Logo
Wydrukuj tę stronę

IV STAROPOLSKA BIESIADA LUDOWA W DYDNI

IV STAROPOLSKA BIESIADA LUDOWA W DYDNI

24 listopada 2012 roku w Sali Wiejskiego Domu Kultury w Dydni odbyła się kolejna Strarospolska Biesiada Ludowa której organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury w Dydni oraz Koła Gospodyń Wiejskich. W biesiadzie udział wzięło 13 kół z terenu Gminy Dydnia oraz Koło Gospodyń z Słowacji (Raslavice) którzy również przyjechali z samymi pysznościami przyrządzonymi przez tamtejsze gospodynie. Delegacji przewodniczył starosta Raslawic Anton Lamaniec który od kilku lat bardzo prężnie współpracuje z Gminą Dydnia.

   Biesiadę staropolskim zwyczajem otworzył Zespół Pieśni i Tańca „Kalina” z Niebocka który zaprezentował tańce Przeworskie i Krakowskie. Barwność strojów oraz poziom artystyczny zespołu wzbudziły zachwyt i podziw uczestników biesiady. Gości zaproszonych przywitał Dyrektor GOBPiW w Dydni Jacek Adamski stwierdzając organizacja biesiady to nie tylko chęć spędzenia miłego Andrzejkowego wieczoru ale to szczególnie ochrona tradycji i folkloru wsi galicyjskiej, a tym samym dziedzictwa narodowego, to utrwalenie i udokumentowanie ginących potrawa i nalewek. To także próba uaktywnienia działalności Kół gospodyń z terenu Gminy Dydni

Oficjalnego otwarcia biesiady dokonał wójt gminy Dydnia Jerzy F. Adamski.

     Każde Koło przygotowało wyśmienite smakołyki, które dostojnie, „prezentowały się ” na pięknie udekorowanych stołach. Podczas degustacji potraw gościa czas umilała Kapela Ludowa „Przepióreczka” z Niebocka która działa przy GOKBPiW w Dydni. Każde Koło postarało się o znakomite potrawy, pyszne, pachnące, które na sam widok wzbudzały nieodpartą chęć skosztowania. Ilość dań zaprezentowanych przez Koła Gospodyń była tak duża że nie sposób było skosztować nawet polowy potraw. Z bardziej ciekawych dań które pojawiły się na stołach były:

-          Karkówka na kiszonej kapuście z ananasem

-          Zupa królewska

-          Kurczak jedzący świniaka

-          Sernik królewski

-          Kurczak niespodzianka

-          Sałatka Andrzejkowa

-          Pierogi kebabowe

-          Kapusta z mięsem

 

Delegacja ze Słowacji zaprezentowała starosłowackie potrawy takie jak:

-          Macianka z kiełbasą i słoniną

-          Kołacze słodkie weselne

-          Zraziki mielone

-          Rożki ze śliwkowym wkładem

-          słodkie pierogi

 

   Nie sposób wymienić wszystkie potrawy bo każde koło prezentowało jeszcze ciasta, chleby, rogaliki, przepyszne nalewki, swojskie wina, śliwowice. Na każdym stole pięknie przyozdobionym w gliniane garnki, drewniane łyżki, suszone dekoracje z kwiatów, pachniał swojski chleb bułeczki, smalec ze skwarkami i kiszone ogórki. Jednym słowem było z czego wybierać, degustować i zachwycać się różnorodnością staropolskiej i starosłowackiej kuchni.

   Na biesiadę przybył również zaproszony gość z Meksyku który robił „Meksyk” podczas tańca z bardziej odważnymi tancerkami. Śmiechu i owacjom nie było końca.

Organizator powołał kapitułę smakoszy, do której zostali wybrani:

-          Józef Kołodziej – Dyrektor PUP w Brzozowie

-          Stanisław Pilszak – Przewodniczący Rady Miejskiej w Brzozowie

-          Henryka Pelczarska - Główna Księgowa GOKBPiW w Dydni

 

   Po burzliwych obradach komisja przyznała tytuł potrawy roku dla potrawy

„Karkówka na kiszonej kapuście z ananasem” która została przygotowana przez Panie z KGW w Obarzymie.

   Po wręczeniu nagród ponownie na scenie pojawiła się Kapela Ludowa Przepióreczka dając sygnał że tańce rozpocząć należy.

 

Małgorzata Turopolska

fot. Rafał Czopor

 

 

 

Galeria

Najnowsze od

Brzozowiana.pl. All rights reserved.