Logo
Wydrukuj tę stronę

Gminny Konkurs Wiedzy o Mitologii Greków i Rzymian. II edycja

 Fot. E. Wojcieszek Fot. E. Wojcieszek

       Już po raz drugi Zespół Szkół Nr 1 w Przysietnicy stał się areną zmagań uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z całej gminy w konkursie wiedzy z zakresu mitologii greckiej i rzymskiej „W świecie mitów”. Konkurs odbywał się na dwóch poziomach – szkoły podstawowej i gimnazjum, jednak zakres wiedzy znacznie wykraczał poza podstawę programową.

 Organizatorzy konkursu to nauczyciele języka polskiego i historii: p. Halina Błaż, p. Agnieszka Glazer, p. Małgorzata Piróg, p. Małgorzata Ślączka, pomocą służyła również  p. Jadwiga Łuszcz nauczyciel przyrody i świetlicy.

 Cele  konkursu są wielorakie – od  pogłębiania i rozwijania zainteresowań dzieci i młodzieży mitologią, która wszak stanowi niezwykłe ważne źródło naszej kultury europejskiej, poprzez kształcenie umiejętności poszukiwania informacji w różnych źródłach (uczestnicy konkursu musieli korzystać z różnych opracowań i słowników, a także sięgać do Internetu), aż po uczenie zdrowej rywalizacji oraz integrację szkół w środowisku lokalnym.

 Konkurs rozpoczął się 12 marca 2016 r. o godzinie 11.00 w szkolnym atrium, które specjalnie zostało udekorowane. Przybyło 53 uczniów ze szkół podstawowych: w Brzozowie, Górkach, Humniskach (SP nr 2), Przysietnicy (z obu szkół), Turzego Pola i Zmiennicy, a także 29 uczniów z gimnazjów w: Brzozowie, Górkach, Humniskach nr 2, Przysietnicy (z obu szkół) oraz Turzego Pola. Łącznie w konkursowych zmaganiach wzięło udział 82 uczniów z 12 szkół z całej gminy. Uczniom towarzyszyli nauczyciele – opiekunowie, którzy pomagali organizatorom w sprawdzaniu części pisemnej konkursu, dzięki czemu wszystko przebiegło bardzo sprawnie i zgodnie z planem.

 Wszystkich uczestników przybyłych wraz z opiekunami powitał dyrektor ZS Nr 1 w Przysietnicy Wiesław Pałka, a następnie uczniowie wylosowali indywidualne kody oraz numery sal, w których mieli przystąpić do części pisemnej konkursu. W salach opatrzonych wizerunkami bogów greckich: Demeter, Apolla, Posejdona i Zeusa zawodnicy rozwiązali testy konkursowe złożone z 20 pytań zamkniętych. W czasie gdy nauczyciele sprawdzali testy, uczniowie w szkolnej stołówce zamienionej w tym dniu w Olimp mogli się raczyć pokarmem bogów – ambrozją (słodkimi drożdżówkami) oraz wybornym nektarem. Pani Jadwidze Łuszcz pomagały boginki i nimfy – uczennice Gimnazjum Nr 1 w Przysietnicy.

 Już o 12.30 znane były wyniki I etapu, mimo że na poziomie szkoły podstawowej zrobiono jeszcze dogrywkę. Do II etapu, czyli ustnego turnieju, przystąpiło 12 uczniów ze szkół podstawowych oraz 10 z gimnazjów. Walka była zacięta, a poziom bardzo wysoki; zwłaszcza  na poziomie podstawowym uczniowie wykazali się ogromną wiedzą. Triumfowała Szkoła Podstawowa nr 2 w Przysietnicy, której uczniowie zdobyli aż trzy pierwsze miejsca. Spośród gimnazjalistów najlepsi okazali się przedstawiciele Gimnazjum w Górkach oraz – Gimnazjum nr 2 w Przysietnicy. Wygląda na to, że Zespół Szkół w Przysietnicy to istne zagłębie wiedzy mitologicznej.

 Ostateczne wyniki przedstawiają się następująco:

 POZIOM SZKOŁY PODSTAWOWEJ:

I MIEJSCE: Monika Jajko – Szkoła Podstawowa nr 2 w Przysietnicy

II MIEJSCE: Jakub Dobosz – Szkoła Podstawowa nr 2 w Przysietnicy

III MIEJSCE: Hubert Wolanin – Szkoła Podstawowa nr 2 w Przysietnicy

WYRÓŻNIENIE: Emilia Prajsnar – Szkoła Podstawowa w Zmiennicy

WYRÓŻNIENIE: Emilia Stanisławczyk – Szkoła Podstawowa w Zmiennicy

 POZIOM GIMNAZJUM:

I MIEJSCE: Paweł Szteliga – Gimnazjum w Górkach

II MIEJSCE: Anna Buczkowicz – Gimnazjum nr 2 w Przysietnicy

III MIEJSCE: Klaudia Graboń – Gimnazjum w Górkach i Julia Bąk – Gimnazjum nr 2 w Przysietnicy

 Oprócz laureatów wysoko uplasowali się również uczniowie: Julia Sobolak (Szkoła Podstawowa w Górkach), Mateusz Michalski (Szkoła Podstawowa w Zmiennicy), Dawid Szczepek (Szkoła  Podstawowa nr 2 w Przysietnicy), a także Wiktoria Jatczyszyn (Gimnazjum nr 2 w Humniskach) oraz Julia Skarbek (Gimnazjum w Starej Wsi).

Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci dodatkowo zostali uhonorowani nagrodami książkowymi ufundowanymi przez dyrektora Zespołu Szkół Nr 1 Wiesława Pałkę. Dyrektor na koniec wręczył dyplomy i nagrody i podziękował wszystkim za udział w konkursie.

 Warto dodać, że podobnie jak w ubiegłym roku gościliśmy przedstawicieli lokalnych mediów. Konkurs cieszy się ogromnym zainteresowaniem, dlatego zamierzamy go w przyszłym roku kontynuować, oczywiście udoskonalając formułę i poszerzając ją do rangi konkursu powiatowego.

                                                                                    Halina Błaż

Ostatnio zmienianyśroda, 16 marzec 2016 21:47

Galeria

Najnowsze od Admin

Brzozowiana.pl. All rights reserved.