Logo
Wydrukuj tę stronę

Tropem "Tropicieli"

Tropem "Tropicieli"

 

   Czy na pozór zwykłe szkolne kółko zainteresowań może być czymś niezwykłym i innowacyjnym? Czy można się nim pochwalić i czy warto o nim napisać? Okazuje się, że tak. Przez przypadek trafiłem na stronę internetową www.etropiciele.pl prowadzoną przez młodych pasjonatów przyrody ze Szkoły Podstawowej w Dydni, pod kierunkiem miejscowego nauczyciela Andrzeja Kota. Zagłębiając się w jej treść dostrzegłem wiele świetnych pomysłów i sposobów na nowoczesną i inspirującą edukację.

    Koło Tropicieli działa od początku bieżącego roku szkolnego, a swoją działalność prezentuje na systematycznie prowadzonej stronie internetowej. Zakres tych działań jest bardzo szeroki. Począwszy od popularyzowania tematyki stricte dydaktycznej (przyrodniczo-geograficznej), poprzez różnorodne konkursy, artykuły i publikacje młodych przyrodników, a skończywszy na spotkaniach z ciekawymi ludźmi. Uczniowie z Koła Tropicieli spotkali się między innymi z takimi osobowościami telewizyjnymi jak Jarosław Kret, czy Wojciech Cejrowski, przeprowadzając z nimi wywiady i pozyskując ich autorstwa publikacje książkowe. Opiekun koła, Andrzej Kot, zorganizował również spotkanie z pracownikami Nadleśnictwa Brzozów i z akwarystami, dzięki którym zafunkcjonowało w szkole nowoczesne akwarium. Członkowie Koła biorą udział w ciekawych konkursach fotograficznych, jak chociażby cykliczny konkurs na najpiękniejsze zdjęcie Wschodu i Zachodu Słońca w przełomowych okresach zmieniających pory roku, czy w konkursie pt. „Ptaki zimą”. Uczniowie chętnie biorą udział w tych konkursach, realizując swoje fotograficzne pasje, a dodatkowo sami mogą głosować na wybrane przez siebie najpiękniejsze zdjęcia. Dzieci również samodzielnie zaprojektowały logo dla swojego Koła, które widnieje na banerze strony internetowej i jest ich znakiem rozpoznawczym. Inną ciekawostką w działalności tej niezwykłej grupy jest pogłębianie wiedzy o polskich parkach narodowych, którą weryfikują na comiesięcznych konkursach w cyklu całorocznym. Ponadto pasjonaci poezji próbują swoich sił twórczych, układając wiersze o tematyce przyrodniczej, które również zamieszczają na swojej stronie.

   Młodzi przyrodnicy piszą też samodzielnie ciekawe artykuły o tematyce naukowej, jak chociażby: „Tatrzański Park Narodowy”, „Badanie kwasowości gleby i opadów (śniegu) w Obarzymie”, „Poznajemy kulturę Meksyku”- tematyka, jak widać, szeroka, a wiedza ogromna i bardzo rzetelna. Tylko podziwiać. Strona Tropicieli jest prowadzona w sposób nowoczesny i czytelny. Każdy z członków Koła może mieć w niej swój udział, choć moderowana jest przez osoby bardziej profesjonalne w tym zakresie… Opiekun koła współpracuje z wieloma ciekawymi ludźmi i instytucjami, chcąc w ten sposób zaszczepić w swoich podopiecznych żyłkę prawdziwych tropicieli i pasjonatów przyrody.

   Właściwie z ich strony internetowej, nawet dorosły człowiek może się czegoś nauczyć. Dlatego też godnym pochwały jest fakt popularyzowania działalność Koła w najbardziej dostępnym dzisiaj medium, jakim jest Internet.

   Cóż można dodać?! Oby więcej takich pomysłów rodziło się w innych szkołach. Warto wziąć przykład z dydyńskich Tropicieli. Gratuluję pomysłu i polecam innym. (admin)

   

Galeria

Najnowsze od

Brzozowiana.pl. All rights reserved.