major Marcin Łodyna i Magdalena Sierpecka natykają się na wysoko postawionych funkcjonariuszy rosyjskich służb. Amerykanie podejrzewają, że wpływy Rosjan sięgać mogą nawet samej Centrali Agencji Wywiadu na Miłobędzkiej w Warszawie.

Łodyna musi sprawdzić jeszcze jeden trop. Wszystko wskazuje na to, że na jednej z wysp ukryte zostały materiały przywiezione tam przez jednego z żołnierzy z armii Andersa. Tajne dokumenty, które zaginęły tuż po 1939 roku, w trakcie wojny stały się obiektem szpiegowskiej rozgrywki na Bliskim Wschodzie. Zawartość paczki, w której znalazły się również ryciny Albrechta Dürera, może przechylić szalę na arenie politycznej blisko siedemdziesiąt lat po zakończeniu wojny.

Pętla wokół Łodyny zacieśnia się jeszcze bardziej – po zakończonej misji w Bagdadzie wszedł w posiadanie listy, którą zainteresowani są zarówno Rosjanie, jak i Amerykanie. Osaczony z każdej strony, niepewny, czy pogłoski o krecie w polskim wywiadzie okażą się prawdziwe, Łodyna musi zdecydować, co zrobić dalej. Z każdym dniem niebezpieczeństwo wzrasta.

Na tym „cichym froncie” walki wywiadów czytelnik odnajduje realistyczne opisy codziennego życia oficerów wywiadu, dyplomatów, ich przyjaciół i wrogów. Każda strona książki przybliża do odpowiedzi na pytanie gdzie są zaginione w czasie wojny dokumenty oraz arcydzieło i dlaczego są one tak ważne dla podążających ich tropem oficerów rosyjskich służb.

 Jak przystało na rasową powieść szpiegowską, „Operacja Singe” może służyć jako unikalny przewodnik po różnych zakątkach świata. Opisy miejsc występujących w książce zgodne są z rzeczywistością, ponieważ autorzy oparli się na swoich doświadczeniach z podróży do wielu krajów m.in. Iraku, Izraela, Austrii, USA, Danii, Rumunii oraz Ukrainy.

 Autorami książki są Marcin Faliński oraz Marek Kozubal. 

Marcin Faliński od 1993 roku był funkcjonariuszem Urzędu Ochrony Państwa, ukończył kurs w szkole wywiadu w Starych Kiejkutach. Od 1996 roku był oficerem Zarządu Wywiadu, a 2002 roku oficerem Agencji Wywiadu. Uczestniczył w wielu operacji wywiadowczych za granicą. W 2017 roku, w stopniu podpułkownika, odszedł na emeryturę. Jego szefem w czasie pracy szpiegowskiej był Vincent V. Severski, dzisiaj autor poczytnych powieści szpiegowskich. Postać Marcina opisał on w najbardziej znanej polskiej powieści szpiegowskiej  „Nielegalni” – sfilmowanej ponad rok temu. 

 Marek Kozubal ukończył brzozowskie liceum, z wykształcenia jest politologiem, absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, ale pracuje jako dziennikarz. Pracował m.in. w „Głosie Nauczycielskim”, „Życiu Warszawy”, „Gazecie Wyborczej”. Od kilkunastu lat jest publicystą dziennika „Rzeczpospolita”. Przez kilka lat zajmował się tematyką kryminalną m.in. przestępczością zorganizowaną. Pasjonuje się historią i wojskowością, a przede wszystkim poszukiwaniem zaginionych w czasie wojny dzieł sztuki.

Powieść można zamawiać na portalach sprzedażowych. Dostępna jest wersja tradycyjna, ale też e-book oraz audiobook – książkę przeczytał doskonały aktor znany z charakterystycznej roli w telewizyjnym serialu TVP „Korona Królów” – Wojciech Żołądkowicz. 

Dla czytelników portalu Brzozowiana.pl mamy dwa egzemplarze książki z autografami autorów. Otrzymają je te dwie osoby, które jako pierwsze udzielą odpowiedzi na następujące pytania dotyczące „Operacji Rafael”.

 1. W jakiej miejscowości w Bieszczadach ma dom letniskowy główny bohater powieści „Operacja Rafael” oficer Agencji Wywiadu major Marcin Łodyna?
 2. W której miejscowości, po ucieczce ze Lwowa – drugi bohater książki Mieczysław Kleiner, ukrył swoich rodziców?

(mk)

     Odpowiedzi prosimy kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W odpowiedzi wystarczy wymienić nazwy dwu miejscowości. Zwycięzcy konkursu automatycznie wyrażają zgodę (klauzula RODO) na publikację na niniejszym portalu ich imion, nazwisk i miejscowości, w materiale podsumowującym konkurs. W zakresie dostarczenie książek zwycięzcom, redakcja skontaktuje się pocztą e-mailową.

RAJ UTRACONY - konfrontacje wizualno - muzyczne

ANGELA GABER & SYLWESTER STABRYŁA  - RAJ UTRACONY - konfrontacje wizualno - muzyczne

       Kochani w tych trudnych pod wieloma względami czasach...właśnie ma miejsce wystawa malarstwa Sylwestra Stabryły w klimatycznej Galerii "Na Strychu" Brzozowskiego Domu Kultury... Wernisaż wystawy ONLINE odbędzie się w dniu 7 listopada 2020 roku o godzinie 18.18 także stacjonarnie z ograniczoną Ilością miejsc (niestety). Wymagane wcześniejsze zapisy, poprzez facebook Stowarzyszenia Przestrzeń Twórcza / facebook Galeria Na Strychu / telefon: 606 420 795

Angela Gaber i Sylwester Stabryła są twórcami związanymi z ziemią sanocką, którzy od lat realizują swoje pasje artystyczne, Sylwester Stabryła malarskie, Angela Gaber muzyczne. Pasje te z jednej strony są od siebie oddalone, z drugiej strony przenikają się nawzajem, wpływają na siebie. Przez twórczość artyści wyrażają również wspólne doświadczenia i emocje towarzyszące ich życiu.

Projekt RAJ UTRACONY to swego rodzaju requiem, czas na wspomnienie.

Powstała ekspozycja wizualno-muzyczna pełna zadumy, skupienia, refleksji.

Każdy z artystów posłużył się własnymi, wyważonymi środkami przekazu aby wyrazić a może wyrzucić ból, rozpacz, pokazać tęsknotę, miłość, nadzieję. Na pierwszym planie są emocje. Trudno pisać o tym projekcie w oderwaniu od źródeł emocji, z których powstał, prawdziwej historii osobistej straty. Twórcy inspirują do poszukiwania raju w sobie, harmonii, ukojenia.

O ARTYSTACH:

Sylwester Stabryła - absolwent Katedry Sztuki Politechniki Radomskiej 2002 r. Zajmuje się malarstwem, grafiką, rysunkiem oraz ściennym, dekoracyjnym malarstwem wielkoformatowym (mural). Urodził się w Brzozowie, od wielu lat związany jest z miastem Sanokiem. W swoim dorobku artystycznym ma wiele nagród i wyróżnień. Jego prace były wystawiane zarówno w Polsce jak i za granicą. Wśród wielu wystaw indywidualnych są te w Galerie Die Schöne w Wiedniu, w Teatrze Muzycznym Kapitol w Warszawie, w Galerii BWA w Krośnie, POSK w Londynie, w Galerii Domus Aurea w Lublinie i wiele innych.

Angela Gaber - wokalistka, łącząca etno-folk, z muzyką nowoczesną, z brzmieniami alternatywy, jak sama mówi poszukuje własnej pieśni. Artystka od lat związana jest z Sanokiem, inicjatorka galerii rzeczy i wydarzeń rozmaitych - Bazar Sztuki oraz Etno Galeria. Na swoim koncie ma debiutancki album „Opowieści z Ziemi”, płytę "Dobre Duchy" oraz płytę „ZORIA. Dziewczynka z Gwiazd. Cichy memoriał.”

Wydarzenie odbędzie się w Galerii Na Strychu w Brzozowskim Domu Kultury i będzie transmitowane online.

Ilość miejsc (niestety) ograniczona. Wymagane wcześniejsze zapisy, poprzez facebook Stowarzyszenia Przestrzeń Twórcza / facebook Galeria Na Strychu / telefon: 606 420 795

Projekt dofinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego

Wydarzenie jest realizowane przez Stowarzyszenie Przestrzeń Twórcza i Brzozowski Dom Kultury.

Patronat medialny: Wiadomości Brzozowskie, INFOpodkarpacie.pl, Brzozow24.pl, Brzozowiana.pl

Władze Gminy Nozdrzec z wizytą u Złotych Jubilatów

Kocha się naprawdę i do końca tylko wówczas,

gdy kocha się zawsze w radości i smutku,

bez względu na dobry, czy zły los”  - Jan Paweł II

      Złote Gody to pół wieku wspólnie spędzonego czasu na dobre i na złe. To 50 lat wzajemnej troski o siebie, o dom, rodzinę, otoczenie, to wspólne pokonywanie trudności i cieszenie się z małych spraw i dużych sukcesów. To radość bycia razem.

      Złote Gody to piękny jubileusz, który stał się okazją do uhonorowania małżeństw medalem za długoletnie pożycie małżeńskie. Odznaczenie to nadawane jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej parom, które spędziły pięćdziesiąt lat w związku małżeńskim.

Uroczystość Złotych Godów odbyła się 21 października br. Ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną Wójt Gminy Nozdrzec Stanisław Żelaznowski wraz z kierownikiem USC Magdaleną Niemiec dostarczyli osobiście medale oraz upominki okolicznościowe jubilatom.

Tegoroczne Złote Gody świętowali:

Adela i Aleksander Dobosz z Izdebek,

Aleksandra i Józef Gładysz z Izdebek,

Zofia i Andrzej Główka z Wesołej,

Mieczysława i Stanisław Iluczyk z Hłudna,

Maria i Józef Kociuba z Nozdrzca,

Stanisława i Henryk Malawski z Nozdrzca,

Maria i Mieczysław Naleśnik z Wary,

Krystyna i Bogusław Niemiec z Wary,

Zofia i Mieczysław Obłój z Hłudna,

Maria i Eugeniusz Raszewski  z Wesołej,

Genowefa i Kazimierz Serwatka z Izdebek,

Zofia i Józef Sękowski z Wesołej,

Stefania i Stefan Skórski z Izdebek,

Maria i Edward Starzak z Wesołej,

Maria i Stanisław Starzak z Wary,

Krystyna i Piotr Stokłosa z Wesołej,

Maria i Józef Szpiech z Hłudna,

Leonia i Bolesław Winiarski z Wesołej ,

Zofia i Kazimierz Winiarski z Wesołej.

Drogim Jubilatom gratulujemy wspaniałego jubileuszu i życzymy kolejnych, tak doniosłych rocznic w zdrowiu, szczęściu rodzinnym oraz pomyślności na dalsze lata wspólnego życia.

Magdalena Niemiec

białoczerwona

Gmina Brzozów

 • Brzozów
 • Górki
 • Grabownica Starzeńska
 • Humniska
 • Przysietnica
 • Stara Wieś
 • Turze Pole
 • Zmiennica
 •  

Gmina Domaradz

 • Domaradz 
 • Barycz
 • Golcowa

Gmina Dydnia

 • Dydnia
 • Grabówka
 • Hroszówka
 • Jabłonka
 • Jabłonica Ruska
 • Końskie
 • Krzemienna
 • Krzywe
 • Niebocko
 • Niewistka
 • Obarzym
 • Temeszów
 • Ulucz
 • Witryłów
 • Wydrna

Gmina Haczów

 • Buków
 • Haczów
 • Jabłonica Polska
 • Jasionów
 • Malinówka
 • Trześniów
 • Wzdów

Gmina Jasienica Rosielna

 • Jasienica Rosielna
 • Blizne
 • Orzechówka
 • Wola Jasienicka
 •  

Gmina Nozdrzec

 • Nozdrzec
 • Hłudno
 • Huta Poręby
 • Izdebki
 • Siedliska
 • Wara
 • Wesoła
 • Wołodź

Gmina Dynów

 • Dynów
 • Bachórz
 • Dąbrówka Starzeńska
 • Dylągówka
 • Harta
 • Laskówka
 • Łubno
 • Pawłokoma
 • Ulanica
 • Wyręby
 •  

Powiat

 • Warto zobaczyć
 • Inne zdjęcia
 • Regionalne