Logo
Wydrukuj tę stronę

Gimnazjada w szachach - w Golcowej

Gimnazjada w szachach - w Golcowej

Sport szachowy w szkołach powiatu brzozowskiego, niegdyś bardzo popularny, w chwili obecnej staje się dyscypliną ginącą. Nie tak dawno, bo 5 czy 6 lat temu na zawody Igrzysk Młodzieży Szkolnej czy Gimnazjady zgłaszano drużyny z 6 – 8 szkół podstawowych czy  gimnazjów z terenu powiatu. W tym roku w powiatowym etapie w szachach drużynowych wystąpiły tylko 4 drużyny z Szkół Podstawowych i 4 drużyny gimnazjów z terenu powiatu brzozowskiego: Brzozowa, Humnisk Starej Wsi oraz z Golcowej.

Igrzyska Młodzieży Szkolnej rozegrano w przyjaznej szachom Szkole Podstawowej Nr 1 w Brzozowie. Jak co roku drużyna SP 1 Brzozów prezentowała wysoki poziom wygrywając wszystkie mecze 4 -0 i zajęła I miejsce i wraz ze zdobywcą II miejsca SP z Golcowej awansowała do zawodów rejonowych.

Gimnazjadę rozegrano w Zespole Szkół w Golcowej. Pomimo niewielkiej ilości drużyn zawody stały na wysokim sportowym poziomie, a poziom gry był nie tylko wysoki, ale i dość wyrównany. W tym roku rozgrywki wygrali szachiści z Golcowej, którzy mieli sporo szachowego szczęścia. O zwycięstwie zdecydował remis z drużyną gimnazjalistów z Humnisk i wygrana niewielką przewagą 2,5:1,5 z Brzozowem. Warto nadmienić, że drużyna z Humnisk zagrała tylko trzema zawodnikami bez szachistki na 4 szachownicy, co oznacza w każdej rundzie oddany punkt dla przeciwnika.

Część szachistów biorących udział w turniejach to zawodnicy klubów szachowych UKS SP 1 Brzozów i Urania Krosno, a wszyscy szachiści z Humnisk, Brzozowa i Golcowej znają się z turniejowych pojedynków szachowych, które rozgrywają ze sobą od dawna, od najmłodszych lat szkoły podstawowej.

            Sędzią głównym zawodów w ramach IMS i Gimnazjady był Pan Kazimierz Kozubal, który czuwał nad sportową rywalizacją młodych szachistów. Zwycięskie drużyny otrzymały Puchary i pamiątkowe dyplomy ufundowane przez Powiatowy Szkolny Związek Sportowy w Brzozowie.

 

 

Franciszek Zając

fot. Paweł Jurkiewicz

Galeria

Najnowsze od

Brzozowiana.pl. All rights reserved.