Menu
Dzisiaj jest: 22 Październik 2019    |    Imieniny obchodzą: Halki, Filipa, Przybysława
NAJNOWSZE:
plus brzozow
reklama

AniKa Dąbrowska - Oddycham Chwilą

Admin

Admin

URL strony: http://www.brzozowiana.pl

„Portrety” – wystawa czasowa prac Katarzyny Błaż w Muzeum Regionalnym w Brzozowie

      Sobotnie popołudnie, 19 października, zgromadziło wielu miłośników sztuki, którzy przybyli do naszego muzeum na otwarcie ekspozycji czasowej „Portrety”, której autorką jest rodowita brzozowianka, niezwykle utalentowana – Katarzyna Błaż.

      Owoce talentu Katarzyny Błaż mieli okazję obejrzeć goście: Magdalena Korona – radna Rady Powiatu w Brzozowie, Katarzyna Federczak z Wydziału Spraw Społecznych UM w Brzozowie, Krystyna Rymarz – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzozowie, Barbara Piotrowska – dyrektor Przedszkola Samorządowego nr 2 w Humniskach, Halina Kościńska – była dyrektor brzozowskiego muzeum, Stanisław Kułak – sołtys Humnisk-Duża Strona, Mariusz Fic – sołtys Humnisk-Skrzyżowanie, artyści związani z regionem brzozowskim: Agnieszka Mrozek, Bogdan Kubal, Anna Sawicka i Katarzyna Tercha-Frankiewicz, rodzina, znajomi i przyjaciele bohaterki spotkania oraz sympatycy brzozowskiego muzeum.

Na wystawie, która jest pierwszą indywidualną wystawą młodej artystki, znajduje się trzydzieści prac wykonanych różnymi technikami, takimi jak: suche pastele, ołówek, suchy pędzel czyli technika drybrush i kredka.

Kilka słów o artystce…

Katarzyna Błaż – jest absolwentką Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Brzozowie. Obecnie studiuje na czwartym roku biotechnologii na Politechnice Rzeszowskiej. Od kilku lat rozwija swoją pasję, którą jest rysunek realistyczny. W tej dziedzinie jest samoukiem, i jak sama mówi: „piękno sztuki tkwi w tym, iż można ją odkrywać samodzielnie”. Każdą wolną chwilę spędza na nauce nowych technik oraz doskonaleniu już poznanych. Głównym kierunkiem jej twórczości są portrety ludzi oraz zwierząt. Zdecydowanie ulubioną, a także jej pierwszą z poznanych metod jest rysunek ołówkiem. Aktualnie wykonuje portrety także węglem, suchymi pastelami, kredkami oraz techniką drybrush. Wśród znajdujących się na wystawie obrazów oglądamy portrety. Portret, podobizna, konterfekt – to artystyczny wizerunek (malarski, rzeźbiarski, graficzny, rysunkowy) konkretnej osoby lub grupy osób, ukazujący zewnętrzne podobieństwo oraz niekiedy cechy charakteru portretowanych.

Na zakończenie swoim występem artystycznym, cudownym oraz niezwykle wzruszającym śpiewem, uświetniła spotkanie Sabina Kułak – uczennica I LO w Brzozowie i Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Sanoku, w klasie wokalu. Jest laureatką wielu konkursów i festiwali, solistką zespołu SOUL. Brała udział w nagraniu dwóch płyt „Uwierz Polsko” i „Dzieci Niepodległej” oraz dwóch teledysków „Egzekucja w Markowej” i „Dla Niepodległej szli”. Występowała w Pałacu Wilanowskim i Zamku Królewskim w Warszawie na Ogólnopolskiej Gali Laureatów Piosenki Patriotycznej. Tego wieczoru zaśpiewała: „Jej portret” Bogusława Meca, „Over the Rainbow” Judy Garland, „Autumn leaves” Erica Claptona i „Nie wierz mi” Anny Jantar. Wystawa potrwa do 17 listopada. Serdecznie zapraszamy!!! (ag)

 fot.: Marzena Kędra

Zespół Szkół w Orzechówce w gronie „Świadków Historii”

      18 października 2019 r. w Zespole Szkół w Orzechówce odsłonięto pamiątkową tablicę upamiętniającą wyróżnienie szkoły Honorową Nagrodą „Świadek Historii” przez Instytut Pamięci Narodowej.

      Nagroda ma charakter honorowy i przyznawana jest szczególnie zasłużonym dla upamiętnienia historii Narodu Polskiego w regionie oraz wspieranie pionu edukacyjnego IPN w realizacji ustawowej działalności w obszarach edukacyjnym, naukowym i wydawniczym. Nasz wniosek o przyznanie Nagrody został pozytywnie rozpatrzony przez Kapitułę i 30 listopada 2018 r. dyrektor Ewa Niemiec odebrała Nagrodę z rąk Prezesa IPN dra. Jarosława Szarka. Uczniowie swoim występem uświetnili galę wręczania nagród.

Aby upamiętnić to wydarzenie odsłonięto tablicę pamiątkową, która będzie przypominać o dokonaniach przeszłych pokoleń oraz zobowiązywać do działania przyszłe pokolenia naszej Małej Ojczyzny.

Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonał Poseł Adam Śnieżek, a poświęcenia Ks. Karol Gonet – proboszcz w Orzechówce. Uroczystość uświetnili swą obecnością: Urszula Brzuszek – Wójt Gminy Jasienica Rosielna, Adam Jajko – Radny Rady Powiatu Brzezowskiego, Stanisław Pająk – Przewodniczący Rady Gminy Jasienica Rosielna, Adolf  Kuśmierczyk – sołtys wsi Orzechówka, Danuta Kwolek - Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jasienicy Rosielnej, Jan Winiarski – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy Rosielnej, Maria Wrona – Kierownik Referatu Oświaty Gmina Jasienica Rosielna, dyrektorzy szkól i przedszkola z ternu gminy Jasienica Rosielna oraz mieszkańcy Orzechówki.

Uczestnicy wydarzenia wysłuchali gawędy harcmistrza Krzysztofa Jakubca z Łodzi - pedagoga i gawędziarza, popularyzatora wiedzy o historii harcerstwa, Szarych Szeregach i ich bohaterach, instruktor ZHP,  który pełnił m.in funkcję zastępcy przewodniczącego Rady Chorągwi Łódzkiej ZHP, wiceprezesa Oddziału Łódzkiego Stowarzyszenia Szarych Szeregów. Harcmistrz K. Jakubiec został odznaczony Nagrodą  „Świadek Historii” w 2013 r.

Na zakończenie młodzież szkolna przygotowała koncert pieśni patriotycznych. Jak mówiła dyrektor Ewa Niemiec Szkoła w Orzechówce od początku swego istnienia, czyli od roku szkolnego 1883/1884 jest świadkiem historii tej ogólnopolskiej, a nawet światowej. Jednak przede wszystkim te mury widziały wiele pięknych i tragicznych wydarzeń z codziennego życia orzechowian. Kolejni kierownicy, dyrektorzy i nauczyciele kształtowali prawdziwych patriotów. W czasach próby zdali oni egzamin z patriotyzmu, a ich życiorysy powinny być wzorem dla współczesnej młodzieży, przed którą świat stoi otworem. Z małej podkarpackiej wioski wyszli żołnierze Wojska Polskiego, lotnicy, których odwaga i kunszt zadziwiły świat. Choć po II wojnie wielu nie mogło wrócić do ukochanej Ojczyzny, w słowach i listach wyrażali swą miłości i przywiązanie do Polski. Każda szkoła jest miejscem wyjątkowym i pełni ważną funkcję, szczególnie na wsiach integruje społeczeństwo oraz stanowi centrum życia kulturalnego. W publikacji wydanej przez IPN z okazji przyznania Nagród możemy przeczytać o naszej szkole: „Zespół Szkół w Orzechówce, to miejsce edukacji i wychowania młodego pokolenia, ale także integracji całej lokalnej społeczności. Podejmuje różnorodne działania, by "Historia Małej Ojczyzny" stanowiła wartość szczególną. Młodzież i nauczyciele uczestniczą w różnorodnych projektach, a pozyskane przy tej okazji środki przeznaczają na działalność wydawniczą. Nowe publikacje, artykuły prasowe i foldery, upamiętniają wydarzenia i promują region. Gimnazjum nasze było zdecydowanym liderem w województwie podkarpackim pod względem liczby laureatów Ogólnopolskiego Konkursu "Arsenał Pamięci"(...) Udział w Ogólnopolskiej Akcji "Bohater ON" pozwolił nawiązać kontakty z uczestnikami powstania warszawskiego i zebrać wartościowe relacje historyczne. (...) Współpraca szkoły ze Stowarzyszeniem "Czereśnia" z Cieszanowa zaowocowała spotkaniem kilku pokoleń mieszkańców wsi, pod nazwą "Orzechówka - nasze korzenie", których przodkowie w latach 1928-1930, z przyczyn ekonomicznych i historycznych, musieli opuścić rodzinne strony.

Szkoła zajmuje się opieką nad miejscami pamięci. Współpracuje m.in. z IPN Oddział w Rzeszowie, Muzeum Katyńskim w Warszawie, Muzeum Regionalnym im. Adama Fastnachta w Brzozowie. W palcówce prezentowane są wystawy historyczne, organizowane prelekcje i spotkania ze świadkami historii."

Jesteśmy dumni, że Zespół Szkół w Orzechówce został uhonorowany Nagrodą „Świadek Historii” – dodaje pani dyrektor. (materiał nadesłany)

 

Walczyli o szachową „Złotą wieżę”

 • Dział: Sport

      19 października br. w Szkole Podstawowej nr 1 w Brzozowie rozegrano dwa turnieje szachowe z cyklu „Złotej Wieży”. Organizatorem tych zawodów było Starostwo Powiatowe w Brzozowie oraz Powiatowe Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Brzozowie.

      W pierwszym turnieju cztery drużyny walczyły o miano najlepszej. Po rozegraniu dwóch kołówek z czasem 15 minut na zawodnika najlepsza okazała się drużyna z Haczowa w składzie Marian Lorenc, Michał Drożdzal, Michał Omachel oraz Emilia Wojtas. Na drugim stopniu podium stanęła drużyna z Brzozowa I w składzie Jakub Gładysz, Rafał Rymarowicz, Hubert Frydryk oraz Maria Krzysztyńska. Miejsce trzecie wywalczyła drużyna ze Szkoły Podstawowej Stara Wieś w składzie Szymon Tomkiewicz, Jakub Tomkiewicz, Dawid Tomkiewicz oraz Klaudia Futyma. Poza podium uplasowała się drużyna z Brzozowa II w składzie Robert Stachowicz, Remigiusz Florek, Jan Jagodziński, Milena Owsiana. Na szachownicach wygrali: I Marian Lorenc, II Michał Drożdzal, III Hubert Frydryk i IV Emilia Wojtas.

      W drugim turnieju indywidualnym młodzi szachiści mieli możliwość uzyskania kategorii szachowych. Po rozegraniu 5 rund z czasem 30 minut na zawodnika pierwsze miejsce wywalczył Maksymilian Wojtuń i zdobył IV kategorię szachową drugie miejsce zdobył Stanisław Rolniak a trzecie Mateusz Pietryka wszyscy zawodnicy pochodzą z KKSz Urania Krosno. V kategorie w turnieju uzyskali jeszcze Maciej Musiał KKSz Urania Krosno oraz dwóch zawodników z UKS SP 1 w Brzozowie Franciszek Drożdżal oraz Ignacy Surmacz.

Na zakończenie Pan Bronisław Przyczynek wraz z sędzią głównym turniejów Kazimierzem Kozubalem wręczyli pamiątkowe puchary, medale oraz dyplomy.

Wojciech Kozubal     

Gmina Brzozów

 • Brzozów
 • Górki
 • Grabownica Starzeńska
 • Humniska
 • Przysietnica
 • Stara Wieś
 • Turze Pole
 • Zmiennica
 •  

Gmina Domaradz

 • Domaradz 
 • Barycz
 • Golcowa

Gmina Dydnia

 • Dydnia
 • Grabówka
 • Hroszówka
 • Jabłonka
 • Jabłonica Ruska
 • Końskie
 • Krzemienna
 • Krzywe
 • Niebocko
 • Niewistka
 • Obarzym
 • Temeszów
 • Ulucz
 • Witryłów
 • Wydrna

Gmina Haczów

 • Buków
 • Haczów
 • Jabłonica Polska
 • Jasionów
 • Malinówka
 • Trześniów
 • Wzdów

Gmina Jasienica Rosielna

 • Jasienica Rosielna
 • Blizne
 • Orzechówka
 • Wola Jasienicka
 •  

Gmina Nozdrzec

 • Nozdrzec
 • Hłudno
 • Huta Poręby
 • Izdebki
 • Siedliska
 • Wara
 • Wesoła
 • Wołodź

Gmina Dynów

 • Dynów
 • Bachórz
 • Dąbrówka Starzeńska
 • Dylągówka
 • Harta
 • Laskówka
 • Łubno
 • Pawłokoma
 • Ulanica
 • Wyręby
 •  

Powiat

 • Warto zobaczyć
 • Inne zdjęcia
 • Regionalne