Logo
Wydrukuj tę stronę

Przysietnica. Finałowe Międzynarodowe Loty Gołębi Pocztowych z hodowli Józefa Wani

fot. Krzysztof Zubel fot. Krzysztof Zubel

        Pan Józef Wania już od 1975 roku  zajmuje się  hodowlą gołębi. To człowiek, który wkłada dużo serca i zdrowia w organizację  zawodów w lotach gołębi pocztowych, które odbywają się cyklicznie w miejscowości  Przysietnica. Wśród licznych  nagród i medali w lotach gołębi pocztowych warto  wymienić  w szczególności  zdobyty przez pana Józefa złoty medal podczas Olimpiady w RPA oraz  brązowy podczas międzynarodowych lotów we Francji.

       Pan Józef  w Przysietnicy prowadzi „Międzynarodowy gołębnik”, w którym trenuje gołębie pocztowe w szczególności pod kątem orientacji w terenie. Poświęca też każdą wolną chwilę na ich przygotowanie do szeregu zawodów organizowanych podczas  przyjętego sezonu lotów.

W ramach tegorocznych Finałowych Międzynarodowych Zawodów  w Lotach Gołębi Pocztowych, które odbyły się w miesiącu wrześniu w Przysietnicy  z udziałem  zagranicznych reprezentacji  pochodzących z Belgii, Holandii, Niemiec oraz Ukrainy  uczestniczył Burmistrz Brzozowa Szymon Stapiński, Starosta Brzozowski Zdzisław Szmyd, Marta Częczek – Skarbnik Powiatu Brzozowskiego, Marek Wacek – Radny Powiatu Brzozowskiego i  Stanisław Szarek- Członek Zarządu Powiatu, ponadto:  Grzegorz Pietryka – Radny Rady Miejskiej  w Brzozowie oraz Krzysztof Zubel – Sołtys wsi Przysietnica. Finałowy lot liczył 530 kilometrów i rozpoczął się od miejscowości Zgorzelec o godzinie 7:15. Pogoda w czasie rywalizacji  z uwagi na silny wiatr północno – zachodni nie okazała się jednak  łaskawa, czego  efektem było dotarcie na metę w Przysietnicy jedynie jedenastu klasyfikowanych w limicie czasowym  gołębi.  Miano najlepszego lotnika zdobył Dariusz Bieniek, po którym uplasował się Paweł Święcicki z Łodzi i Jerzy Tarasiuk z Białej Podlaskiej. Konkurs drużynowy wygrał natomiast Jan Nowak z Rzeszowa.

Pan Józef Wania  corocznie w okresie od 15 kwietnia do końca maja posiada pod swoją opieką liczną grupę przekazanych przez hodowców i właścicieli  z całej Europy gołębi pocztowych, z którymi  w tym czasie przeprowadza szkolenia oparte o przyjęty system szkolenia, który w głównej mierze koncentruje się na uwarunkowaniach psychicznych i fizycznych poszczególnych osobników. „Początkowo gołębie latają na dystansie trzech kilometrów, później kolejno dziesięć, dwadzieścia, czterdzieści, a kończąc na dystansie sześćdziesięciu kilometrów. Następnie odbywają się loty konkursowe tzn. walka o punkty, najlepszą drużynę, najlepszego lotnika – asa” – dodał Pan Józef.

Podczas każdych zawodów występuje mocna rywalizacja sportowa, która trzyma każdego uczestnika do końca  w napięciu. Loty wymagają określonego planu, porządku jak również odpowiedniego regulaminu – dodał pan Józef, dzięki któremu  miejscowość Przysietnica stała się rozpoznawalna i popularna  w świecie gołębiowskim. (D.Rz)

Ostatnio zmienianyczwartek, 26 wrzesień 2019 01:43

Galeria

Najnowsze od Admin

Brzozowiana.pl. All rights reserved.