Logo
Wydrukuj tę stronę

Niedziela z pisanką w Izbie Regionalnej w Krzywem

 

 

    W niedzielne popołudnie 17 marca Izba Regionalna w Krzywem zorganizowała spotkanie grupki uczniów ze szkół podstawowych w Krzywem i Dydni z wykonującymi pisanki panią Janiną Zubel z Jabłonki i Anną Matuszewską z Przysietnicy.    

   Dzieci pod okiem obu pań miały możliwość wykonywania pisanek dwoma technikami: metodą grawerowania ostrym narzędziem – co prezentowała Janina Zubel i wykonywane techniką quillingu - pani Ani Matuszewskiej.

   Ciekawą prelekcję na temat historii pisanek i ich miejsca w polskiej tradycji ludowej wygłosiła do uczestników Halina Kościńska (była dyrektor Muzeum Regionalnego w Brzozowie).

   To warsztatowe spotkanie uzmysłowiło uczestnikom, jak trudne jest robienie pisanek oboma technikami, ale też jak wielką satysfakcję daje własne ich wykonanie. W czasie dwugodzinnego spotkania obie mistrzynie pomagając dzieciom, same zrobiły po dwie pisanki, które przekazały do zbiorów Izby; dzieciom nie udało się skończyć jednej. Podstawy w pisankarstwie zostały przekazane a i pierwszy krok został wykonany, reszta została już jako niedzielna, lub przedświąteczna - praca domowa.

Galeria

Najnowsze od

Brzozowiana.pl. All rights reserved.